Ne bu ülkede TARIM mı ???

Öncelikle selamünaleyküm , arkdaşlar bizim ailede çokta olmasa büyük bir arazi var fakat şimdi kardeşler zamanında kendi aralarında anlaşmış birlikte işleyip birlikte kazanmışlar şimdi aile büyüklerinin çoğu öldü şimdi çocuklar bölünmeye gidiyor bende bölünmesin arazi bir olsun şirketleşelim dedim vay amca oğlu ne diyosun dediler trakya çiftçisi modern tarımı yakından takip eden diyenin ben ... bizim oranın deyimiyle tam kaz kafalılar bölünse ne olcak babamlar 7 kardeş şuan 5 ' i Allah rahmet eylesin öldü.Şimdi bir bölünse elimizde kalacak az birşey ayrıca ailemizde vardı 3 traktör şimdi hepsi traktör alacaklar ama öle aza kanaat etmezler alırlar en az 90 hp üstü konforlu traktörler olurmu size 7 traktör daha ee ne işleyecekler tarlalar zaten parçalı en büyüğü 90 dönüm kazançlı işmi şimdi bu Allah aşkına şimdi.
Ondan sonra avukata gittim dedim böyle böyle ne olcak dedim hani arazi toplulaştırması kanunu vardı dedim o da bana o iş yalan dedi mal hukukuna bağlı hala o işler dedi yani tarım hukukundan ziyade mal hukukunuda düzenlemek gerek.
Biz anayasamızı İsviçre ' den almışız fakat kaç senesinin anayasası adamlar hatalarını düzeltmiş biz hala daha yerimizde sayıyoruz yok yenilenme falan nemiş arazi toplulaştırması sen ilk önce tarım hukukundan buna bakarken birde mal hukukuna bak tabi yıllardır tarım ile ilgilen mi oldu Allah aşkına?
Duyduğum haberlere göre dünyada şuan en güvenilir tahviller tarım ürünleri tahvilleri peki bizde bu tahviller koyuldumu HAYIR peki hani biz tarım ülkesi idik hani ATAMIZ bize yol gösterirken ' ' çiftçi milletin efendisi ' ' demişti.Allah aşkına arkadaşlar önceden daha teknoloji yokken sıkıntılar varken kendine yeten bu ülke şimdi neden dışardan tarım ithalatı yapıyor.İşte tek sorun bizde işlerin çok karmaşık bir düzende ilerlemesi biri çıkar tarım reformu der ondan sonra biri çıkar yok kardeşim o öyle olmaz buna uymaz der.
Mademki adam gibi bir işe niyetleniliyor adam gibi enine boyuna düşünülürek bu işler rayına otursun.Sonra olmuyor böyle ...

Ynt: Ne bu ülkede TARIM mı ???

yazdıklarında haklılık payın var .ama iş miras ve mirascılar arasında anlaşmazlık cıkarsa mal bölüşmede ,işiniz dahada cıkmaza girer.bu işi kendi aranızda halledin .senin düşüncende olan mırascılarla diğerlerinin payını gerekirse satın alın.
allah yardımcınız olsun.

7 kardeşten hepsi çiftçilik yapmıyordur sanırım ki 7 kardeşten 5 i zatem merhum diyorsunuz, zamanla elbet bu hissedarlardan hisse satan olmuştur yada şuan satacaktır kendi aranızda bu satılan hisseleri siz alamıyorsanız devlet ne yapsın.

bartu link=topic=62563.msg700121#msg700121 date=1360451259' Alıntı:
7 kardeşten hepsi çiftçilik yapmıyordur sanırım ki 7 kardeşten 5 i zatem merhum diyorsunuz, zamanla elbet bu hissedarlardan hisse satan olmuştur yada şuan satacaktır kendi aranızda bu satılan hisseleri siz alamıyorsanız devlet ne yapsın.

