Deutz 8006 ithalatı ve fikirleriniz

Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle Hollanda ' da 5000 euro ' ya 1978 model bir Deutz 8006 buldum.İthalat prosedürü nasıldır ve traktör nasıl bir traktördür?Değerlendirirmisiniz?

Ynt: Deutz 8006 ithalatı ve fikirleriniz

Yanında çapa makinası,römork,pulluk (dönerli çift sıra 4 lü)ve kombine silaj römorkuda var(römorkun önünde yeşil otu biçip toplayan ve römorka dolduran bir makinada var)bunlarıda 2000 euro ' ya veriyor.Adam lale yetiştiricisiymiş,300 tanede keçisi varmış yaşlılıktan satmış çiftliği ve arazilerini bu ekipmanları almamış sattığı kişi kendisinde varmış,ayıca Nakliyede buldu 1000 euroya getirecekler Türkiye ' ye. Gereken izinler nereden alınır,şahsi işinizde kullanmak şartıyla özel izin alınabilir diye duydum.Prosedürleri halleebilirim diye düşünüyorum.Emekli subayım ve rüşvet isteyecek memurun da alnını karışlarım.iZLENECEK YOL NEDİR?YARDIM LÜTFEN!

whapity link=topic=62752.msg702615#msg702615 date=1360929727' Alıntı:
Yanında çapa makinası,römork,pulluk (dönerli çift sıra 4 lü)ve kombine silaj römorkuda var(römorkun önünde yeşil otu biçip toplayan ve römorka dolduran bir makinada var)bunlarıda 2000 euro ' ya veriyor.Adam lale yetiştiricisiymiş,300 tanede keçisi varmış yaşlılıktan satmış çiftliği ve arazilerini bu ekipmanları almamış sattığı kişi kendisinde varmış,ayıca Nakliyede buldu 1000 euroya getirecekler Türkiye ' ye. Gereken izinler nereden alınır,şahsi işinizde kullanmak şartıyla özel izin alınabilir diye duydum.Prosedürleri halleebilirim diye düşünüyorum.Emekli subayım ve rüşvet isteyecek memurun da alnını karışlarım.iZLENECEK YOL NEDİR?YARDIM LÜTFEN!
presedür hakkında hiçbir bilgim yok..fakat makinalar bayaa ekonomikmiş.. hayırlısı olsun..

o kadar iddalıysan telefonu nu kaldır 150 liyi tuşla karşına valilikten bir yetkili çıkacak sorununu ona yönelt kayıt altına gir.15 günde sana gerekli bilgi verilir,birde başbakanlığın bilgi edinme hattı olduğunu duymuştum. Benden bu kadar..

Fehim bey teşekkür ederim.İddialı falan değilim sadece memurların görevi rüşvet almak değildir ve alamazlar demek istedim,ayrıca zaten böyle birşey sözkonusu olduğunda şikayet mercileri bellidir ve gereken yapılır.Bireysel kullanım maksadıyla özel izin almak suretiyle getirebilirsiniz diye duydum ve detayları bilenler veya getirmiş olanlar vardır forumda diye de yardım istedim.Malum özellikle tarım makinelerinde epey ithal ekipman satılıyor piyasada ve getiren getiriyor.Bir yolu ve yöntemi var demekki.
Saygılar.

geçen sene çok araştırdım bu konuyu hatta 6000 euroya same mınıtauro 60 dt bulmuştum sadece traktör TÜRKİYEYE gelişi fiyatı herşey dahil 30-35 bin tl yi buluyodu bunuda ALMANyada duran otomobil sektörundeki bir köylum arastırıvermişti..

getirebilme yollarını bilemiyorum ama ihtal malzemelere yüklü oranlarda vergi kesildiğini biliyorum iyice netleştikten sonra kapıya kadar ne gider hesap edin eğer hesabınıza gelirse öyle bu işe girin bence ..

whapity arkadaş burası Türkiye burada ne bildiğin değil kimi tanıdığın önemlidir. predür çok işlem desen ona keza yani sivil hayat askeriye ye hiç mi hiç benzemiyor. evrakın birini tamamlıyorsun diğerini hazırlarken ilk evrakın süresi doluyor .Sana verdiğim telefonda ciddiyim. şansını bir dene ileride belki bizede bir faydası olur. ayrıca sonucuda bildirmeni merakla bekliyorum. saygılar.

