Çiftçi protesto etti, 50 kuruşa saman yolda...

Çiftçi protesto etti, 50 kuruşa saman yolda
Ülkenin değişik yerlerinde besici ve çiftçiler tarafından protesto edilen saman fiyatlarındaki artışa Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nden müjdeli haber geldi, '50 kuruşa saman yolda'

Ülkenin değişik yerlerinde besici ve çiftçiler tarafından protesto edilen saman fiyatlarındaki artışa Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nden müjdeli haber geldi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Türkiye ' nin her yerinde saman ve kaba yemin fiyatının kararname ile 50 kuruşa sabitleneceğini söyledi. Kutlu, 'Bu yöntemle çiftçi KDV dahil 50 kuruşa saman ve ot alacak, eğer 90 kuruşa mal etmişsek 40 kuruşu bakanlık karşılayacak. Dolayısıyla şu anki durumda tansiyon düşecek.' diye konuştu.

KUTLU, ÇİFTÇİYE MÜJDEYİ VERDİ

Gübretaş ' ın Tarım Kredi Kooperatifleri ' nde görevli ziraat mühendislerine yönelik düzenlediği eğitim seminerinde saman sıkıntısına ilişkin soruları cevaplayan Kutlu, Saman fiyatlarının 120-130 kuruşa kadar çıktığını ve bu durumla ilgili tedbir alınması ihtiyacı duyulduğunu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kendilerinin de ithalata girdiklerini ve fiyatları düşürmek istediklerini vurguladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın da desteğiyle bu konuda bir rahatlama meydana getirdiklerini ifade eden Kutlu, bakanlığın bu konuyla ilgili bir kararname çıkarma hazırlığında olduğunu açıkladı. Gerekli talimatın çıktığını dile getiren Kutlu, 'Bu kararnameye göre biz saman fiyatını 50 kuruşa sabitliyoruz. Türkiye ' nin her yerinde samanın ve kaba yemin fiyatı 50 kuruş olacak. Kalan kısmı da bakanlık destekleyecek. Yani çiftçi KDV dahil 50 kuruşa saman ve ot alacak, eğer 90 kuruşa mal etmişsek 40 kuruşu bakanlık karşılayacak. Dolayısıyla şu anki durumda tansiyon düşmüş durumda.' dedi.

ÇİFTÇİ VE BESİCİLER İSYANDAYDI

Ocak ayında balyası 50 liraya kadar yükselmesiyle saman fiyatlarını protesto eden Gölcük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Sertoğlu, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle hayvanlarını besleyemediklerini, özellikle samanın balya fiyatının rekor düzeye çıktığını söylemişti. Bir balya samanın fiyatı geçen yıl 20 ile 24 lira arasında değişirken, bu yıl bir anda 50 liraya çıktığını söyleyen Sertoğlu şöyle konuşmuştu; “Bizler saman ve yem fiyatlarının makul seviyeye çekilmesini istiyoruz. Köylülerimizin bir ineğe bakacak durumu dahi kalmadı. Ziraat Bankası ' ndan sıfır faizli kredi alan üreticilerimiz bile borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Bizler çiftçi ve üreticilerimiz için bu borçların sıfır faizle yine uzatılmasını istiyoruz.”

SAMAN VE YEMLER YOLDA

50 bin tonluk ithalat için yurt dışı bağlantılarının olduğunu anlatan Kutlu, şöyle devam etti: 'Saman konusunda Gürcistan ' dan, Bulgaristan ' dan, Ukrayna ' dan bağlantılarımız oldu, belki İtalya ' dan da gelecek. Çiftçimizin ne kadar samana ve kaba yeme ihtiyacı varsa biz bunu getireceğiz. Talep 20 günde 47 bin tona yaklaştı. Toplam talebin 100 bin tonu geçmeyeceğini tahmin ediyoruz. Nisan ayından itibaren birçok bölgede hayvanlar dışarı çıkmaya başlayacağı için bu sorunun da ortadan kalkmış olacağını düşünüyoruz.'

http://gundem.milliyet.com.tr/ciftci-protesto-etti-50-kurusa-saman-yolda/gundem/gundemdetay/05.02.2013/1664885/default.htm

Ynt: Çiftçi protesto etti, 50 kuruşa saman yolda...

bu 50 kuruşluk balyalar geldiği ülkenin hastalıklarını beraberinde hayvanlara bulaştırır, bağışıklığı olmayan hayvanlar telef olmasın, görünüşü bile iyi değilse düşünmek lazım.

harmandan sonra ooo balya ne kadar pahalı diyen 8-9 liraya almaktan geri dururken, bulduğu paraya balya alan ve hatta ihtiyacının iki katını alan vardı.

şimdi ihtiyaç fazlasını nazlana nazlana kaldırıp satıyor al sana kendi samanı bedavaya geldi.

sakla samanı gelir zamanı diye boşuna dememişler

o zaman ihtiyacın yokken neden fazla aldın dedik birinede, zararım olmazki fiyat düşecek diye umutlanmıyorum, bana her zaman lazım zarar etmem, siz bakın işinize dediydi, doğruymuş, herkez işine bakmalı, birinede ben kendim traktör çektiydim taşımasına, evinin yakınına yığmasını sağladıydım, Allah razı olsun abi ne zaman yardıma ihtiyacın olsa ara diyor, hayvanıda var ama onunda fazla fazlaydı, hayvanın varsa ne olursa olsun zamanında düşünecen alacan, hatta bi daha alacan, ne zarar edersinki?