ölene kadar hepsi çiftçiydi ben bilirim ufakken az tarlada traktör çiğnemesin diye 94 dönüm yere gübre atarken görmedim.Ayrıca satış olmadı biz macırız örfümüz töremiz derin köklere dayanır eski birlik dayanışması ile bu hallere getirdik bu toprakları şimdi ise aramıza yılan çıyan girdi.Ayrıca satış olmadı büyükler konuşmadan küçükler masada oturamazlar.

bende macırlardanım ama biran evvel her şeye hazırlanmaya başla varisler hisselerini diğer varislere vermez hep başkasına vermeye uğraşırlar geç kalmadan maddi olarak kendini toparlamaya bak. benimde başımda var.

Bence doğru düşünüyorsunuz aileler arasında şirketleşmek iş paylaşımı yapmak lazım ozaman gerçek manada profesyonel tarım yapılır ama mirasçılar artmaya başladımı illaki fikir ayrılıkları doğuyor ne diyelim İnşallah düşündüğünüz manada çözülür sorum,normalde tarlayı alma hakkı öncelikle hisselerin yani hissedarsanız başkasına satsada tapuda gösterilen satış bedelini yatırırsanız siz alabilirsiniz hisseler diğer hisselere satmak istemezlerse şayet tapuda satış bedelini yüksek gösteriyorlar ozamanda tapuya fazla hacirak ödüyorlar,yada hisseyi alan yabancı şahıs diğer hissedarlardan şufe hakkını alıyor.

hacimmet senin dediğin eskidendi şimdi hisseni başka birine satamazsın ya tarlanın tamamı başkasına satılır.ya hissedarlara satılır yada kanunen sattırılır.orasıda ayrı bir konu ,ALLAH kimseyi düşürmesin.

Öncelikle herkezin bu konuya olan yaklaşımından ötürü teşekkür ederim.Bu her ailenin başına gelebilir, önemli olan anlayışlı bir ortam ile karşılaşmak.Yoksa olmuyor örnek biz çünkü kafa basmıyor ellerine geçecek 3-5 dönüm arazi ondan sonra çiftçilik yapalım hadi oldu canım yaparsın.Fakat elinde olsa 1000 dönüm arazi bir kere toptan kazanırsın 1 hemde az tarım ekipmanı ile işini bitirsin 2 birde işci derdin olmaz onca kişiyiz 3 parada ailede kalır 4 ama gelde anlat bizimkilere amcamlar birlikte para toplayarak almışlar hep bu tarlaları yapmışlar işlerini herkezde çok şükür kimseye muhtaç kalmadan Allaha şükür yaşadı hatta diğer çiftçi arkdaşların yaşadığı sorunları yaşamadık çünkü aile içinde herşey bitiyordu birde büyük bir arazi olunca toptan kazanç oluyordu öle 3-5 dönümle uğraşmazdık.
Ayrıca hadi ben şimdiden önlemini aldım gittim 800 dönüm yer icarladım bunlar hala 3-5 gelsin benim olsun derdindeler görücem bakalım aynı bereket olacakmı yine ellerinde :) Birde hisse alın diyenlerimiz var arkdaşlar arasında burda bir mal istemeye düştüyse vangel olsan zor alırsın yani istesem bana piyasadan 2 katı fiyat çekecekler onu biliyorum ama ben yapacağımı bilirim arazileri diycem öle tarla tarla değil hepsinden bir hisse diycem o zaman batacaklar gitsinler 1-2 dönümlük yerlerede paso tek tek anlasınlar o vakit kendileri gelirler amca oğlu gel birleşelim diye o zaman görücem onları o halde.Yaw çalışan bir sistem var niye içinde ki çarklarla oynuyorsun arkadaş tam gerizekalılık şimdi sen bana pislik yapıyorsunda peki ben sana yapamam mı bu hep böyle sürer gider .

Tam ' ' habil ' ' ile ' ' kabilin ' ' olayına döner bu mevzular.

