Modern Tarımın Babası Norman Borlaug

Arkadaşlar malum üniversite kapalı tatilde birkaç araştırma yaptım daha önce adını duyduğum Norman Borlaug adlı bilim insanının tarıma katkıları. Türkçe kaynaklarda pek fazla bilgi bulamadım genelde yabancı kaynaklardan çeviri şeklinde ilerledim edindiğim bilgileri kendimce derleyip sizlerlede paylaşmak istedim.Kısaca size kendini tarıma adamış bir insanın hayatı ve çalışmalarında bahsedicem sabırla okursanız sevinirim.Bikaç saatlik emek var ;)
norman_borlaug.jpg

Norman Borlaug (d. 25 Mart 1914 - ö. 12 Eylül 2009) Modern tarımın babası olarak bilinen Norveç asıllı Amerikalı tarım bilimci , genetikci ve ormancılık uzmanı.
1940 yılında Meksikanın başlatmış olduğu toprak yapısı zenginleştirme ,Mısır ve Buğday üretimini geliştirme programına 1944 yılında dahil oldu.Program dahilinde olduğu 16 yıl boyunca patates,mısır,buğday ,toprak zenginleştirme alanında çeşitli uzmanlarla çalışarak, başta pas
(1939-1941 yıllarında büyük kayıplar yaşanmış) olmak üzere bir çok hastalıklara dirençli ,yüksek verimli , yarıbodur-bodur melez buğday çeşitleri oluşturdu.

Meksika coğrafyasının genişliğini avantaja çevirerek buğdaylarını farklı ekim-hasat dönemleri,yükseklik,sıcaklık gibi değişkenlere göre test edip sonuçlarını kullandı.

Tritikale üzerinde çalışmalarda yapan Borlaug bu cinsin ıslahındada önemli rol oynadı.

Zaman geçtikçe verimler artıyor fakat artan baş ağırlığı buğdayda yatmaya sebep oluyordu bu sorunuda bodurlama ile çözerek daha kalın gövde oluşturan yüksek verimli bodur ırkları geliştirdi.
( Penjamo 62, Pitic 62, Lerma Rojo 64, Sonora 64, Super X)

Bu sayede Meksikada buğday üretimi 18 yılda 6 kat artmış olması Meksikayı Dünyada önemli buğday ihraçatcısı haline getirdi.

1967 yılında Türkiye Lerma Rojo 64 ve Sonora 64 cinsi buğdaydan 21 bin ton ithal etti.

O yıl 42bin ton ithalat yapan Pakistan 6 milyon dekar alana bu çeşitlerin ekimini gerçekleştirdi.Hasadı yapılan ürünler sayesinde verim 1 yılda 2 kat artmış Pakistanda takip eden yıllardaki artış ile 1970 yılında kendine yeten bir ülke haline gelmiş.

O yıllarda Hindistanda 400 milyon dekarın üzerinde alan ekerek 4-5 yıl içinde kendine yetebilen ülke haline gelmiş.

Japon pirinçlerinide melezleyerek yüksek verimli çeşitler üretilmesine öncü olmuş.

Afrikada açlıkla mücadele eden ülkelerde de çeşitli çalışmalarda bulunarak yardım eli uzatan Borlaug Dünyada açlığa açtığı savaşı farklı bir yolla sürdürerek 1970 yılında Nobel Barış ödülü başta olmak üzere farklı ülke ve kuruluşlarça sayısız ödüle layık görülmüş.

2050 yılına kadar Dünya gıda üretimimizi 2 katına çıkarmamız gerektiğini savunan bilim adamı bunu yeni tarım arazileri açıp doğal dengeyi bozarak değil mevcut arazilerde verimliliği arttıracak çeşit ve sistemlerin geliştirilmesi ile olaması gerekliliğini vurguluyor.

Teşekkürler...

Ynt: Modern Tarımın Babası Norman Borlaug

omerfarukkoc link=topic=62459.msg698689#msg698689 date=1360192159' Alıntı:
Baştan Sona Okudum, Güzel Bir Paylaşım Olmuş, Teşekkürler ;)
Sağol ben teşekkür ederim
bartu link=topic=62459.msg698702#msg698702 date=1360193086' Alıntı:
Dünyanın böyle adamlardan daha çok yetiştirmesi gerek.
Aynen abi bu şekilde her bir ürün için kendini adamış insanlar olsa açlık sorunu biraz olsun çözüme gidebilir,fakat şu an biogaz ve biodizel tehdidi malum enerji fiyatlarındaki engellenemez yükşeliş ekili alanların gıda dışı kullanımı artıyor.
768 link=topic=62459.msg698709#msg698709 date=1360193671' Alıntı:
Adamın tarım için 1940 lı yıllarda koymuş olduğu teşhis günümüzde hala geçerliliğini korumakta. Büyük adammış. :)
Evet herkezin hemfikir olduğu hala geçerliliği olan söylemler fakat geliştirdiği çeşitler bir nevi GDOlu benzeri olduğu için takdir edeni yanında eleştirenide mevcutmuş.
yanlız adam link=topic=62459.msg698734#msg698734 date=1360219878' Alıntı:
Güzel bir yazı olmuş eline emeğine sağlık kardeşim
Teşekkür ederim.