Çiftçi, Biçerdöverci, Balyacı, Hayvancılıkla uğraşan ne yapsın?

İyi günler,
Ocak ayının son haftasında Tarım İlçe Müdürlüğünce köyümüzde ilan edilen yazının özeti aşağıdadır.
Anız yakımının önlenmesi amacıyla gönderilen yazıda;
2013 yılı hasat sezonunda ilçemizde biçerdöver sahip ve operatörlerinin biçerdöverlerin sap haznesine takılan ve sapları parçalıyarak tarlaya yayan sap kıyıcı (haşpay) veya sapları kıyarak arkasına takılı römorkla saman halinde toplayan saman düzenini (patoz) düzenini biçerdöverlerine monte ederek kullanmaları gerektiği, aksi taktirde biçerdöver denetim ekiplerince yasal işlem uygulanacağı...... şeklinde idi.

Arazimiz çok dalgalı, dik ve yan.
Küçük çiftçiler olunduğu için de az veya çok hayvancılıkta yapılmakta.
Yani samana kesinlikle ihtiyaç duyulmakta olmazsa olmazlardan.
Arazimizin dik ve yan olması nedeniyle; biçerdöverin arkasına kısaca patoz düzeni takılıp, arkaya bir de römork takılması şeklinde kesinlikle biçerdöverlerin çalışmasına imkan vermemektedir. Malum bu düz arziler için uygundur.
Sap kıyıcı (haşpay) ile sapların parçalara ayrılarak tarlaya saçılması mümkün değildir. Zaten samana ihtiyaç verdır.
Anlam veremediğim diğer bir konu ise;
Balya makinasına Devletce destek verilerek, şimdi bu balya makinalarının devre dışı bırakılması da ayrıca anlamsız bulunmaktadır.
Hem saman ithal edeceğiz, hem de sapı kıyıp tarlaya atacağız. Peki Devletimizce teşvik edilerek alınan balya makinalarını ne yapacağız. Enterasan.
Zaten, arazinin düz olmaması nedeniyle biçerdöverler biçim döneminde dik ve yan tarlalarda büyük risklerle biçim yapmaktadırlar. Biçerdöve patoz düzeni takılıp, bir de römorkun bağlanarak biçim yapılması kesinlikle mümkün değildir. Bu nasıl bir iş anlamak mümkün değil.
Acaba başka yerlerde de bu şekilde uygulama talimatı gönderildi mi?

Ynt: Çiftçi, Biçerdöverci, Balyacı, Hayvancılıkla uğraşan ne yapsın?

herşeyi olduğu gibi samanıda ithal etme peşindeler.bu işlerden şuan kimler rant sağlıyor acaba.Korkunç paralar dönüyor saman işinde.olan gene gariban çiftçiye oluyor.tek çare hükümetin ve tarım bakanlığının bu işe el atması,meclis yan gelip yatma yeri değil öyle değilmi.herşey lafta kalıyor.icraat sıfır.Tarımda türkiye kendi kendine yeten bir ülkeydi 10 yıl öncesi.şimdi ne oldu da samanı bile ithal ediyoruz.Saman yok diyorlar piyasada,ama 20tl yi verince balya başına anında kapında balyalar.demekki bu işin içinde rant var yine.Saçmalığa bakarmnısınız türkiye balkan ülkelerinden saman ithal ediyor,düştğümüz hale bakın.tarım bakanı geçen yıllarda ithal etten yakınırdı hastalık olucak diye.Soruyorum bu gelen samanlarda balyalarda hastalık yokmu.Hayvancılıkla çiftçilikle işi olmayan aç gözlü insanların hayvancılığa ve saman işine el atmasının sonucu bunlar.Devletten bir destekte göremedik çiftçi olarak,Çiftçi yine yalnız yine tek başına.YArın bu ülkede tarım biterse şaşırmAM.cocuklarımız geleceği yok oluyor.Lanet olsun bu zihniyete.

Bu zorunluluk işi olacak iş deyil bicer yarısı kadar biçiyor. Patoz zorunlu olsa biçer yetişmez iki kat biçer gerekir birde ekinde yeşil ot olmaması gerekiyor diken tarzı otlarda olmaycaak biçmiyor tıkanıyor. Ama saman iyi ekinde 3 katı çıkıyor balyanın hemde kaliteli saman oluyor.

bu tebligattaki amaç ne? ben bu uygulamadan çiftçi olarak bir anlam çıkaramadım.
biçilen buğday arpa sapının tarlaya ne zararı varki kıydırma mecburiyeti getiriyorlar?
hele hele sapın altın olduğu bu dönemde zaten yere sap düşmezki bu teblikatı çıkaran Türkiye dışında
bir ükedemi yaşıyor acaba?

bartu link=topic=62578.msg700213#msg700213 date=1360497381' Alıntı:
bu tebligattaki amaç ne? ben bu uygulamadan çiftçi olarak bir anlam çıkaramadım.
biçilen buğday arpa sapının tarlaya ne zararı varki kıydırma mecburiyeti getiriyorlar?
hele hele sapın altın olduğu bu dönemde zaten yere sap düşmezki bu teblikatı çıkaran Türkiye dışında
bir ükedemi yaşıyor acaba?
Anladığım kadarıyla,
Anız yakılmasının önüne geçilmesi imiş.
Bir de bizde biçerdöver çalışırken arazili koşulu nedeniyle geri manevra yapmak zorunda.
Arkada römork olunca nasıl geri manevra yapacak?
Zaten dik olan yerlerde biçerdöver zor çıkıyor,
Bazen depo yarım olunca boşaltıyor.
Saman ithalatında, ithal edilen ülkelerle kaç yıllık bir anlaşma yapıldı?

