T3040 geri vites problemi

slm arkadaşlar t3040 traktörüm geri vitese takarken bazen zor geçiyor bazende geçmiyor.geçmediği zaman debriyaj tazeliyorum.buseferde vitese geçerken ses yapıyor.Bu neden kaynaklanır acaba tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar var mı.İleri vitese geçerken böyle bir problem yapmıyor sadece geri viteste oluyor.Sürekli değil ama 2-3 seferde bir mutlaka yapıyor.Problem neden kaynaklanır acaba geri vites dişlisi mi yoksa senkromeç mi.Yardımcı olursanız sevinirim​

Ynt: T3040 geri vites problemi

Vites kutusunu aç bak birader belki yağ koyarken pislik girmiş araya karışıyordur yağı boşalt bir süz tülbentle mazotla yıka birgüzel içini yağ doldur bidene bakalım belki çözer problemi.. Varsa debriyaj için hidrolik araçlardaki gibi hidroligi bitmiştir..

Arkadaşlar dün motoru ikiye böldüm.sorunu bulmak için sorunu buldum.Hatta başka sorunlarıda buldum. Geri vites senkromencini bozmuş.aradaki sarı malzemeyi bozmuş.Sonra diğer dişlileri kontrol ederken ikinci takviye vitesinin dişlisinin de dişlerini budadığını gördüm.Fotoları sonra yüklerim.iyibir tecrübe oldu.Traktörün ciğerini gördüm.Ee hayat tecrübelerden ibarettir.

gmcomer link=topic=62279.msg699053#msg699053 date=1360266593' Alıntı:
Arkadaşlar dün motoru ikiye böldüm.sorunu bulmak için sorunu buldum.Hatta başka sorunlarıda buldum. Geri vites senkromencini bozmuş.aradaki sarı malzemeyi bozmuş.Sonra diğer dişlileri kontrol ederken ikinci takviye vitesinin dişlisinin de dişlerini budadığını gördüm.Fotoları sonra yüklerim.iyibir tecrübe oldu.Traktörün ciğerini gördüm.Ee hayat tecrübelerden ibarettir.
Sorun Dediğim Gibi Çıkmış. Çözülmüştür İnşallah...

Bu Arada Kendiniz Mi Açtınız Şanzımanı ?

evet kendim açtım.Elimden geliyor biraz.şimdi parça temin etmeye çalışıyorum.İnşallah parçalar çabuk gelirde biran önce toplamaya başlarım.Motoru bir dağıttım,bütün mağazayı kapladı,her yer traktör parçası oldu.

gmcomer link=topic=62279.msg699517#msg699517 date=1360346276' Alıntı:
evet kendim açtım.Elimden geliyor biraz.şimdi parça temin etmeye çalışıyorum.İnşallah parçalar çabuk gelirde biran önce toplamaya başlarım.Motoru bir dağıttım,bütün mağazayı kapladı,her yer traktör parçası oldu.
kolay gelsin bende onun okulunda okuyorum ama sen şanzumanı nasıl yaptın yahu a kadar dişlinin içinde helal sana biraz karışık bi olay

ben de makina üzerine okumuştum bir zamanlar.okulu bitireli 10 seneden fazla oldu.unuttuk çok şeyi ama allaha şükür elimizden geliyor.biraz dikkatli olan herkez yapabilir bence.tıpkı yap boz gibi eğlenceli ve zevkli.

Aynı sorun benim tt50 dede var.fakat eskiden debriyaj tazelemeyince hiç geçmiyodu geri vitese şimdi arada geçiyor acaba zamanla daha çok rahatlarmı?

benimkide debriyaj tazeleyince geçiyordu ama hafif bir çırtlama yapıyordu.ileride böyle bir sorun yoktu.açtım baktım sorun geri vites senkromecinde imiş.Ne yapalım en azından sorunu bulduk.Halletmeye çelışıyoruz

gmcomer link=topic=62279.msg699803#msg699803 date=1360414818' Alıntı:
benimkide debriyaj tazeleyince geçiyordu ama hafif bir çırtlama yapıyordu.ileride böyle bir sorun yoktu.açtım baktım sorun geri vites senkromecinde imiş.Ne yapalım en azından sorunu bulduk.Halletmeye çelışıyoruz

aynen bendede öyle işte fakat tt50 lerin geri viteste zaten senkromeç yok diye biliyorum.olmayan senkromeç nasıl arıza yapsınki :D