285 MASSEY FERGUSON ACİL YARDIM

Arkadaşlar traktörüm 1987 model 285 MF. Bir ay önce bir kaç tane pistonla çalışan makinelerden aldım . Ve traktörüme çift çıkışlı AKON marka bir valf aldım. Ben bunu aldığımda hidroliklerle bir alakası olamadan tam bağımsız olarak çalışacağını düşünerek aldım . Fakat durum öyle değilmiş. Bu valfte bir kilit olayı var . Hidrolikleri yarıdan fazla kaldırıp valfteki kilit mandalıyla ana hidrolik kollarını kilitliyoruz , ancak ondan sonra çift çıkışa yağ veriyor . Buda çok sakat bir durum oldu. Markörlü ekim makinasını ve pistonlu gübre atma makinasını bu durumda çalıştırmak çok zor olucak. Şu an traktördeki çift çıkış olayını nasıl tam bağımsız hale getirebilirim diye biraz araştırdım. Lüleburgaz ' da bir usta daha önceden başka traktörlerde bu olayı çözdüğünü söyledi. traktörün ön hidrolik pompasını iptal edip yeni tip traktörlerdeki gibi şanzımandan ön tekerleklere yağ alıp orayada değişik bir pompa koyarak çift çıkışa yağ verebileceğini söyledi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: 285 MASSEY FERGUSON ACİL YARDIM

poyyraz link=topic=62786.msg702925#msg702925 date=1360969161' Alıntı:
Arkadaşlar traktörüm 1987 model 285 MF. Bir ay önce bir kaç tane pistonla çalışan makinelerden aldım . Ve traktörüme çift çıkışlı AKON marka bir valf aldım. Ben bunu aldığımda hidroliklerle bir alakası olamadan tam bağımsız olarak çalışacağını düşünerek aldım . Fakat durum öyle değilmiş. Bu valfte bir kilit olayı var . Hidrolikleri yarıdan fazla kaldırıp valfteki kilit mandalıyla ana hidrolik kollarını kilitliyoruz , ancak ondan sonra çift çıkışa yağ veriyor . Buda çok sakat bir durum oldu. Markörlü ekim makinasını ve pistonlu gübre atma makinasını bu durumda çalıştırmak çok zor olucak. Şu an traktördeki çift çıkış olayını nasıl tam bağımsız hale getirebilirim diye biraz araştırdım. Lüleburgaz ' da bir usta daha önceden başka traktörlerde bu olayı çözdüğünü söyledi. traktörün ön hidrolik pompasını iptal edip yeni tip traktörlerdeki gibi şanzımandan ön tekerleklere yağ alıp orayada değişik bir pompa koyarak çift çıkışa yağ verebileceğini söyledi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.senın dedıgın iş bayagı pahalıya patlar 98 modellerın ıkıncı yarısından sonra dıreksıyon tam hıdrolıge gecmısdı ara rot yok yanı ıstege baglıda kuyruk mılı yagla donuyor guzun sordugumda 1600 lıra demıslerdı ama sımdıkı seklıyle elın alısırsa sıkıntı cekmezsın

orjinal kabin deyilse, sıkıntı orda orta yaşlılar için ,kol oturağın altında kalıyor,hassas kullanımda işi zorlanıyor,hem hidroliği hemde pistonu kullanamıyosun.1997 model 285s vardı ozaman esk mf servisi getir yapalım demişti,çok para istemişti.

benm 285 te 4 çıkış var ama nasıl yaptılar bilmiyorum. kolun biri koltuğun yanında, diğeri de altında ayak hizasında. ön tarafta yağ pompasının oraya fiat ların yağ filtrelerinden falan koymuşlar burdaki servis anlayamadı işi. tekirdağda önceki sahibi yaptırmış.

poyyraz link=topic=62786.msg702925#msg702925 date=1360969161' Alıntı:
Arkadaşlar traktörüm 1987 model 285 MF. Bir ay önce bir kaç tane pistonla çalışan makinelerden aldım . Ve traktörüme çift çıkışlı AKON marka bir valf aldım. Ben bunu aldığımda hidroliklerle bir alakası olamadan tam bağımsız olarak çalışacağını düşünerek aldım . Fakat durum öyle değilmiş. Bu valfte bir kilit olayı var . Hidrolikleri yarıdan fazla kaldırıp valfteki kilit mandalıyla ana hidrolik kollarını kilitliyoruz , ancak ondan sonra çift çıkışa yağ veriyor . Buda çok sakat bir durum oldu. Markörlü ekim makinasını ve pistonlu gübre atma makinasını bu durumda çalıştırmak çok zor olucak. Şu an traktördeki çift çıkış olayını nasıl tam bağımsız hale getirebilirim diye biraz araştırdım. Lüleburgaz ' da bir usta daha önceden başka traktörlerde bu olayı çözdüğünü söyledi. traktörün ön hidrolik pompasını iptal edip yeni tip traktörlerdeki gibi şanzımandan ön tekerleklere yağ alıp orayada değişik bir pompa koyarak çift çıkışa yağ verebileceğini söyledi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
Lüleburgaz daki ustanın ismini verebilirsen daha iyi yardımcı olabiliriz...

