Saman alevi söndü!
Sütü taşırmıştı...

Saman ithalatı ve iyiye giden mevsim şartları bu yıl hububat fiyatıyla yarışan samanın fiyatını nihayet düşürdü. Yem sıkıntısının yanı sıra süt fiyatlarını yükselten ve hayvan satışlarını artıran samanın kilosu 75 kuruştan 45 kuruşa kadar geriledi.

KİMLERE SIKINTI YARATTI?
Güneydoğu ' da harmanda kilosu 70 kuruşa, piyasada ise 75 kuruşa kadar çıkarak fiyatta hububatla yarışan saman, hayvan üreticilerini kış mevsiminin başında sıkıntıya sokarak hayvanlarını elden çıkarmaya zorluyordu. Yem sıkıntısı nedeniyle kesimlik hayvan satışları artarken et fiyatlarında da bir düşüş yaşanmaya başlamıştı. Çiğ sütün litre fiyatı da yükselen saman fiyatı ile birlikte 100 kuruşa dayanmıştı.

ÇİFTÇİLERİN TALEBİ DİKKATE ALINDI
Diyarbakır Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Selami Eren, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın saman ithalatını serbest bırakması ve çiftçilere bu samanların satışı için Tarım Kredi Kooperatifi ' ni öncü olarak seçmesiyle Ukrayna, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya ve Pakistan ' dan saman ithalatı yapıldığını söyledi. Eren, çiftçilerin talebini dikkate alınarak ilk parti samanın 15-20 gün önce Erzurum ' da satışının yapıldığını söyledi.

17 KURUŞTAN YÜKSELDİ
Saman üretimi yapan Veysi Kaplan, kendisinin yazın ilk sezon samanını 17 kuruşa harmandan sattığını, zaman içinde bu fiyatın yükselerek ocak ayı başında son samanını harmanda 65 kuruşa sattığını ifade etti. Üretici Kaplan, kış mevsiminin iyi geçmesi ve ithal edilen samanın da itkisiyle şu anda samanın kilosunun harmanda 45 kuruşa alıcı bulduğunu söyledi.