erkun kudret in agirligi

Arkadaslar bugun kudreti kantarda tarttim tam olarak 4820 kg geliyo 80 de ben 4900 bana cok geldi bende ondeki ve arkadaki agirliklari sokmeye karar verdim on tekerdeki 3 er tane olan agirliklarin 2 ser tanesini söktum arkadaki ağırlık lari tek basima oldugum icin Söke medim trak T orun uzerinden 300 kilo agirlik gidecek bence erkunt fazla agirlik takmis sizce 100 hp traktor kac kg olmali ben erkuntun babasi olan lindner in 102 hp lik traktoru 4000 kg ek agirlik varmi yokmu bilmiyorum deutz un 100 hp traktoru de 4000 kg ?

Ynt: erkun kudret in agirligi

yerinde bir karar. ben olsam arka ve ön tekerdekilerin hepsini sökerdim fakat ön ağırlıklar tam olmalı. eğer ağır işte ihtiyaç duyarsan, sonradan arkalara birer tane ekleyebilirsin.

Ağır işlerde kullanıyorsan eğer gözlemlerini tarlada yap derim.
Bende geçen T5060 (Dar lastik) tarttım. Arka tekerlerde 1 ' er adet 50 kg ağırlık , ön ağırlıklar full (400 Kg) ve Yarım depo Mazot ile 4630 kg geldi...Yaza pullukta biraz gözlem yapıp duruma göre bi kaç ağırlık söküp veya ekleyebilirim :)

Bundan önce TD95D ' nin ağırlıklarını söküp pullukta denemiştim. Patinaj miktarında gözle görülür büyük bi artış olmuştu.

ÖZzGÜR link=topic=62717.msg702052#msg702052 date=1360791034' Alıntı:
Ağır işlerde kullanıyorsan eğer gözlemlerini tarlada yap derim.
Bende geçen T5060 (Dar lastik) tarttım. Arka tekerlerde 1 ' er adet 50 kg ağırlık , ön ağırlıklar full (400 Kg) ve Yarım depo Mazot ile 4630 kg geldi...Yaza pullukta biraz gözlem yapıp duruma göre bi kaç ağırlık söküp veya ekleyebilirim :)

Bundan önce TD95D ' nin ağırlıklarını söküp pullukta denemiştim. Patinaj miktarında gözle görülür büyük bi artış olmuştu.
nh lerin avrupa t5060 lar da oldukca agir kudret yeterince yere saglam basiyo salli iki dingil arasi cogu traktorden uzun 4500 kilogram yeterli sanirsam

fetullah aksu link=topic=62717.msg702059#msg702059 date=1360791249' Alıntı:
belgesel kuşağında case nin kırma gövdeli traktörü için her beygir başına 35 kg ağırlıkla tam randımanlı çalıştığı söyleniyordu.Bu hesaptan gidersek senin motor 3500 kg civarında olmalı.
evet en verımlı seklı bu ama bırde on ıle arkanın yuzde olarak oranları nın saglanması gerekıyor ..

ertac sahın link=topic=62717.msg702072#msg702072 date=1360791865' Alıntı:
evet en verımlı seklı bu ama bırde on ıle arkanın yuzde olarak oranları nın saglanması gerekıyor ..
eskiden teknik belgelerde ön aks ve arka aks ağırlıkları yazardı.Şimdi zaten yazıyordur bakmak lazım dengesi oradan belli olur.Ben td 65 in arkaların tamamını önlerinde 200 kg sini indirdim (yani arka ve önden eşit miktarda oldu) motor kendine geldi.Şimdi her işte bir vites yukarıdan gidiyor.

fetullah aksu link=topic=62717.msg702078#msg702078 date=1360792073' Alıntı:
eskiden teknik belgelerde ön aks ve arka aks ağırlıkları yazardı.Şimdi zaten yazıyordur bakmak lazım dengesi oradan belli olur.Ben td 65 in arkaların tamamını önlerinde 200 kg sini indirdim (yani arka ve önden eşit miktarda oldu) motor kendine geldi.Şimdi her işte bir vites yukarıdan gidiyor.
zaten arka tekerlere sadece bizim turkiyede takiyorlar ağırlık lari Avrupa ' da hic yok 76 model fendt 106 s vardi bizde hic ağırlık yoktu arka teker de

Denemek lazım.Ancak bu hesapların sadece toplam kg bazında ağırlık olarak değil çeşitli denge esaslarına göre hesaplandığını da göz ardı etmeyelim illa ki iyi olacak değil belki kötü de olabilir denemek lazım.Ama ilk bakışta bana da ağır geliyor haddinden fazla yük taşıtmanın bir alemi yok motora :)

Aldığımın ilk günleri Kıymet i ben de tartmıştım, yarım depo mazot ile 4850 kg geldi. Kurak sürümlerinde çok rahat gidiyor,aynı zamanda arkada çok ağır bir malzeme olduğunda da ağırlık yine gerekli. Bunun dışında, traktörün dengesini bozmayacak şekilde ağırlık azaltımı yapılmasında bir sakınca olacağını zannetmiyorum. Yapılacak işlere göre tekrardan takılabilmeleri üçer tane civataya bakar. Arkadaşın birisi Kıymet den önlerden ikişer tane ağırlık sökmüş ve daha iyi olduğunu söylemişti, bir ara ben de denemeyi düşünüyorum. Şu da bir gerçek ki, Avrupa olan traktörler ağır. Aslında Erkuntun ağırlığı avrupa traktörlerden fazla değil. :)

ben servetin arka tekerlerden 2 şer tane agırlık sökmüştüm gobleyi eskisi gibi çekmiyodu.Zıplama çogalmıştı.o 4 agırlıgı takınca traktör kendine geldi.