277g intercooller

Ynt: 277g intercooller

td 100d link=topic=62574.msg700372#msg700372 date=1360517572' Alıntı:
eğer motor ömrü uzun olmasını istiyorsan hiç orjinalliğini bozma derim belki ilerde arizalara neden olabilir artı masraflı olur haa başka çözüm yolu olarak en basit bakımlarını düzenli olarak yaptır eğer çekişinin artmasını istiyorsan TURBo taktır
zaten o traktörde turbo var

gocabolulu link=topic=62574.msg701084#msg701084 date=1360613673' Alıntı:
abimiz haklı havayı soğutuyor intercooler kelime anlamı ara soğutucu demektir turbo ile motor arasında bulunur radyatörün önünden geçer motora giren hava soğuk olur daha fazla oksijen daha iyi yanma sağlar...Buda yüksek verim daha az yakıt daha fazla güç daha temiz hava demek ...
evet arkadaşlar sordum öğretmene iki çeşit intercooler var dedi biri yağ soğutmalı bide sizin dediğiniz gibi hava soğutmalı hava soğutmalıda radyatör gibi bi tane daha o petekten var dedi ısınan hava büyüdüğü için aracın içine az giriyormuş intercooler de bu havayı soğutarak silindire daha çok hava gitmesini söyledi ama bize yağ soğutmalı olanını gösterdiler bizde öyle anladık yani öğretmenin dediğine göre iki çeşit intercooler varmış biri yağ diğeri hava soğutmalı

td 100d link=topic=62574.msg700933#msg700933 date=1360602571' Alıntı:
yaşça büyük olabilirsin buna saygım var ama ben okuldaki öğrendiklerimi size aktarıyorum ama yarın özel senin için motor öğretmenine dersimiz var soracam intercooller in ne olduğunu hadi bakalım

Bütün mesajlarını okudum bende sivaslıyım sende galiba endistürü meslek lisesine gidiyorsun fakat iş bildiğin gibi değil işte. İntercooler kısaca verimi arttırır.
Ayrıca; İntercooler yazıldığı gibi okunmaz ( İnterkolır) diye okunur yazında hata var Örnek verecek olursam yazdıklarından;
İntercooler ' e değil
İntercooler ' a

ok :D

td 100d link=topic=62574.msg701220#msg701220 date=1360652313' Alıntı:
evet arkadaşlar sordum öğretmene iki çeşit intercooler var dedi biri yağ soğutmalı bide sizin dediğiniz gibi hava soğutmalı hava soğutmalıda radyatör gibi bi tane daha o petekten var dedi ısınan hava büyüdüğü için aracın içine az giriyormuş intercooler de bu havayı soğutarak silindire daha çok hava gitmesini söyledi ama bize yağ soğutmalı olanını gösterdiler bizde öyle anladık yani öğretmenin dediğine göre iki çeşit intercooler varmış biri yağ diğeri hava soğutmalı
Yağ soğutmalı İntercooler diye birşey yoktur.
Yağ soğutucular vardır;motor ,şanzuman , hidrolik sistem gibi içinde madeni yağ barındıran ve yüksek ısıdan dolayı yağın yanmasını ve özelliğini kaybetmesini önlemek için yağ soğutucular kullanılır. Bunların bir kısmı farklı sistemler ile motor soğutma sistemindeki suyun peteklerin arasında dolaşması sonucu yağın soğuması sağlanır, bir kısmın da ise, özellikle radyatörün ön kısmında yer alan alüminyum tutya karışımı PETEK ile,içinde motor, şanzuman, hidrolik sistem yağlarından birisi veya ikisi veya 3 bölüm olarak yapılanlarda yağların tamamı aynı petekteki 3 bölümde soğutulur. Buna bazi bayiler bu YAĞLI İNTERCOL falan derler.:) Fakat bu YAĞ SOĞUTUCUDUR:

