Bilginize İhtiyacım Var Arkadaşlar

İlk başta sunu demek istedim arkadaşlar.

Ben yeni bir iş düsüncesi icerisindeyim ama kimseden bilgi talep edemiyorum ve buda benı çok yoruyo

Şimdi 60.000 tl gibi bi paramvar ve çiftçi olmak istiyorum ama istediklerim şöyle

tarlam yok vede içar almak istiyorum içarlıyacagım (1000M2) 1000-1500 dagar
Traktör alet edevat sani sizin anlayacagınız Çiftliçiğe dair ne bilgim var nede alet edevatım var.
Ama yapmak ıstıyorum

Sizin düşünceleriniz nelerdir ne yapmam lazım nasıl başlamam lazım ne gibi bi alet edevat almam lazım daha doğrusu bana gerekli olan aletler neler

2. de Devlet teşvikli bi ahır yani çiflik kurmak istiyorum
3. devlet teşvikli çelik Silo yapmak ve ürettiğim hasatı kendım satmak ıstıyorum

Bilgilerinize berecilerine İhtiyacım VAr.....!

Ynt: Bilginize İhtiyacım Var Arkadaşlar

60 bin tl niz var ama siz en az 1000 dekar tarla kiralamk istiyorsunuz bizim burda dekar kirası 100 lira ortalama 1000 dekar 100 milyar yapıyor yani o parayla o kadar tarla kiralayamassınız birde ilk seneden bu işe bu kadar büyük girmek sizi batırabilir çünkü ekeceğiz ürün hakkında ve hastalıkları hakkında çok birşey bilmiyorsunuz sanırım böyle olumcada her hastalık verim kaybına yol açar birde 1500 dkar işlemek için en az 2 traktöre ihtiyaç var buda en az 50 milyar tutacak geriye kaldı 10 milyar bununlada birşey olmaz benim size tavsiyem şöyle bir 100 veya 150 dekar ile başlamanız ve yavaş yavaş büyütmenizdir

öncelikle verdiğiniz cvp için teşekkür ederim

şimdi sizin oralarda kiralar çok pahalı. bizim buraarda en fazla dagar bağı 5 çinik diyelim oda 5*8*0,65:26 tl yapıyor
2. herseyi kredi üzerine düşünüyorum misal traktör newholland tdd 100d onuda %75 kredi payı var
3.mazot dersek petrolde bekletme şansımız var
4.tohum elimizde mevcut zaten
5.Bi gübre için para ayarlamam lazım

öncelikle benım sizden istediğim ne kadar mantıklı bi karar bu...?

fth_doğan link=topic=62466.msg698772#msg698772 date=1360229225' Alıntı:
öncelikle verdiğiniz cvp için teşekkür ederim

şimdi sizin oralarda kiralar çok pahalı. bizim buraarda en fazla dagar bağı 5 çinik diyelim oda 5*8*0,65:26 tl yapıyor
2. herseyi kredi üzerine düşünüyorum misal traktör newholland tdd 100d onuda %75 kredi payı var
3.mazot dersek petrolde bekletme şansımız var
4.tohum elimizde mevcut zaten
5.Bi gübre için para ayarlamam lazım

öncelikle benım sizden istediğim ne kadar mantıklı bi karar bu...?
Bence bu işe girmek sizin için iyi olmaz çünkü 1 defa krediye bulaşanlar bu işten zararlı çıkıyorlar ben olsam krediye dayanmam 1000 dekar yerin gübresi en az 150.000 tl yi bulır

hanoğlulu123 link=topic=62466.msg698773#msg698773 date=1360229397' Alıntı:
Bence bu işe girmek sizin için iyi olmaz çünkü 1 defa krediye bulaşanlar bu işten zararlı çıkıyorlar ben olsam krediye dayanmam 1000 dekar yerin gübresi en az 150.000 tl yi bulır

şimdi 1000 dagar yerin gübresi 150.000 mi tutuyor bi yanlışlık olmasın benım hesabıma göre altına atılan ve üstüne atılan toplamı en fazla 30.000tl

Bence hiç bulaşma sen yozgata bir daire al ayda 500tl kirani al keyfine bak çiftçilik bulaşicidir bir sene yaptinmi öbür senede yapacan bir zarar bir kar misali bu şartlarda çiftcilik insanı yipratiyor genede keyfin bilit

fth_doğan link=topic=62466.msg698783#msg698783 date=1360232449' Alıntı:
şimdi 1000 dagar yerin gübresi 150.000 mi tutuyor bi yanlışlık olmasın benım hesabıma göre altına atılan ve üstüne atılan toplamı en fazla 30.000tl
kurulu duzenle aklına gelmeyecek kadar yer eker dıkerız ama yemınlen masraf ona gore ekıpman traktor alıyormuyuz alıyoruz kredıde kullanıyoruz ama az cok alt yapımız var yapabılıyorsan hayvancılık yap nh nın 100 lugunu alsan 60 bıne ekıpmanını dızersın ancak