285 ASLAN link=topic=62786.msg702969#msg702969 date=1361007811' Alıntı:
Lüleburgazda yapıyorlar ama benim bildiğim maliyet 1000ile 1500 arasında oluyormuş galiba
Ama şuan kullandığınız kilit sistemide cok kötü değil sonucta sadaces hidrolikleri sabitliyorsunuz

Valla bir şekilde bu maliyeti göze alıcam arkadaşım. Yapılacak sistem yeterki traktöre bir sorun yaratmasın.Çünki markörlü ekim makinası aldım.Şimdiki sistemle markürleri kullanmak çok meşakatli bir iş olacak.

96model 265 ve 97model 285 kullandım yıllarca malesef bu sorun ikisindede vardı civardaki hiçbir ustada yapamadı bunların birbirinden bağımsız çalışabiliceği bi sistemi çözümü traktörü değiştirmekde bulduk

bartu link=topic=62786.msg703456#msg703456 date=1361054694' Alıntı:
kendisi çok yakın akrabam ve köylüm olur, her türlü ustalığına güven veririm...

Referansın için çok teşekkürler arkadaşım. Dayımlarda 398 in rektefesini ona yaptırmışlardı.Çok memnunlar şu an traktörden. İnşallah bizim iştede bi sorun olmadan şu valf olayını halledicez. yakında uğraycaz kendisine..

senol_84 link=topic=62786.msg703560#msg703560 date=1361097193' Alıntı:
Mustafa abi ilker usta akcaköylü mu.
evet Şenol, McCormick ve Landini nin servisliğini yapmaktadır yaklaşık 20 yıldır bu işin içinde bugüne kadar benim traktörleri
ondan başkasısı pek tamirini yapmadı, güvenilir işini takip eden iyibir ustadır.

poyraz kardeş mf lerde arka lift için şanzman içersinde kuyruk mili şahftı üzerinde 2 kamlı 4 pistonlu bir pompa kullanılır. liftin kontrol valfi bu pompanın hemen üzerindedir, lift kollarının ve kontrol levyelerinin pozisyonlarına bağlı olarak açılırve kapanır. gelelim sizin takdırdığınız valfe, takıldığı yer arka liftle kontrol falfi arasında , yani arka kollara giden basınçlı yağı sizin valfin kontrolü ile diğer ekpmanlara yönlendiriyorsunuz. kısacası o valfle bağımsız çalışması mümkün görünmüyor. bir çaresi var motordan harici bir pompa ve basınç emniyet subabı ile sizın valfe basınçlı yağ temini sağlanabilirse bu iş olur tabiki epey pahalı ve zahmetli bir iş. kolay gelsin

Arkadaşlar sorun çözüldü. Ana hidrolik kollarını yarıya kadar kaldırıp kilitledikten sonra, iç mandalı sona itince valf çıkışları sorunsuz bir şekilde çalışıyor . Bir tek markörlü ekim makinasında sorun olacak .Ama önemli değil .Makina 19 ayak olduğu için markörsüz olarakta kullanabilirim. tekerlek izinin yanından ekime devam ettiğimde bir sorun olmayacaktır, tahminimce.

19 luk makinada zaten klavuz kullanmamak bize daha pratik geliyor , lakin ayçiçek makinasında bu sorun olur. 285 leri çok beğendiğim halde bu sorun yüzünden almaya çekiniyorum.

massey ferguson 178 hydraulic valve izleyin

arkadslar şu parçayı bulup taktırabılsenız kafamda fıkır olustu belki çözülür.... videodaki parça tamper indirme kaldırma için ve basit şekilde montajı hem joistik hemde kitlemeli yani fiat 70-56 tarzında şimdi remork işlerini ve makinayı buraya da bağlayabılırız kollara güçlendrme amaçlı takılan lif hortumlarınıda koltuk altındakı kola 1 e 2 çıkıs olarak catalla bağlasak ve koltuk altındakı kumanda kolunu uzatıp eğilmeden biizi yormaacak sekilde uzatsak normal hidrlik sisteminide içerden iptal etsek bana olur gıbı geliyor hatta daha hassasolur hidrlik lifle kollar