buğdayda kök boğazı hastalığı

Ynt: buğdayda kök boğazı hastalığı

sulu ilaçlama kesin çözüm olduğu gibi denk ilaçlama her elemeci bilinçli olmayarak bu işi yapmaya çalışıyo biz bi defa yaptırmaya çalıştık rutubet yaptı tohumluklar fazla kaçırmış suyu

kardeşlenme döneminde şubat mart ayında ılık havalarda yağan yağmurdan sonra açan hava nedeniyle mantarların üremesiyle oluşur .tohumun ilaçlanması yetmeye bilir. tarlanında ilaçlanması gerekir.
hastalık bu ayın sonunda bitkilerde görülmeye başlar.şimdilik daha erken

Tarlanın birinde yer yer kurumuş ekin gördüm ilk defa böyle bir hastalığa rast geldim (çimlenmiş ekine pürmüz tutmuş gibi) kurumuş ama kök sağlam, tarım ilçeye baş vurdum iki genç mühendis gelip baktılar on gün sonra tekrar bakalım dediler her hangi bir tanı koyamadılar, ne olabilir arkadaşlar sizce.

R.çiftçi link=topic=62426.msg699191#msg699191 date=1360276403' Alıntı:
Tarlanın birinde yer yer kurumuş ekin gördüm ilk defa böyle bir hastalığa rast geldim (çimlenmiş ekine pürmüz tutmuş gibi) kurumuş ama kök sağlam, tarım ilçeye baş vurdum iki genç mühendis gelip baktılar on gün sonra tekrar bakalım dediler her hangi bir tanı koyamadılar, ne olabilir arkadaşlar sizce.

bu anlattıgın olay genelde üst üste 3-4 yıl veya daha fazla bugday ekilmiş tarlalarda görülüyor
çözüm birkaç yıl farklı bir ürün ekme imkanınız varsa başka bir ürün ekin
sorun bugdaylarda degil toprak hastalık yapıyor aynı ürünü eke eke togragın o üründe görülecek hastalık ve zarrarlılara karşı direnci düşüyor

• Beğen
Tepkiler: Sadık Ünal

YAVUZ_13 link=topic=62426.msg699252#msg699252 date=1360303360' Alıntı:
bu anlattıgın olay genelde üst üste 3-4 yıl veya daha fazla bugday ekilmiş tarlalarda görülüyor
çözüm birkaç yıl farklı bir ürün ekme imkanınız varsa başka bir ürün ekin
sorun bugdaylarda degil toprak hastalık yapıyor aynı ürünü eke eke togragın o üründe görülecek hastalık ve zarrarlılara karşı direnci düşüyor
Geçen yıl nohut ekili idi.
samet 39 link=topic=62426.msg699300#msg699300 date=1360315510' Alıntı:
hangi dönemde ekim yaptınız yani 20 ekimden önce olan ekimlerde hava sıcaklıklarından dolayo bugdaylarda sinek olayo oluyo bugdayı alan alan özünü emip çökeltiyo
Ekim ayının üçünde ekmiştim.

ÖZzGÜR link=topic=62426.msg699062#msg699062 date=1360267996' Alıntı:
Tocatoyu tohum ilaçlamasında kullanınca nasıl sonuçlar aldınız?
Şimdi gördüm ve biz iyi sonuç aldık hem elerken hemde şubat ve martta yine atıyoruz ( akşam ararsanız sap oranınartıyor bunu bende anlamış değilim ama akşam attığımız ve sabah attığımız yerler arasında sap olarak baya fark var ) biz iyi sonuç aldık ama ilaç makinası ile atarken fıskıyelerdeki memeleri tıkıyor ve onları temizlemek gerekiyor ben öneririm :)