2.ürün mısır hakkında yardım

40 dönüm kadar buğdayı biçtikten sonra 2.ürün olarak mısır ekebileceğim yer var. 40 dönüme nekadar masraf yaparım nekadar kazanabilirim? mısırda destek nekadar? destek dosyası için geç kaldım mı? biraz aydınlatırsanız sevinirim :)

Ynt: 2.ürün mısır hakkında yardım

doktorsihirbaz link=topic=62701.msg701824#msg701824 date=1360770909' Alıntı:
40 dönüm kadar buğdayı biçtikten sonra 2.ürün olarak mısır ekebileceğim yer var. 40 dönüme nekadar masraf yaparım nekadar kazanabilirim? mısırda destek nekadar? destek dosyası için geç kaldım mı? biraz aydınlatırsanız sevinirim :)

Mısırı silajlık mı dane mi düşünüyorsunuz bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

İyi gunler bugday hasadını hangi tarihte yapıyorsunuz ve mısır ekimi için tarla haırlıgıız yaklasık kac gun surecek tahmini misır ekim tarihiniz ne olacak?
Bu tarihlere gore ekeceginiz mısırın FAO grubunu belirlemeniz gerekir
Diger konu hasat zamanı yuksek rutubette kalabilir bolgede kurutma tesisi veya rutubetli mısır alacak tuccar mevcut mu ?
Ornek vermek gerekirse bizim bolgede tahmini ekim donemi temmuzun ilk haftası FAO530-550 grubu mısırların hasat tarihleri Aralık-ocak donemi ( yagmur yagarsa biçerdoverin tarlaya girmesi problem oluyor) ve o tarihlerde ysklasıkrutubet 20-25 civarı geliyor veim ise 850-1100 kg/ da aralığında
Not: bahsettiğim sartlar danelik mısıra gore
Danelik mısıra destek 4 kurus / kg (2012 yılı için ) bolge ortalamsına gore destek veriliyor 2013 yılı urun destekleri daha açıklanmadı
Çks basvuruları aralık ayında il/ilçe tarım mudurluklarıne yapıldı sonradan kayıt olup olmadıgnı ilçe tarım ile gorusebilirsiniz

mısır hakkında hiç bilgim yok yani hangisinden daha iyi kazanabilirim onu bilmiyorum sizce danelik mi silajlık mı olmalı? haziranın son haftası buğday hasadı yapıyoruz temmuz ilk haftası ekerim diye düşünüyorum. 40 dönümden nekadar kazanabilirim? kaç kere sulamam gerekiyor?

40 dönüm yeri kaç kere sulamam gerekiyor toplamda kaç ton su gider? silajlık mısır düşünüyorum haziran sonunda buğdaylar biçiliyor temmuzun ilk haftasında ekmiş olurum mısırı bu işle ilgilenen arkadaşlar nekadar masraf yaptığını ne kazandığını açıklayabilirse çok sevinirim iyi forumlar.

memleket neresı bılmıyorum ama bız osmanıyenın bahce ılcesınde daban gubresı 30 kg ust gubresı 30 kg en az 4 kez sulama hazıranın son haftası ıle temuzun ılk haftası ekım yapılıyor kasım sonı ıle ocak bası arasında bıcım oluyor donume 1000 kg ıle 1300 kg alıyoruz 3394 ekıyoruz

ömer sağlam link=topic=62701.msg711302#msg711302 date=1362146509' Alıntı:
memleket neresı bılmıyorum ama bız osmanıyenın bahce ılcesınde daban gubresı 30 kg ust gubresı 30 kg en az 4 kez sulama hazıranın son haftası ıle temuzun ılk haftası ekım yapılıyor kasım sonı ıle ocak bası arasında bıcım oluyor donume 1000 kg ıle 1300 kg alıyoruz 3394 ekıyoruz
memleket edirne 2 tarla dere boyunda onların sulanmasında sorun yok onlar 40 dönüm yapıyor ama 40 dönüm daha ekmek istiyorum onlar kanal boyunda ama kanaldan herzaman su gelmiyor arıyoruz yine salmıyorlar suları oyüzden sıkıntı yaşıyoruz biraz zahmetli olucak ama o kanal boyundaki tarlaya yakın bir dereden 5 tonluk su tankerine su çekerek sulama yapabilirmiyim yoksa bu iş çok mu zahmetli ve maliyetli olur benim için?

