WINNOR yavruları

1. Yavru - dişi
ratenehu.jpg

eqa5atyh.jpg

2. Yavru - erkek
2yradyqe.jpg

yberapys.jpg

3. Yavru - 10 gün içinde olmasını bekliyoruz.

Ynt: WINNOR yavruları

ilk önce maşallah demek isterim iyi buzağılar Allah sahibine bağışlasın bereket getir inşallah.Ayrıca hep şunu merak ettim hazır yakalamışken süt verimi ve kalitesi açısından nasıl simentaller açıklarmısınız lütfen çünkü birara bende besiye niyetlendim ama süttende 3-5 kazanmak istedim şimdi bunlardan alsam nasıl olur?

Benim simentaller 'simental fleckvieh' cinsi. Biz bunlara simental diyoruz. Almanlarla Avusturyalılar FLECKVIEH diyorlar. Almanlara sorarsan Alman Simentali Avusturyalılara sorsan Avusturya Simentali bunlar. Tıpkı bizim Türk kahvesine Yunanistan da Yunan kahvesi dedikleri gibi. :)
Ama yine de Almanya ve Avusturya beraber hareket ediyor. Damızlık Simental Birliği (www.zar.at) Alman ve Avusturya boğalarıyla ırk ıslahını beraber yürütüyor.
Bence bu ırk bizim ülkemize her yönden daha uygun. Hem coğrafi şartlar, hem halkımızın sosyo-ekonomik yapısı, hem iklimsel, hem de ülkemizin içinde bulunduğu et-süt piyasası dengesizliğinin bir türlü düzelmemesi açısından. Ama her nedense Holstein empoze edildi bize. Mübarek saray hanımefendisi.
Benim Simentaller de Alman-Avusturya Simentali. Almanya ' dan ithal getirmişlerdi buraya 1990 ' lı yıllarda biz o zaman almıştık 2-3 tane. Ve o ineklerden yine Alman ve Avusturya spermalarıyla kendimiz çoğalttık.
Bizim verimler 15-40 litre arası değişiyor. Çiftlik ortalamam 23 litre. Çiftliğimde ineklerin çoğu laktasyonda 7-8 ton süt veriyor. Yağ oranı 4 ' ün üzerinde. Sütü alan firma 5 krş süt yağı pirimi veriyor.
Bu simentalleri yerinde görmek için Almanya, Avusturya, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ' ni dolaştım. Macaristan ve Slovakya ' da çok fazla bişey göremedim ama Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti Simental kaynıyor. Irk ıslahı açısından çok ilerdeler. Verimler çok üst seviyelere çıkmış Simentallerde. Almanya ve Avusturya ' da zaten Simental Holstein ' ı sollamış sayı bakımından. Diğer ülkelerde de Holstein ' lara Simental boğa aşılama yaygınlaşmış. Birsürü akbaş alaca var. Böylece daha dayanıklı F1 - F2 melez Simentaller elde etmişler. Çeviriyorlar yani Holsteinları. Hollanda da bile bu Simental melezlerinin yaygınlaşmaya başladığını duydum.
Ama tabi Türkiye ' de Simentalin iyi ırk olanını bulmak kolay değil. Ama zamanla yaygınlaşacağı görüşündeyim. Bence gelecekte Simental populasyonu çoğalacak Türkiye ' de de.

Bende önceden dönmediğime pişmanım her yönü ile güzel simetal.Senin elinde şu an holstein varmı ? Daha önce holstein baktınmı? Bu günlerde veteriner holsteine simentel atmak istemiyor.Birçok veteriner arkadaşa ceza gelmiş tohumlama belgeleri alınmış.Irk değiştirmek zor gibi görünüyor .Daha önce küpeyi takan arkadaşın idaresi ile gittik diyor .Şu anda benim veterinerde simentel tohum bile yok , ancak pasaportunda simental yazarsa atarım diyor.Bende bir tana simentel melez var sarı alaca değil siyah alaca akbaş sütü dediğin gibi daha yağlı ve koyu kendime hep onun sütünden alyorum.

Öyle birşey yok. Destekleme yönetmeliği bile bildiğim kadarıyla kültür ırkı veya kültür ırkı melezi olarak değiştirildi. Yani artık holstein melezi veyasimental melezi bile olsa destekelemeden yararlanıyor. Veterinere neden ceza kesmişler ki. Sen iyice sor onu bence olamaz öyle bişey, mümkün değil.
Bende 2 tane holstein var ana-kız. Onları geçen yıl kendi boğalarımla eşleştirdim. Yavrular doğdu. Bu yıl yine simental sperma ile tohumladım.

Hasad hayvancılık dergisinin Eylül Ekim 2012 tarihli dergisinde havyancılığın gelişmesi açısından kaliteli et ve kaliteli süt üretiminin Türkiyedeki mevcut yönetmelikler tarafından engellindiği yazıyordu. Bu dergiye ulaşabilirseniz bir okuyun bak neler yazıyor... Yeni çıkan bir yönetmeliğe göre Simentallerde destekleme kapsamına alındı diye biliyorum. Lakin montofon ve farklı ırkların melezlerine destekleme hala yok ve melezlemeyi yapan veterinerlerin tohumlama yetkilerinin ellerinden alınması gibi yaptırımlar hala devam ediyor. Onlara soracak olursan, bu uygulamaların ırkların saflıklarını koruma amaçlı olduklarını söyleyeceklerdir. Bu tür konularda daha önce de aynı şeyleri yazmıştım, yedi bölgesi ve belki de yediden fazla iklime sahip olan Türkiye de bu günlere kadar neden hep hostein cinsi olan hayvanlara teşvik veriliyor ki? bu hayvanların her bölge,her iklim ve her tür bakım şartlarına en dayanıklı olan bir cins mi olduğu düşünülüyor? eğer o şekilde düşünülüyorsa bunun araştırması yapılıp da bu şekilde bir sonuca varıldığının belge ve bilgilerini bilen varmı? yoksa araştırması yapılmadan birilerinin dayatmalarıyla mı bu günlere gelmişiz? Aşağıdaki linkde hayvanların fotoğraflarının altlarındaki bilgileri bir okuyun bak, ama ne yazık ki bu tür ve benzeri hayvanlara ülkemizde destek falan yok.