[quote authoar=nailyetek link=topic=62574.msg701269#msg701269 date=1360666431]
Yağ soğutmalı İntercooler diye birşey yoktur.
Yağ soğutucular vardır;motor ,şanzuman , hidrolik sistem gibi içinde madeni yağ barındıran ve yüksek ısıdan dolayı yağın yanmasını ve özelliğini kaybetmesini önlemek için yağ soğutucular kullanılır. Bunların bir kısmı farklı sistemler ile motor soğutma sistemindeki suyun peteklerin arasında dolaşması sonucu yağın soğuması sağlanır, bir kısmın da ise, özellikle radyatörün ön kısmında yer alan alüminyum tutya karışımı PETEK ile,içinde motor, şanzuman, hidrolik sistem yağlarından birisi veya ikisi veya 3 bölüm olarak yapılanlarda yağların tamamı aynı petekteki 3 bölümde soğutulur. Buna bazi bayiler bu YAĞLI İNTERCOL falan derler.:) Fakat bu YAĞ SOĞUTUCUDUR:
[/QUOTE]eee bana niye kızıyon bunu bana öğretmenler dedi burda benim bi suçun yok hacııı

td 100d link=topic=62574.msg701307#msg701307 date=1360673662' Alıntı:
eee bana niye kızıyon bunu bana öğretmenler dedi burda benim bi suçun yok hacııı

Sizin öğretmenin dediği de tam kafa karıştırmaca, Yağ soğutucu radyatör ayrı , hava soğutucu(intercoolor) radyatör ayrı... :)

Yağ soğutucu

intercoolor.
1 adet hava girişi,1 adet hava çıkışı yani buna yağ girecek herhangi bir yer yok amacı zaten hava sıcaklığını düşürmek yağ ile uğraşmak değil.Yağ ile uğraşmak yukarıdakinin işi..
Öğretmeninizde kısmen doğru söylemiş ama iki çeşit intercoolor demesi sizin kafayı karıştırmış,radyatör dese daha doğru olacakmış..

Mahmutt link=topic=62574.msg701809#msg701809 date=1360767057' Alıntı:
Sizin öğretmenin dediği de tam kafa karıştırmaca, Yağ soğutucu radyatör ayrı , hava soğutucu(intercoolor) radyatör ayrı... :)

Yağ soğutucu

intercoolor.
1 adet hava girişi,1 adet hava çıkışı yani buna yağ girecek herhangi bir yer yok amacı zaten hava sıcaklığını düşürmek yağ ile uğraşmak değil.Yağ ile uğraşmak yukarıdakinin işi..
Öğretmeninizde kısmen doğru söylemiş ama iki çeşit intercoolor demesi sizin kafayı karıştırmış,radyatör dese daha doğru olacakmış..
hahmut senden onnumara öğretmen olur.. hiç karıştırmadan anlattın .. :D alk-*s

Mahmutt link=topic=62574.msg701809#msg701809 date=1360767057' Alıntı:

Yağ soğutucu

intercoolor.
valla öğretmen benim kafamı öyle karıştırdı ki intercool ne doğru dürüst anlayamadım ilk yağ soğutucuyu iyi anladım ama oda yanlışmış birdaha sorsam intercool ney diye bana bi tokat otur yerine sop-*-sa gerizekalı evladım der ;D zuha-*-s senin dediğinide böyle yazmayla anlayamamki öğretmen gibi anlatılsa süper olacakta bizim öğretmenlerde yanlış işte naparsın adıda ne motorda OKUYORUZ hay ben böyle okulun .. diyorlar ya hani o hesap

GÜRKAN link=topic=62574.msg701942#msg701942 date=1360784047' Alıntı:
suç geldi dolaştı öğretmenin oldu ya neyse :D hoca dersi anlatırken kafa başka yerde , sonra herşey birbirine karışır hoca yanlış anlattı yanlış biliyor olur.
ben motoru çok seviyorum eğer sevmesem niye boşa o kadar meslek dururrken yağlı pasaklı bir işe gireyimki okulda en pis bölüm bizimki ve ben bunu bilerek seçtim dersten çıktıktan sonra elim pis pis yağ kokuyor bunu hem bilerek seçiyim hemde aklım başka yerlere gitsin öyle mi hayır abi diğer dersler olsa yüzüne bile bakmıyorum ama motor benim için vazgeçilmez bir tutku ;)
Mahmutt link=topic=62574.msg701948#msg701948 date=1360784429' Alıntı:
Senin kafan iyice karıştı, bunu görsel olarak traktörün başında uygulamalı anlatmak lazım o zaman net ve kafanda kalıcı yer oluşturur bu mesele... :) Yarın bir daha sorarsın anlamadım diye tokat yerine anlatacaktır mutlaka.. ;)