Çiftçiliğe hiç bulaşma hele ki Sıfırdan başlayacağım demişsin aman deyim.Ürün yetiştirme de acemisin piyasa şartlarında acemisin kısacası herşeyde acemisin ve sağolsun piyasacılar bankalar acemiyi pek bi sever.
Ev al kirası bile iyi paradır.Şehirden arsa al bi kaç seneye bana sat diye inşaat firmaları peşine düşer.
Sıfırdan çiftçilik için kafadan tring 100 bin ve yukarısı paran olacak ve piyası iyi bilecen anlş-*
İlla ki bu işi yapacağım dersen merası olan kırsal alanda hayvancılık yap en azından derim.Şu zamanlarda paranın yarısı kadarına; bacaklı kuzu al.Merada otlatırsın yem saman kırma derken kurbana yetiştirip satarsın.Ama tekrar söyleyim garantisi yoktur bu işlerin.bakarsın parana para katmış bakarsın paran gitmiş yetmemiş üstüne tonla borcun olmuş ıh-*-s ıh-*-s

Zugurt Aga Sener Sen Isyan

Abi yaşım küçük belki beni dinlemessin bile ama çiftçinin hali ortada seni çiftçiliğe sürükleyen nedir normalde ne iş yapıyorsun bana kalırsa emekliliğine kadar bu işi öğren az bi tarla küçük bi motor al yavaş yavaş tarla al emekli olunca ikramiyenlede tarla alırsın gerisi zamanla gelir

Tarlan yok 60 000 lira sıfırdan başlayan ve senin gibi 1000 15000 dekar yer işlemeyi düşünen biri için çok az. Bence krediye hiç bulaşma, kendi paranla 100 150 dekar yer ek, şu anda hayvan fiyatları düşük ve kendi sermayenle hayvancılık yap. Kredi ve borç ile düşündüğün ölçekte çiftçilik yaparsan iki sene sonra en iyi ihtimalle 300 000 lira borç ile yaşamaya devam edersin.

eğer illaki yapacam diyorsanız 1000 dekar çok 150-200 dekar ile başlayın 2. el 55-65 hp traktör alın pulluk tırmık tohum saçma makinası merdane alın çiftçilik için yeterli olacaktır

kesinlikle 60,000tl para ile dediğiniz ölçekte bi çiftçilik sonunuz olur. tavsiyem piaysayı ve işi öğrenmek adına 100 dönümle başlayıp yavaş yavaş büyümeniz. çoğu arkadaşımızn ve bizim kurulu düzenimiz alet traktör tarlamız olduğu halde piyasa şartlarından dolayı adım atmakta çok temkinli davranıyoruz. hevesinizi kırmak için demiyorum piyasayı bildiğim için süt sığırcılı çok masraflı peşin para besi danası toplyın kısa vadevde iyi bakım ile elinizden çıkarabilirsiniz+ kurbanlık dana besleyebilirsiniz

arkaşlar Allaha çok şükür market,yapımarket,inşşat,düğün salonu gibi işlerim var ama bu aralar çiftçiliğe sardım köyde bizimkilerin 200 dagar arazileri var başkası ekiyor biz sadece ekilsinde diye düşünüyoruz.
Ben niye bu işi yapmıyorum dedim 5 aydan beri araştırıyorum kafam çok karıştı kimi yap diyor kimi yapma uzakdur diyor bende anlamadım

arabamı sattım elimde sadece o para var şimdilik içar alacağım için vakitinde geçmesini istemiyorum
Babam eğer yapacaksan traktörünü ben alırım dedi ama bende kararsızım

ek gelirleriniz varsa ve aile tarafından desteklenecekseniz olabilir tabikide.. tekrar diyorum pisyası ve işi öğrenmek için max 200-300 dönümle başlayın 1000-1500 dönüm işden fazla anlamayan biri için tek traktör le yapılmaz+ zaman yetmez++++

Çiftçilik dışardan gözüktüğü kadar kolay değil nadas zamanı- tav durumu -ikileme zamanı-hangi alet hangi tarlaya yarar yaramaz-ekim zamanı-tohum cinsini-gübre cinsini-hangi tarlaya arpa buğday ekilcek bunlar tarifle tecerübesizlikle olcak işler değil.daha tefarruatı çok ama saymakla anlatmakla bitmez herkez akıl verir kimse para vermez.siz bi daha iyice düşünün öyle bulaşın bu işe. ıh-*-s

en üst sınırınız ilk sene için 500 dekar olsun gerçi çok ama illa ki yapacam diyorsanız bu işi 500 dekarın üstüne çıkmayın ilk senede sonra arazilerinizi ekenler arazi yapınızı bilir onların fikrini alın onların alet ekipmanlarından alın işinizi görecektir bi kaç sene sonra işi de öğrenir sonra hedeflediğiniz 1000 --- 1500 dekar yeri ekersiniz merdivenleri tek tek çıkmak lazım kusura bakmayın argo bir tabir verecem sakın üzerinize de alınmayın forumda bulunan abileriminde afıına sığınarak bir örnek vermek istiyorum bizde derler ki hızlı giden atın b..u seyrek düşermiş bence çok doğru bir söz ona göre herşeyi göz önünde bulundurun lafım size değil sakın ola ki üstünüze alınmayın ben sadece bu duruma en iyi örnek olabilecek bir atasözümüzü söyledim