http://www.veteriner.cc/sigir/esmer.asp

simentalci link=topic=62498.msg700191#msg700191 date=1360493101' Alıntı:
Benim simentaller 'simental fleckvieh' cinsi. Biz bunlara simental diyoruz. Almanlarla Avusturyalılar FLECKVIEH diyorlar. Almanlara sorarsan Alman Simentali Avusturyalılara sorsan Avusturya Simentali bunlar. Tıpkı bizim Türk kahvesine Yunanistan da Yunan kahvesi dedikleri gibi. :)
Ama yine de Almanya ve Avusturya beraber hareket ediyor. Damızlık Simental Birliği (www.zar.at) Alman ve Avusturya boğalarıyla ırk ıslahını beraber yürütüyor.
Bence bu ırk bizim ülkemize her yönden daha uygun. Hem coğrafi şartlar, hem halkımızın sosyo-ekonomik yapısı, hem iklimsel, hem de ülkemizin içinde bulunduğu et-süt piyasası dengesizliğinin bir türlü düzelmemesi açısından. Ama her nedense Holstein empoze edildi bize. Mübarek saray hanımefendisi.
Benim Simentaller de Alman-Avusturya Simentali. Almanya ' dan ithal getirmişlerdi buraya 1990 ' lı yıllarda biz o zaman almıştık 2-3 tane. Ve o ineklerden yine Alman ve Avusturya spermalarıyla kendimiz çoğalttık.
Bizim verimler 15-40 litre arası değişiyor. Çiftlik ortalamam 23 litre. Çiftliğimde ineklerin çoğu laktasyonda 7-8 ton süt veriyor. Yağ oranı 4 ' ün üzerinde. Sütü alan firma 5 krş süt yağı pirimi veriyor.
Bu simentalleri yerinde görmek için Almanya, Avusturya, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ' ni dolaştım. Macaristan ve Slovakya ' da çok fazla bişey göremedim ama Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti Simental kaynıyor. Irk ıslahı açısından çok ilerdeler. Verimler çok üst seviyelere çıkmış Simentallerde. Almanya ve Avusturya ' da zaten Simental Holstein ' ı sollamış sayı bakımından. Diğer ülkelerde de Holstein ' lara Simental boğa aşılama yaygınlaşmış. Birsürü akbaş alaca var. Böylece daha dayanıklı F1 - F2 melez Simentaller elde etmişler. Çeviriyorlar yani Holsteinları. Hollanda da bile bu Simental melezlerinin yaygınlaşmaya başladığını duydum.
Ama tabi Türkiye ' de Simentalin iyi ırk olanını bulmak kolay değil. Ama zamanla yaygınlaşacağı görüşündeyim. Bence gelecekte Simental populasyonu çoğalacak Türkiye ' de de.

Tebrik ederim, 1990 yılından bu yana ırkı korumak ve devam etmesi çalışmak.... İnsanların büyük bölümü ellerindeki damızlık hayvanları üç kuruş para görünce hemen sattılar veya kestirdiler...

Barış kardeşimin çiftliğini görme şansına sahip oldum, bu yaz tatilimizin bir gününü ziyaret için ayırmıştık. Çok güzel bir işletme ve simentallere çok iyi bakıyor, yavrulara da maaşallah diyorum. Sakatlanan holstein ineklerim aklıma gelince o zamanlar ben niye böyle bir ırk edinmemişim diyorum. Ama kimin ineği fazla süt verecek yarışı var ya o bizi bu hale getirdi. Çok süt aldık hayvanı kısa sürede kaybettik, danasını kurbana götürdük orada da kemikli diye ucuza sattık. Maalesef birşeyler yanlış gidiyor. Selam ve Saygılarımla.

Holstein ler güzel hayvanlar , hayvancılığın ferrarisi gibi , lakin uygun ortam , uygun yemleme , uygun bakım sağlamadıktan sonra ferrari ile köy yollarında gitmeye çalışmaya benziyor. Bizim çiftliklerimizin hayvanı olabilir belki ama bizim köylümüzün hayvanı olması zor , ideal şartlar belki çiftliklerde sağlanabilir ama bizde ne onlara uygun barınak , ne ona uygun bakım nede uygun ortam var. Nazik hayvanlar. Bu ülkenin torağında yetişen hayvanlarımız var yıllardır , binlerce yıldır bu meralarda , bu ahırlarda olan , onları bir şekilde geliştirip verimli ve rantbl hale getiremediler , öyle bir proje kurtarır bizi. Simmentaller holsteinlere göre daha dayanıklı olduğu kesin , küçük işletmeler için daha karlı gibi duruyor , 20 kg civarı süt altıktan sonra zaten holstein ile arayı kapatır , bunun danası en az 2 ay önce satılacak büyüklüğe ulaşır.