Sanırsam sizinkilerin ikna olması zor.Ancak senelerdir sürekli söylenen ama benim pek umudumun kalmadığı toprak reformu denen şey yapılırsa,ufak hisseleri toplama imkanınız olur.Ya da onlar bir grup olarak hareket ediyorsa aralında bir boşluk bulmak lazım,yani 10 kişi varis varsa en azından 3-5ini ikna edebilseniz hiç olmazsa sizin hisseniz artar en az zararla çıkmaya çalışırsınız.Aslında bizim milletteki anlayış yanlış.Herşey benim olsun istiyor büyükler.Halbuki sağlıklarında adil bir paylaşım olsa,kendileri göçtükten sonra hiç bu sıkıntılar yaşanmayacak herkes hakkına razı gelecek.

trakyalı17 link=topic=62563.msg700279#msg700279 date=1360505790' Alıntı:
Bence köy enstitüleri tekrardan kurulması lazım eğitim şart çünkü.
sen koy enstitüleri hakkında ne bılıyorsunkı
ama sırketleşme bence zor helekı sehırde fln ıkamed edıyorlarsa ekmeye dıkmeye hayallerler sonra amcaoglu hafta sonu gelecegım yardım et agaclara su verıver ılacımı atıver gıderde gıder en ıyısı ımkan dahılınde satın almak olmadıysa hakkına razı gelmek

Bu konuda senin yapabileceğin pek bir şey görünmüyor belki biraz kendi yöntemlerinle işlerini zorlaştırabilirsin ancak bu da senin işine yarar mı bilemiyorum. Bence senin yapabileceğin en iyi seçenek satılan arazilere bıçağının kestiği yere kadar piyasaya uygun fiyat verirsin ama burada zibidinin biri çıkar da senin pazarlığını ya da hesabını bozacak olursa Allahtan bul der kanaat edersin kardeşim. Akrabalar, kardeşler arasında bu sorunlar her zaman olmuştur ve halen de olmaktadır. Canını sıkmaya değmez.
Eğitim şart kısmına da katılıyorum, köy enstitülerine gelince siyasi bir kurban oldu ilk zamanlarda her öğretmene köyde ihtiyacı olacak malzemeler verirlir ve bunları kullanması öğretilirdi. Hem doktor hem veteriner, marangoz, inşaat ustalığı vb her şey ellerinden gelirdi. Siyasi bir kararla kaldırıldı, ama asıl olan o günkü şartlara göre güncellenemedikleri için kaldırıldılar.

manas link=topic=62563.msg700305#msg700305 date=1360511911' Alıntı:
sen koy enstitüleri hakkında ne bılıyorsunkı
ama sırketleşme bence zor helekı sehırde fln ıkamed edıyorlarsa ekmeye dıkmeye hayallerler sonra amcaoglu hafta sonu gelecegım yardım et agaclara su verıver ılacımı atıver gıderde gıder en ıyısı ımkan dahılınde satın almak olmadıysa hakkına razı gelmek

öncelilkle yorumunuz için teşekkür ederim.Onlar amcamlar gibi yapamazlar ama ben yine ona razıyım aslında ne güzel 3 traktörle işler tıkır tıkır gidiyordu zaten bizim ailenin yarısı şehirdedir ama 2 hariç çiftçiliğe gelirler zaten diğer 2 side para yollar yani o yönden sıkıntı yok.Sorun ayrılmada zarar herkeze olacak.İşte köy entitülerinden yetişmelerde köylerden daha mantıklı işler türeten mantıklı insanlar çıkıyordu.Ayrıca köy enstitülerini bilirim sonuçta bende üniversite mezunuyum ve yetişemediğim zamanlarda para ile adamlar tutuyoruz.Sonuçta 10-15 tonu satmakla 100 tonu satmak ve pazarlığını yürütmek ekonomik yönden daha mantılıdır neyse böyle uzar gider...

Ayrıca yorumlarda bulunan herkese tekrardan teşekkür ederim.

Allaha emanet olunuz.