TKDK, çiftçinin traktör parasının yüzde 50'sini karşılayacak

Alıntıdır...:

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, çiftçilerin traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50 ' sini hibe şeklinde verileceğini açıkladı. Traktör müjdesini Atakum ilçesi Özören köyünde yapılan tanıtım toplantısında veren Dr. Turan, traktör desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin en kısa zamanda Atakent ' deki hizmet binasına müracaat etmelerini istedi.

Avrupa Birliği (AB) kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturmaya hazırlanan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ' nun (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü, Özören köyünde 15 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasındaki IPARD 9. Başvuru Çağrı Dönemine ilişkin tanıtım toplantısı düzenlendi. Atakum Kaymakamı Selim Demir, Atakum Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Baş, Özören, Taflan, Erikli, Kabadüz, Kayagüney, Kurugökçe, Karakavuk köyleri muhtarları ile tarımsal işletme sahipleri ve çiftçiler katıldı.

Kurum çalışanlarının da hazır bulunduğu tanıtım toplantısında çiftçileri bilgilendiren TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ' nun 30 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Birliği akreditasyonunu başarılı bir şekilde tamamladığını hatırlattı. Türkiye ' ye tahsis edilmiş yaklaşık 875 milyon Euro ' luk hibe fonunun kullanılabilmesi için gerekli olan yetki devrini aldıklarını ifade eden Dr. Turan, proje başvuru çağrı ilanlarını yaptıklarını söyledi Bu dönemde yatırımcılarla 10 milyon TL ' yi aşan hibe desteği sözleşmesi imzaladıklarını, 5 milyon TL ' ye yakın hibe desteği için de sözleşmelerin imzalama aşamasında bulunduğunu kaydetti.

Önceki çağrı dönemlerimizden farklı olarak bu sene “Traktör” talebinin de hibe desteği kapsamına alındığını bildiren TKDK İl Koordinatörü Dr. Turan, “Vatandaşlarımız özellikle tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği başlığı altında başvuru yapmaları halinde traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50 ' si kurumumuz tarafından hibe olarak verilecek. Çiftçilerimizin bu desteklerden azami ölçüde yararlanmasını istiyoruz. Traktör desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı da en kısa zamanda Atakent ' deki hizmet binamıza bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Atakum Kaymakamı Selim Demir, birlikte iş yapma ve kooperatifleşmenin önemini vurgulayarak her köyde örnek projelerin olmasını istediklerini ve bu konuda yardımcı olacaklarını vurguladı. Atakum Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Baş ise müdürlük personelinden oluşturdukları 6 kişilik bir ekibin gerekli eğitimleri aldığını, TKDK ' nın hibe desteğinden faydalanmak isteyenlerin projelerini bizzat bu ekibin hazırlayacağını belirterek, vatandaşları başvuru yapmaya çağırdı.

BU konyla bilgisi olan varmı...

Ynt: TKDK, çiftçinin traktör parasının yüzde 50'sini karşılayacak

Bu zaten war, IPARD projesi kapsamında maximum 82KW 110Hp ye kadar traktöre hibe weriyorlar ama normal birey olarak her tek traktör alımına değil.

fth_doğan link=topic=62572.msg700089#msg700089 date=1360448990' Alıntı:
düşünmelerınden ziyade benım anlamadıgım şartlar ne nasıl bi hibe veriyorlar onlara degınmemışler
onların istedikleri prosedürlere uyan çiftçi çok azdır kardeşim o iş yaş bu sene %50 hibeli pulverzatör aldık prosedürleri yerine getirene kadar akla karayı seçtik noterde sözleşme dahi yaptık 2 yıldan önce satılmayacak başkasına vermeyeceksin sadece kendi işini göreceksin v.s v.s parayı hesaba yatırdılar baktık eksik yatmış öğrendik herkese 500 tl kesik atmışlar paraları yatırırken..

Ahmet745 link=topic=62572.msg700094#msg700094 date=1360449428' Alıntı:
onların istedikleri prosedürlere uyan çiftçi çok azdır kardeşim o iş yaş bu sene %50 hibeli pulverzatör aldık prosedürleri yerine getirene kadar akla karayı seçtik noterde sözleşme dahi yaptık 2 yıldan önce satılmayacak başkasına vermeyeceksin sadece kendi işini göreceksin v.s v.s parayı hesaba yatırdılar baktık eksik yatmış öğrendik herkese 500 tl kesik atmışlar paraları yatırırken..