++öncelikle hollandada yaşayan birisini bulacaksınız yada shengen vizesine sahip ab vatandaşıda olur bulamazsanız eğer işiniz dahada zor bu şahıs kendi adına malın satısını alacak ve tescil işlemini yapacak daha sonra türk konsolosluğuna başvuru yapacak ve aracı türkiyede kullanmak istediğini söylecek ve tescil kaydı red işlemi yapacağım diyecek konsoslosluktan alınan bu yazıyla ilgili trafik birimine müracat yapacak ve sonrasında freezone yada serbest bölge denilen alana araç çekilecek sırası geldiğinde gümrükleme yapılacak ve türkiye serbest gümrük bölgesine çekilecek bundan sonra iş daha da zor artık ne kadar bekler allah bilir neresi sökülür parçalanır onuda allah bilir gümrük bedeli ödendikten sonra tescil kaydı yapılır
++iş makinalarını getirmek dahada zor faturasında ithalat ihracat yazan bir firma bulmanız özelliklede gümrükleme yapıp yurtdışına mal satan bir firma olmalı onlar istek yapar presedur işler ve imza sirküleri istenir malın durumuna göre değer tespiti yapılır sonrasında gümrük bedeli ödenir bu işlem en kısa zamanda 45 gündür bazen 1 yılı geçer türkiye gümrük birliği üyesidir yabancılar istediğini alır sen almaya geldimi herkes sultan kesilir
anlayacağınız uğraşmaya kesinlikle değmez türkiyeye getirseniz bile karayolları uygunluk belgesi ister trafiik harç ister is makınası olarak işlettirip sansınızı bir deneyin

O işler o kadar kolay ve avantajlı olmuş olsa, burnumuzun dibindeki Yunanistan ve Bulgaristan dan bu tür alışverişler yapan çok olurdu. Oralara sık sık gidip gelen olduğu için,özellikle de Trakya için söylüyorum.

Genelde ikinci el tarım aletleri Dıs ticaret mustesarlıgından ozel izin lınarak yapılabilir gumrük mevzuatından gtip kodu ile arama yapabilirsiniz ornek vermek gerekirse ;

1)Toprağı hazırlamaya, işlemeye, ekmeye mahsusu tarla ve bahçe tarımında veya ormancılıkta kullanılan makine ve cihazlar
ÖRN; Pulluklar :
GTİP Kodu : 8432.10.00.00.00
Gümrük Vergisi : Muaf
KDV : % 8
Bu eşya İthalatta CE denetimine tabidir ( AB Menşeli olanlar hariç )
2.el olarak ithali, Dış Ticaret Müsteşarlığından izin alınarak yapılabilir

2) Tarım ürünlerinin hasat ve harman edilmesine mahsus makine ve cihazlar
ÖRN ; Biçer Döverler,
GTİP Kodu : 8433.51.00.00.00
Gümrük Vergisi : Muaf
KDV : % 8
Bu eşya İthalatta CE denetimine tabidir ( AB Menşeli olanlar hariç )
2.el olarak ithali, Dış Ticaret Müsteşarlığından izin alınarak yapılabilir

Öncelikle getirmeyi düşündüğünüz makinenın tam olarak bilinmesi gerekir.
Mevzuata göre 2.el olarak ithal edilmez olanlarda ise, bu makinayı kendi ihtiyacınızda kullanacak iseniz. Müsteşarlıktan izin alınması gerekir.

2.el olarak İthal edilebile makinelardan ise ( 10 yaşına kadar ) bunları gerek kendi ihtiyacınızda gerekse ticari gaye ile ithal edebilirsiniz.

O nedenle öncelikle Makinayı ismen tespit etmek gerekir. Daha sonra Yurtdışı satıcı firmalardan bu mala ilişkin olarak, Taşıma ve sigortası dahil olmak üzere ( CIF) teklif faturası istenerek maliyet kolaylıkla hesaplanabilir. Vergi oranlarını yıkarıda belirttim.

Çok ekonomik traktörler ve malzemeler var, 2. el ucuz anlaşılır olay deyil ben burdan aldığımda bir traktör vereceğim misal 40 bin euro o para gene gidecek dışarı dışardan sağlam bi traktör getirtsem traktör 20 bin tl - 120 bin tl nin dışarı çıkması var 20 bin tl nin...

Aklen ve matıken benmi yanlışım ? Böylece 2. el piyasasıda felaket canlanır hurda piyasasıda..

arkanda dayın varsa hatalı DEĞİLSİN ama dayın yoksa pek çok hatalısın hemşerim. koç,sabancı,vb zenginler ,hükümetin yandaşçıları varken sana bana yedirirlermi sence