Nar Bahçesine Bahar Gübrelemesi??

Öncelikle selamlar arkadaşlar 5 dekar kadar 5yaş üzeri nar bahçem var daha önce portakal bahçesiydi portakalı söküp nar diktik şu ana kadar kayda değer bir verim alamadım bahçe eski dere yatağına kurulu olduğu için alüvyon açısından çok zengin buna rağmen ağaçlarım boya ve dallanmaya yoğunlaşıyor şimdi sorum şu;

budama sonrası rotovatör ile bahar sürümü yapacağım bu yıl taban gübrelemesi yapmak istiyorum diktiğimden beri hiç yapmadım sadece damla sulama ile yaptım buda maliyet açısından yüksek oluyor bu yıl taban gübrelemesi yapıp damla sulamada daha az gübre kullanmak istiyorum danışmanlara güvenemiyorum herkes gübre satmak için şu gerekli bu gerekli diyor 5-6 yıldır bıktım sadece masraf bu yıl masrafını bile kurtarmadı 5 dekar yeri meyve suyuna 2500tlye sattım geçtim söküp sera yapmayı düşünüyordum fakat bu yılda şansımı denemek istedim bakalım nasıl olacak

Nasıl Bir Gübreleme Yapmalıyım?
bahçe portakal ağacında aşırı derecede verimli ama narda verim yok çiçeklenme güzel fakat tutmuyor çiçeği döküp geçiyor

tecrübeli arkadaşlar yorumlarını esirgemez ise sevinirim şimdiden teşekkürler :)

Ynt: Nar Bahçesine Bahar Gübrelemesi??

bilirsiniz meyve ağaçları çok kuvvetli geliştiklerinde meyve tutumu düşer bizde silkme derler çiçek zamanı hep meyvelerini dibine döker sizin toprak tahlili yapıldı mı bilmiyorum bir eksiklik nedeniyle dökmediyse bu dediğim sebepten dökmüş olma ihtimali kuvvetli ,budama sırasında daha fazla meyve gözü kalacak şekilde budanması ağacın yükünü artırıp aşırı hızlı gelişimini frenler dolayısıyla hem meyve tutumu artar hem verim

nabolant link=topic=62362.msg697451#msg697451 date=1360012175' Alıntı:
bilirsiniz meyve ağaçları çok kuvvetli geliştiklerinde meyve tutumu düşer bizde silkme derler çiçek zamanı hep meyvelerini dibine döker sizin toprak tahlili yapıldı mı bilmiyorum bir eksiklik nedeniyle dökmediyse bu dediğim sebepten dökmüş olma ihtimali kuvvetli ,budama sırasında daha fazla meyve gözü kalacak şekilde budanması ağacın yükünü artırıp aşırı hızlı gelişimini frenler dolayısıyla hem meyve tutumu artar hem verim

bundan yaklaşık 3-4 yıl önce yaptırmıştım herhangi bir madde eksikliğinden söz etmediler nar ağacının tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını söylediler sadece organik gübreleme yapmamı söylediler zaten o yıl ağacı frenleyemedim :D ertesi yıl fena değildi silkme daha azdı o zamandan beri hayvan gübresi atmadım 2 sezon önce meyve tutumu için budadık ona rağmen şah fışkırması ve boya gitmeyi önleyemedim geçen sezon çok sert bir budama yaptık traktör geçmesi zor diye çok dal kestik tabi haliyle kuvvete yürüdü gitti bu sezon meyve için budamayı düşünüyorum ama yinede frenleyebileceğimi sanmıyorum fazla miktarda nar arazisine bakan bi arkadaşım taban gübrelemesi yapmamı tavsiye etti fakat ne gübre atacağım konusunda ser verip sır vermiyor anlicanız kafam karışık :)

bu arada nar ağaçlarının taşlık kısmen çorak ve yamaç arazileri sevdiğini duymuştum benim arazimde hiç taş yok dediğim gibi eski dere yatağı olduğundan çok verimli taşsız ve kumlu su geçirgenliği orta derece

