Konya Şeker ne yapar?

Konya Şeker, nasıl oldu da Konya’dan yola çıkarak, gitti, gitti... Sivas Kangal Termik santralını 985 bin dolara satın aldı?

Konya Şeker (1) Çumra Şeker ile birlikte Türkiye’nin en büyük şeker üreticisi (2) Sadece şeker üretmiyor. Değişik tarım işletmeleri ile tarıma dayalı sanayi işletmeleri olan bir holdingin amiral gemisi.

İSO 500’ün son sıralamasında Konya Şeker 49’uncu sırada yer aldı. Özkaynağı 935 milyon TL. Aktif toplamı 1.6 milyar TL. Üretimden satışları 1.2 milyar TL. Yıllık kârı 232 milyon TL. Konya Şeker 1952 yılında pancar ekicileri istihsal kooperatifleri ile Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin ortaklığı ile kuruldu. Zamanla büyüdü. Şimdilerde Çumra Şeker ile birlikte üretim yapıyor.

Türkiye’de yılda 16-18 milyon ton pancar üretiliyor. Bu kadar pancardan 2.2-2.5 milyon ton şeker elde ediliyor.

En büyük şeker üreticisi

Konya-Çumra tesislerinde yılda 3.3 milyon ton pancar işleniyor, 500 bin ton şeker üretiliyor.
Konya-Çumra Şeker Fabrikaları Anadolu Birlik Holding’in şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor. Anadolu Birlik Holding’in bu iki şeker fabrikası yanında 19 büyük tarım işletmesi ve tarıma dayalı sanayi işletmesi var.

* Pancardan sıvı şeker üreten 140 bin ton kapasiteli bir sıvı şeker fabrikaları var.
* Çumra’da pancardan ve patates kabuğundan yılda 84 milyon litre biyo-etanol üreten tesise sahip.
* Seydişehir’de Türkiye’nin en büyük dondurulmuş patates fabrikasına sahip. Türkiye’nin ilk patates nişastası fabrikası tamamlanmak üzere.
* Türkiye’nin en büyük et ve süt entegre tesisi inşa halinde.
* Çikolata ve şekerli ürünler fabrikası Torku markası ile yılda 32 bin ton çikolata üretiyor.
* İçi sıvı aroma dolgulu sert şeker fabrikasının günlük kapasitesi 12 ton.
* Bisküvi, gofret ve kek üretim tesisleri tam kapasite ile çalışıyor.

Sanayi enerjisiz olmuyor

* Damlama sulamada kullanılan sulama araç ve gereçlerini üretiyorlar.
* Tohum, fide ve yem tesisleri var.
* Esmer şeker üretmek için tesis kurdular. Helva, lokum, arı yemi üretiyorlar. Et, süt, dondurulmuş sebze, baklava şurubu üreten tesisleri var.

Bütün bu işlerin başında bulunan Recep Konuk (1956) aynı zamanda Pancar Kooperatifleri Birliği’nin başkanı. Anadolu Birlik Holding’in başında ise Hamdi Bağcı bulunuyor.

Şimdi gelelim en önemli soruya? Konya Şeker’in daha doğrusu Anadolu Birlik Holding’in Sivas-Kangal’da işi ne?

Recep Konuk ile konuştum. “Şeker fabrikaları kendi enerjilerini kendileri ürettiğinden termik santrallar konusunda birikim sahibiyiz. Konya ve Çumra Şeker fabrikalarının 100 MW’lık iki enerji üretim birimi var. Üretilen enerjinin bir bölümünü ana şebekeye aktarıyoruz.

Holding olarak Konya-Karapınar’da 5 bin MW’lık yeni bir enerji tesisinin yapımına ilgi gösteriyoruz. Sivas- Kangal Termik Santralı’na ilgi de bu genel enerji yatırımları paketinin bir parçasıdır” dedi.

Ynt: Konya Şeker ne yapar?

gaggoş link=topic=62676.msg701499#msg701499 date=1360700364' Alıntı:
keşke parayı enerji yerine tarıma yatırsaydı...
fabrikaların enerjiye ihtiyacı vardır kendi üretecek çumra şeker en büyük fabrika oldugu halde en uzun sürede pancarı işliyor aşırı derecede pancar var kapıdan pencereden fabrikaya pancar girer yine en son kapatır enerjiyi kendi üretecek

SEYİT link=topic=62676.msg701663#msg701663 date=1360713213' Alıntı:
fabrikaların enerjiye ihtiyacı vardır kendi üretecek çumra şeker en büyük fabrika oldugu halde en uzun sürede pancarı işliyor aşırı derecede pancar var kapıdan pencereden fabrikaya pancar girer yine en son kapatır enerjiyi kendi üretecek
tamamda benim bahsettiğim Sivas Kangal Termik santrali sivas nere konya nere...yani burdaki asıl amaç enerjiden para kazanmak yoksa fabrikanın enerjisini karşılamak değil ben diyorum ki 985 milyon dolar çok büyük para keşke bildiği işin dışına çıkmasaydı...

gaggoş link=topic=62676.msg701695#msg701695 date=1360745837' Alıntı:
tamamda benim bahsettiğim Sivas Kangal Termik santrali sivas nere konya nere...yani burdaki asıl amaç enerjiden para kazanmak yoksa fabrikanın enerjisini karşılamak değil ben diyorum ki 985 milyon dolar çok büyük para keşke bildiği işin dışına çıkmasaydı...
ordan elekrik satar burdan bedava alır orda burda olmuş farketmez ayrıca ordan buraya kadar hat cekme olanagıda var yabancılar alacagına konya almış paramız ülkemde dönecek bildgimiz iş de konya şekere vermediler türkiydeki bütün şeker fabrikalarına talibiz demişlerdi sanırım göze battı vermediler

http://www.trakkulup.net/haberler-desteklemeler/turkiyedeki-butun-seker-fabrikalarina-talibiz/

SEYİT link=topic=62676.msg701836#msg701836 date=1360772132' Alıntı:
ordan elekrik satar burdan bedava alır orda burda olmuş farketmez ayrıca ordan buraya kadar hat cekme olanagıda var yabancılar alacagına konya almış paramız ülkemde dönecek bildgimiz iş de konya şekere vermediler türkiydeki bütün şeker fabrikalarına talibiz demişlerdi sanırım göze battı vermediler

http://www.trakkulup.net/haberler-desteklemeler/turkiyedeki-butun-seker-fabrikalarina-talibiz/
http://www.antimai.org/bs/aataliknbs.htm
bu yazı eski bi yazıdır ama senaryosu halen günümüzde devam etmektedir...lütfen sonuna kadar okuyun niçin şeker fabrikalarını yerli bi şirkete vermediğini anlarsınız...

gaggoş link=topic=62676.msg701846#msg701846 date=1360774205' Alıntı:
http://www.antimai.org/bs/aataliknbs.htm
bu yazı eski bi yazıdır ama senaryosu halen günümüzde devam etmektedir...lütfen sonuna kadar okuyun niçin şeker fabrikalarını yerli bi şirkete vermediğini anlarsınız...
bu yazıyı okuduktan sonra görüşlerim degişti bilgi icin tşkler