new holland L520(laverda)

Ynt: new holland L520(laverda)

güzel fotolar kardeş ama çiğ dinlemez lafını geçeceksin çünkü çiğde batörü tıkatmazsa ,şanzıman inlese de iyi kötü her makina devam eder ama önemli olan başakta kalıyor mu kalmıyor mu ona bak...

mustafakatırcı link=topic=7100.msg77005#msg77005 date=1221856993' Alıntı:
başakta kalmaz o makina çitf batörlü rahat ol arkadaşım alk-*s
şimdi konuya şöyle bir açıklık getirelim,ben sulu ekin hasadından bahsediyorum.sulu ekin hasadında isterse biçer on batörlü olsun o çiğde hamur gibi olmuş sapdan daneyi ayıramaz.laverda bu konuda en iyisi o bile çalışamaz. bizzat gözlemlerime dayanarak konuşuyorum.susuz tarım yapılan ekinlerde ise makina çalışabilir...bir de çiğde biçer çalıştırmadığımız için ben zaten çok rahatım,çalıştıranlar rahat mı bilemem...

arkadaşlar çiğde sap olayı daha diri çıkar ve ayrışım saptan dane olayı daha rahat olur dane dökümü daha aza indirgenir.çüğde biçimin istenmemesinin sebebi rutubet olayından kaynaklanmaktadır.

değerli, arkadaşımız sulu ekin hasatın,dan bahsediyor, tam konuya açıklık getiremiyor sanırım,
genelde, bizim ovamızda ekili buğday alanları, baharın salma su ile sulanır,
yaklaşık her tarlamızda derin kuyu sondaj mevcut,
kıraç bölgelerde 300 kg ürün alınırken, sulunan üründen 800 . 850 kg dekerda ürün alırız,
bu konumda, biçer operatörüne büyük görev bekler, isterse makina 630 jd olsun ve yahut tc 56 olsun
önemli, olan en güzel şekilde biçim yapmaktır ,
dekar üretelim derken kimsenin ürününü tarlaya atmıyalım, her şeyden önce vicdanımızın sesini dinliyelim
daha evvelki, yıllarda çalıştığım çeşitli makinalarda makina sahibi illede dekar diyo, ama yüklendi,ğinde elek
sarsak kayıpları bunun hesabını kim verecek tabi,ki operatör,
yeterki makinalarımız bakımlı olsun, bununla beraber operatör,lerimizin eli yüreğinde olsun,
değerli, çift,ci ve biçerci dost,larıma kuçak dolusu selamlar, kalın sağlıçakla anlş-*s
manisalı efsane biçerci mustafa *098*- .................

• Beğen
Tepkiler: ufukk

erkunt59 link=topic=7100.msg102715#msg102715 date=1228089644' Alıntı:
arkadaşlar çiğde sap olayı daha diri çıkar ve ayrışım saptan dane olayı daha rahat olur dane dökümü daha aza indirgenir.çüğde biçimin istenmemesinin sebebi rutubet olayından kaynaklanmaktadır.
aynen katılıyorum. Dikkat edilecek önemli unsur batör devri ,çok fazla olursa bu sefer kırmaya başlıyor.900-950 aralığı iyidir.(çiğde sap hamur gibi yumuşakkken) Lütfen laverda kullanmayan diğer makinalarla kıyas etmesin.Çünkü o bir laverda !!

ahmet mert, kardeşim illede nh diyor,
2008,zin buğday hasatın,da bir hafta kadar 2005, mod 2150 laverda kullandım hayran kaldım makinaya,
ikinci makina tc,56 sıfır makina geldi başladım tc,ye kullanmaya ovamızda, sulama imkanı olan arkadaşlar
baharın sulanan buğday,lar yaklaşık dekara verim 750.800.kg uyy-*s
bu konumda tc,yi gördüm. fazla değil biraz yüklendiğin,de elek kaybı, :S
iç anadolu,da tc,nin tutulması yarım metre sap, makina tarlada uçuyor,
sonuç, jd,nin yeni modeli, laverda, claas, biçim zevki,ni bu makinalar,da tataçak,sın dostum.
kalın sağlıçakla, bütün çift,ci ve biçerci, dostlarıma kucak dolusu selamlar anlş-*s
manisalı, efsane biçerci mustafa, *098*-

• Beğen
Tepkiler: ufukk