böyle kuvvetli bir arazide gübre atarak ağacı nasıl frenleyeceksiniz? iz elemet noksanlığından dolayı meyve tutumu az olabilir çinko durumu nasıl ? tahlil iyi demişsiniz ama iz element nasıl belirtmemişsiniz belki arkadaşınız onu kasdetmiştir bizim burada uyanmadan önce dallara çinko püskürtürler

nabolant link=topic=62362.msg697465#msg697465 date=1360014852' Alıntı:
böyle kuvvetli bir arazide gübre atarak ağacı nasıl frenleyeceksiniz? iz elemet noksanlığından dolayı meyve tutumu az olabilir çinko durumu nasıl ? tahlil iyi mişsiniz ama iz element nasıl belirtmemişsiniz belki arkadaşınız onu kasdetmiştir bizim burada uyanmadan önce dallara çinko püskürtürler

benim niyetim bu yıl ağaç frenlemek değil netleştreyim ben damla sulamada yapılan gübreleme yüksek maliyetli olduğu için taban gübrelemesi yapıp masraf azaltmak istiyorum zaten olmuyo bari az olan meyvedeki kaliteyi orta seviyede tutup maliyet düşürme peşindeyim

'nardan anlamam ama agaclardakı genelde soguklama ıhtıyacı vardır narın cınsımı yanlıs acaba'

narın cinsi yanlış derken ben ihracat için dikilen ekşi nar diktim tam olarak cinsi nedir ne değildir bilemiyorum soğuklama konusuna gelince narların soğuk yerde olduğu verim yüksekliği oralarda görüldüğü kesin benim bölgem nispeten ılıman kaçıyor bundan kaynaklandığıda bir gerçek

cinsi hicaz narı olmalı mayhoş ve hafif tatlı ,narın soguklama ihtiyacı çok azdır sıcak iklim meyvesi sonuçta,tutan meyvelerinde yeterince irileşmemesi , küçük kalması agacın kuvvetinin boya sürgüne gitmesinden meyveyi ihmal etmesinden kaynaklanıyor muhtemelen

nabolant link=topic=62362.msg697492#msg697492 date=1360016896' Alıntı:
cinsi hicaz narı olmalı mayhoş ve hafif tatlı ,narın soguklama ihtiyacı çok azdır sıcak iklim meyvesi sonuçta,tutan meyvelerinde yeterince irileşmemesi , küçük kalması agacın kuvvetinin boya sürgüne gitmesinden meyveyi ihmal etmesinden kaynaklanıyor muhtemelen

evet mayhoş ve hafif tatlıanladığım kadarıyla arazim nar için uygun değil zamanında iyi para getiriyo diye dikilerek yanlış bir yatırım yapılmış keşke portakal bahçesi kalsaymış dicem ama 5 dekar portakalda kendini kurtarmıyo en iyisi bildiğim iş sera yapmak bu yıl geçtide 2014 yazına kaldı artık sera kurma işi :)

bahar gübrelemesi olarak tabana dap dediğimiz 18-46 di amonyum fosfat kullanırsanız çiçeklenme ve tutum olarak fayda verecektir.
%46 fosfat içerir azot ise % 18 dir. yazın ise damlamadan potas ağırlıklı gübreleme tavsiye ederim. meyve kalitesi için.
sürekli dip sürgünlerini ve obur dal dediğimiz aşırı uzama yapan dalları alırsanız da kaliteye olumlu etki yapar,
bizde 50 dekar hicaz cinsi nar var 6 yaşında.
zannedildiği kadar kolay yetiştirilmiyor. emeği çok fazla.
ama bakımını yapabilirsen para kazanırsın. iyi günler.

arkadaşlar bugün zirai danışmanımla yaptığım kısa bir görüşme sonrasında 15+15+15+Zn Kompoze NPK gübresi atmaya karar verdim biraz geç kaldım belki ama budama işlemi yağmurlar filan derken anca vakit bulabilcem tahminimce 2 güne filan budama işlemi biter dalların filan temizlenmesi 3 günü bulacak tabi yağış olmazsa... :)
5 dekarda 200-250 arası ağacım var 2.5mt-5mt dikili iyice yayıldı bu yıl ağaçlar bakalım nasıl olacak işçiliği resimlerini paylaşacağım yardımlarınız için teşekkürler :)