Dewlet de bankalar gibi üçkağıtçı oldu...Yakaladı mı öpeceği kesin...

vay arkadaş o kadar hibe veriyorlar aslında ama vermekte istemyırlar gibi biz ne yapacaz

hibeyi zengine veriyor zengin zaten alır kardeşim sen ilk önce alamayan kişilere bereceksin ya duva*-*0 duva*-*0

arkadaşlar bu kanun bundan önce olduğu gibi hibe destek proğramı adı altında dosya yaparak iltarım müdürlüklerine verdiğimiz hibe başvurusu çıkan alacak çıkmayansa şansını bir dahaki seneye değerlendirecek

Büyük bir yanılgı var ortada daha önce de böyle bir konu açılmıştı.Aslında direkt traktöre bir hibe yok,bir proje yapıyorsunuz.Misal süt işletmesi kuracaksınız,bu işletme için nasıl ahır sağımhane vs gerekiyorsa yem dağıtmak için traktör de gerekiyor.Böyle bir durumda bir gider kalemi olarak traktörü de ekliyorsunuz,genel olarak projeniz onay görürse o zaman hibe tüm proje için var sadece traktör için değil.

Yalnız bunu ekipman hibesi gibi algılamayın,bu projeyi hazırlamak isteyenlere özel eğitimler veriliyor proje nasıl hazırlanır diye baya bir kitabı falan var.Daha kapsamlı ve profesyonelce yapılabilecek bir iş gibi anlatılıyor.

evet arkadaslar sadece traktöre bir hibe yok. bu tesislerden yapan bir abimizle gidip görüştüm yaptıkları tesisler gerçekten güzel ama göründüğü gibi herkes altından kalkamaz tam anlamıyla bir tesis yaparsanız ozaman traktörü içine sokup destek alıyosunuz tek traktör olmuyo. zaten proje çizdirmek baya bi para. ayriyeten gezdiğim tesiste sadece ineklerin içiceği suya konulan arıtıcı sistem 7-8 bin lira. gübre çukuru 70 bin lira civarı. süt deposu diye yaptıkları binaya 3 kat daha çıksan çeker o derece demir kullanmayı zorunlu kılmıslar. içinde duş vs herşey mevcut hamama veya spor salonuna bile kolayca çevirilebilir :D tesisi gezip prosüdürleri öğrenince bu hayalden vvazgeçtim. zaten siz tesisi yapıyosunuz devlet sonradan parayı veriyo. okadar param olsa zaten devlete gerek yok kendim yaparım.

ShyraXx link=topic=62572.msg700147#msg700147 date=1360483895' Alıntı:
evet arkadaslar sadece traktöre bir hibe yok. bu tesislerden yapan bir abimizle gidip görüştüm yaptıkları tesisler gerçekten güzel ama göründüğü gibi herkes altından kalkamaz tam anlamıyla bir tesis yaparsanız ozaman traktörü içine sokup destek alıyosunuz tek traktör olmuyo. zaten proje çizdirmek baya bi para. ayriyeten gezdiğim tesiste sadece ineklerin içiceği suya konulan arıtıcı sistem 7-8 bin lira. gübre çukuru 70 bin lira civarı. süt deposu diye yaptıkları binaya 3 kat daha çıksan çeker o derece demir kullanmayı zorunlu kılmıslar. içinde duş vs herşey mevcut hamama veya spor salonuna bile kolayca çevirilebilir :D tesisi gezip prosüdürleri öğrenince bu hayalden vvazgeçtim. zaten siz tesisi yapıyosunuz devlet sonradan parayı veriyo. okadar param olsa zaten devlete gerek yok kendim yaparım.
Ek olarak yapacağın işin birkaç katı da teminat istiyorlar :) yani bunlar küçük işletmeleri büyütmek için değil zaten belli bir düzeni olan orta ölçekli işletmeleri büyük işletmelere çevirme maksatlı.

benım burda bi arakaşlarım bu teşvik için uğrasıyorlar şimdiye kadar edindiğim bilgi şu

eğer süt üretimi yapan bi çiftliğin varsa veriyorlarmıs bizim kinin yaşı genç oldugu için %65 ' i devlet verecek kardeşim yani eğerse bi ciftliğin varsa sende alabilirsin sadece tarımla uğrasıyorsan yok diye biliyorum ....!