hastalık yardım?

Ynt: hastalık yardım?

tosunda ishalden çok istahsızlık sıkıntı yaratabilir kalitesiz yemden yada fazla yemden olabiilir istahsızlık arpa vs fazla vermiş olabilirsin. eger çok önemli değilse maya kullanabilirsin. istahsızlık içinde b vitamini takviyesi yapabilirsin. biz genelde ishal vakalarına buzagılarda rastlıyoruz ve nedeni süt ishalleri oldugu için jel kullanıyorum çok etkili. toz hap vs ilaçları uygulaması zor ama jeller pratik. daha ileri pis kokulu kanlı ishallerde advocin vs kullanıyorum. eger ishal şiddetliyse bir veterinere basvurmanda fayda var.

Asidoz olabilir veya 2. ihtimal bağırsak enfeksiyonu. Saman ve otu son günlerde az verdiysen veya hayvan az yediyse ve buna karşılık kesif yemi çok yediyse rumende asit yapmıştır. Bu ileri safhalarında hayvanı yatırır ve kalkamaz. Midesi gurultuludur ve iştah kapanır. Ölüme bile neden olur. Eğer durumu ağır değilse bolca kaliteli ot ver. İshal devam ediyorsa sıvı kaybını elektrolitle destekle. Durumu iyi değilse serum ve işkembe tozu falan gerekir. Tabi eğer asidozsa.
Bakteriyal bir ishalse trimetoprim + enrofloxacin tedavisi yap.
Tabi bu işlerde tecrüben azsa bi veteriner çağır. :)

Geçmiş olun hayvanınızda asidazis yada bakteriyel bir enfeksiyon olabilir Barış abininde bahsettiği gibi asidozsa yem değişikliği yada kesif yemde artırma yapmış olabilirsiniz sadece sap balyesi verseniz bile asidozu başlangıç aşamasında geçirebilir yem geçişlerine dikkat edin hayvanın ateşi yüksek olabilir ölçün yüksekse ateş düşürücü ve b vitamin kombini uygulayabilirsiniz ishalde tirimatoprim iyi çalışır rumenasta kullanabilirsiniz yinede sorun önemli görünüyorsa veterinere danışın derim.