Hakan TOKSOY link=topic=62578.msg700222#msg700222 date=1360498475' Alıntı:
Anladığım kadarıyla,
Anız yakılmasının önüne geçilmesi imiş.
Bir de bizde biçerdöver çalışırken arazili koşulu nedeniyle geri manevra yapmak zorunda.
Arkada römork olunca nasıl geri manevra yapacak?
Zaten dik olan yerlerde biçerdöver zor çıkıyor,
Bazen depo yarım olunca boşaltıyor.
Saman ithalatında, ithal edilen ülkelerle kaç yıllık bir anlaşma yapıldı?

Amaçları balyanın 3 katı kadar saman çıktığı için yenı bır sıkıntı yaşanmaması için. Anız yakılma ile alakası yok bahane o kim yakar anızı herkes sap saman peşinde koşacak kesin koşmayanınkinide baskası yapacak illaki. Romork olunca manevra yapılıyor ama oyle çok pratık deyıl. zaman ve yakıt kaybı. Dik olan yerlerde gevsek yerlerde çıkamaz zaten normal biçer oraları. İtal edilen yerlerde sözleşme felan yok olsada zaten ucuz deyil maliyetli birşey. Bedava alsalar orda 500 liradan aşağı maliyet olmaz o paralara dünyla kadar saman bulunur.

abi bu işin maksadı ne onu anlamdım ben. bu uygulama acaba sade sizin oraya has bi uygulamamı yoksa yakınlardaki köy ,kasabalardada böyle bir uygulama varmı acaba.
daha öncekili yıllarda anız yakma işi cokmu oluyordu sizin orda,bide arazi ağaçlıkmı.belki onu engellemek içinse.
ama sözünü ettiğiniz gibi dik ve engebeliyse bırak paztozlu biçeri her babayit biçemez öyle araziyi.hem malını hem canını tehlikeye atmaz kimse.
allah yardımcımız olsun vallahi iyi sabır var biz çiftçilerde .

Bence bu yazıda bir hata var. Bu yazıyı anız yakmaya karşı çıkarmışlar anladığım kadarıyla. Ama anlatımda bir hata olmuş gibi gözüküyor. Yoksa böyle bir saçmalık olmaz. Tarla sahibi ister balya yaptırır, ister kıydırır, ister saman olarak toplar. Burada bir anlatım hatası var. Anız yakılmasını engellemek maksatlı yazmışlar. Ama balya makinasını yazmamışlar.

Bu ne saçmalıktır ya uygulamayanlarada birde yasal işlem yapılcakmış duva*-*0 kız-*sw

ne istersem onu takarım gelsin tutanak tutsun tarlada görelim bakalım. anızı yakılmadığı sürece kimse kimseye karışamaz. daha düşündüklerini ifade etmeyi beceremiyorlar, kalkmış yazı göndermişler bir de.

gecende kobra nikli arkadas bizim ilçeyi biçerdöverler bastı diye yazmıstı patoz taktırmak icin .bizde anlam verememistik her bölgeden özellikle trakyadan neden biçerdöverler orada diye .demekki bu resmi yazıdan sonra bazı arkadaslar patoz taktırıyor.benim merak ettigim ankarada uygulanacak olan bu uygulama bizim buralardada uygulanacakmı acaba ?

bu işte bi yanlışlık var :S :S mısırda ne yapacaz peki yolda seyahat ederken şehirler arası 2.remorku nasıl takacağız??? bu iş olmaz her insanın hayvanı yok ki adam balya yaptırıp satıyor....
dıştan getirilen samanları da gördük geçen güzel yağmur yemişler kararmaya başlamışlar hep.....

eger tüm türkiyede olursa bu sene samanı 20 lirayada alamaz hayvancı arkadaşlar. ben çözüm olarak yukardan biçtirip tırmık çeker yine balyamı yaparım ama olan hayvancılara olur.

biçer parasını devletmi veriyo.ben canım nasıl isterse öyle biçtiririm üründe benim tarlada.o tür ekipmanla biçim yapan babası hayrınamı biçim yapacak .normal şartlarda 1000m2 10 bine biçiliyorsa .biçerçi bu şartlarda kim bilir kaç tl diycek.
adamlar iyden iyye biz size üretimyaptırmıycaz demek istiyolar.
ama benkendi payıma bu işi allah can sağlı verdiği sürece bırakmam ,allahın izniylede kimse bıraktıramaz bana çiftçiliği.sonu neye varırsa varsın.

arkadaşlar ben bu sene biçerdöver ehliyeti almak için kursa gittim ve orda ders anlatanlar tarlaya gelen denetimcilerdi bu konuyu sordum aynı şeyleri dedim öyle saçmalık olmaz ihtiyacı olan kıydırır isteyen normal tarlaya döktürür dedi.yani öle bi şey yok 2.ye gelince 630 955 johnderee ve 1530 gibi biçerdöverlere sart koşmayacaklarmış :)