http://www.uzmantv.com/intercooler-ne-demektir dersimiz pazartesi ve salı ama benim dediğm araba motoru traktör değil haftaya başka bir öğretmene soracam 3 tane öğretmen var birine sordum kaldı ik seçenek inşallah onlarda doğru dürüst anlatırlarda aklımda bi soru işareti kalmaz uyy-*s ??*-s

volkan1318 link=topic=62574.msg703043#msg703043 date=1361023100' Alıntı:
anlattın açık diyonda senin dediğin intercooler hava soğutur turboya basınçlı ve soğuk hava verrir
yağ soğutması için se oilcooler(yağ soğutucu) petek lazım
pazartesi günü ayrıntılı bi şekilde öğreneceğim inşallah ama bize böyle anlattılar hatta okulda motorla ilgili bi kitap verdiler
YAĞ SOĞUTMA SİSTEMLERİ
(İNTERCOOLİNG)
Görevleri:
Yağ pompas tarafndan basilan motor yaği yağ filtresi yağ karteri ve yağ soğutucu gövdesi içinden geçerken motor soğutma suyu tarfndan soğutulur. Yağ daha sonra motorun ana yağ kanallarina doğru akar... İŞTE KİTAPTAdA BUNLAR ANLATLYOR ARKAdAŞLAR BANA İNANMAYANLAR BURdAN BAKABİLİRLER

277G nin ön tarafında intercool radyötörü için uygun yer varsa 1000-1200 TL ye taktırırsın. aksi halde biraz sorun olur ve maliyeti artırabilir. İntercool tabiki yararlıdır, yakıtın yanma verimini artırır , öyle ki , pompanın enjektörlere ilettiği her yakıt tam anlamıyla yakılmaz, bu yüzden enjeksiyon sistemleri ve turbo-intercool sistemleri geliştirilmiştir. Turbonun çekerken ısıttığı havayı intercool radyötörü bir miktar soğutur, böylece motora daha yoğun oksijene sahip hava iletilir. Bu da yanmayı ve verimi artırır. Eğer uygun intercool sistemi eklersen traktöre %10- 15 verim alırsın. Buda 2 senede senin intercoolün fiyatını amörti etmesi demektir. Saygılar...

kursadk link=topic=62574.msg703487#msg703487 date=1361065519' Alıntı:
277G nin ön tarafında intercool radyötörü için uygun yer varsa 1000-1200 TL ye taktırırsın. aksi halde biraz sorun olur ve maliyeti artırabilir. İntercool tabiki yararlıdır, yakıtın yanma verimini artırır , öyle ki , pompanın enjektörlere ilettiği her yakıt tam anlamıyla yakılmaz, bu yüzden enjeksiyon sistemleri ve turbo-intercool sistemleri geliştirilmiştir. Turbonun çekerken ısıttığı havayı intercool radyötörü bir miktar soğutur, böylece motora daha yoğun oksijene sahip hava iletilir. Bu da yanmayı ve verimi artırır. Eğer uygun intercool sistemi eklersen traktöre %10- 15 verim alırsın. Buda 2 senede senin intercoolün fiyatını amörti etmesi demektir. Saygılar...
evet birazda olsa çekişini artrir

arkadaşlar interkoller havayı sogutur ama bu tip motorlar yuksek performansta çalıştıgı için vede turboya gıden yağ ısındığı için yaği soğutmak gerekır heraret yapmasın diye kartelde soguyamaz bende öğrenciydim ögrencılık arkadaş yanlış baktığı için heralde yada yanlış duydugundan olsa gerek n bu ikıi radyoyörü kariştirmiş
....