arkadaşlar bu damla sulama sistemiyle mısırda güzel verim alabilirmiyiz? Evin yanında 5 dönüm kadar yer var ve yaklaşık 100 metre kadar aşağda da yer var. Çeşmeden 100 metre aşağdaki ve evin yanındaki yere damla sulama yapabilirmiyim? Çeşme sularımız hep basınçlı akıyor.

2. ürün silajlık mısır güzel olur biz İzmir ' de damlama ile harika verim aldık tavsiye ederim... Tohum tercihini iyi yapmalısın...

hntr-mhmt link=topic=62701.msg711368#msg711368 date=1362154664' Alıntı:
2. ürün silajlık mısır güzel olur biz İzmir ' de damlama ile harika verim aldık tavsiye ederim... Tohum tercihini iyi yapmalısın...
siz hangi tohumu kullandınız damlama ile nekadar verim aldınız? damlama sulama olayını dediğim gibi evdeki çeşmeden 100 metre hortum çekerek yapabilirmiyim? yaklaşık 40 50 dönümden nekadar masrafım ve kazancım olur acaba ?

Biz tanelik mısıra uyguladık ama mısırlar boy ve yapı olarak çok iyiydi 3 metre civarındaydı.. Tane verimi 1350 kg/1000 m2 ' di. silajlık olsa en azından dönümde 5 tonu öldürmezdi...
Damlama olayında basınç önemli olan. su kaç inçlik ne ile basacaksın yer altı suyu mu? 40 dönüm yeri damlama ile sulamak için en azından 2 inç su gerekir...

hntr-mhmt link=topic=62701.msg711381#msg711381 date=1362156127' Alıntı:
Biz tanelik mısıra uyguladık ama mısırlar boy ve yapı olarak çok iyiydi 3 metre civarındaydı.. Tane verimi 1350 kg/1000 m2 ' di. silajlık olsa en azından dönümde 5 tonu öldürmezdi...
Damlama olayında basınç önemli olan. su kaç inçlik ne ile basacaksın yer altı suyu mu? 40 dönüm yeri damlama ile sulamak için en azından 2 inç su gerekir...
yok ben sadece evin yanındaki tarlayı ve 100 metre ilerdeki tarlayı yani 15 dönüm kadar yeri evdeki musluk suyuyla damlama sistemi yapmayı düşünüyorum çeşme suyumuzun basıncı baya güzel ama 100 metre ilerdeki tarla olurmu orasını bilemiyorum :)

hntr-mhmt link=topic=62701.msg711398#msg711398 date=1362157259' Alıntı:
Tohum ve gübre zayiatı olma olasılığı yüksek bir plan.. :D
nasıl yani zarara mı girerim öyle birşey yaptığımda :) silajlık mısır piyasası ne durumda dönümden 5 ton alırsınız dediniz. 40 dönüm eksem 200 ton yapar. silajlık mırısın tonu nekadar yapıyor?

çks ye 2.ürün bildirmedik silajlık mısır için bu saatten sonra ekleme yapabilirmiyiz? biyerde mart ayı sonuna kadar ekleme yapılır diye duymuştum ama doğrumu bilgisi olan var mı?

bugün bi hesap yaptım 40 dönüm silajlık yerin maliyetini çıkardım yanlışsam düzeltin lütfen 40 dönüm yere 4bin liralık gübre gider 2bin lira tohum ve ilaç tutar tarlayı işleme sulama falan masrafıda mazot olarak 1 ton olsa 4200 olur. aşağ yukarı 10 - 11 bin arasımı tutar arkadaşlar hesabımda yanlışlık var mı?