Yunan çiftçiler eylemde...

Yunanistan ' da kemer sıkma politikalarını protesto etmek için bir otoyolu trafiğe kapatan çiftçilerle polis arasında çatışma çıktı.

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan ' da çiftçiler kemer sıkma politikalarını protesto etmek için eylem yaptı.

Avrupa Birliği ve IMF tarafından dayatılan mali önlemler altında zor günler geçiren çiftçiler, Atina ' da bir otoyolu trafiğe kapattı.

Yolu açmaya çalışan güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma çıktı. Polis eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken bazı göstericiler gözaltına alındı.

Araçların geçişini engellemediklerini iddia eden göstericiler, polisin kendilerine çok sert tepki gösterdiğini söyledi.

Yunan çiftçiler, mazota ödedikleri verginin yüzde 50 oranında düşürülmesini ve tarım malzemelerine uygulanan katma değer vergisinin azaltılmasını istiyor.

Ynt: Yunan çiftçiler eylemde...

Uzun yıllardır Yunanistan ile ilgili bu tarz haberleri medyadan takip ediyorum. Hakikaten örgütlüler haklarını arıyorlar , ama buna benzer örgütlerinde güçlü olmaları ve dediklerini yaptırmalarına bazende bu aşırı isteklere sebep oluyordu , kaçınılmaz son batmalarına sebep oldu. Kimse kemer sıkmak istemedi , yıllarca rahatça yaşadılar. Bizim insanımız , bizim çiftçimiz , bizim memurumuz vs yıllardır kemer sıkıyor zaten. Hep birgün kemerin gevşemesi hayalinle yaşıyoruz , haliyle bu Yunanlılara zor geldi.

herşeyden önce birlik olmak lazım.çiftçi olarak ,gerektiğinde senin hakkını savunacak bir örğütün ,bir sendikan olması lazımki sesin duyulsun.
bizdeki gibi kara düzen ve sahipsiz oldumu ,üstüne binen cok olur.
bazen tamamen bizm yaptığımız işle ilğili olan ve bizim hakkımızın gasp edildiğini belirten bir paylaşım yapılsa bile ,haklı olduğumuzu bizle aynı işi yapan kesime anlatamıyoruzda .bu tür bi eylem yapacak olalım ilk başta içimizdeki çiftçi olupda şak şakcılık yapan kesim karşı cıkar.

ufuk Hep birgün kemerin gevşemesi hayalinle yaşıyoruz , haliyle bu Yunanlılara zor geldi. amman hayal kurduğunu hükümet duymasın iğneden ipliğe her şeye zam yapar.

tümosa 8095 başta içimizdeki çiftçi olupda şak şakcılık yapan kesim karşı cıkar. vatan hainliğiyle suçlanırız.kominizm yandaşısınız derler.

Örgütlü olmak için insanlarda bilinç lazım , içimizdeki bencillik duygusunu , çıkarcılık , vb egoları yenmek lazım. Bu gibi hastalıklı duygular ve davranışlar sebebiyle insanların bir araya gelip hakkını savunması zorlaşıyor.
Hakkımızı savunmak , haklı taleplerimizi dile getirmek siyaset ve partilerüstü bir vizyon gerektirir. Burdan bir arkadaşımızın iktidar veya muhalefete oy vermiş olması , baştakilerin her yaptığını onayladığı anlamına gelmemeli , doğruya doğru , yanlışa yanlış diyecek insalar lazım. Dediğiniz gibi şakşakçı olan bunların hepsini onaylar , bilinç lazım uyanmak için.
Sendikan olur , örgütün olur veya başka bir oluşum , güç kimde şu an iktidarda , bugün A partisi var yarın B partisi gelir , gidip derdini hangisi olursa olsun iktidar öle çözmen lazım , çünkü işi yapacak olanlar onlar , uygulayacak olanlar onlar. aman benim oy verdiğim A partisi başta , ben tarım politikasında yanlış yapsa bile eleştirmeyeyim , aman ben B partisine oy verdim ama baştaki A partisi iyi bir iş yaptı ama alkışlamayayım mantığı çok yanlış. Baştaki insanlar veya siyasetçiler topluma hizmet için seçiliyorlar , ben sana oy vermemiş olabilirim ama sen bana hizmet için oraya seçilmişsin , zaten bu mantıkta sorun var , oraya seçildiysen işin sorun çözmek , yan gelip yatmak değil. Benim sana oy vermem veya vermemem önemli değil , doğru yaparsan alkışlarım yanlış yaparsan eletiririm.

beyler herşey ağızda ama icraat yok. şöyleki HÜKÜMETİ protesto etmek için bundan iki üç yıl önce keşan da bunun hazırlıkları başlamıştı . Keşan ın pazarı olan bir günde 100-150 kişiyi geçmeyen bir topluluk oluştu sadece Zıraat odasına pasiflerle birlikte 13-15 bin kayıtlı var.onuda geçin aktif olanlar 4-5 bin civarında gerisinin hesabını sizler yapın. ne kadar işini takip ediyoruz.