maliyet tablosu çıkarmamda sizlerinde yardımını bekliyorum....

öncelikle herkese merhaba .. uzunca bi süreçten sonra yatırımlarımızı hayvancılıktan yana yani süt işletmeciliğinden yana kullanmak istedik ve bu konuda ön araştırma için yola çıkmış bulunmaktayız. bulunduğumuz il daha öncelki paylaşımlarımda da belirttiğim gibi DENİZLİ . planlamamıza göre yapacak olduğumuz tesis ilk etabta 200 başlık süt sıgırcılıgı. fazla uzatmadan şöyle anlatayım...
1 inegin günlük tüketimini tl cinsinden hesabını yapalım;
30kg slajı 10 kuruştan : 3 tl
10kg süt yemi : 10tl
7-8 kg saman : 3,5tl
günlük işçi ve işçilik için : 5tl
toplam yaplan masrafımız :21,5tl
bu inegimizin süt verimi 30 kg olarak belirler isek :
devletin verdiği destekleme de dahil olmak üzre sütün lt fiyatı :1tl olsun
buzağı , anaç sığı vb gibi desteklerin günlük olarak tl cinsinden : 1,2 tl ols
genel toplamda yapılan masrafımız : 21,5 tl
günlük toplam alınan ürün : 31,2 tl
kalan ise : 9,7 &10 tl

200*10 tl günlük = 2000 tl aylık 60.000tl

bu hesaplamalarda her maliyetin dışardan alınarak yapıldığı göz önünde bulundurulmuştur. Yani saman , slaj gibi ürünlerin para ile satın alınıp yapıldığı düşünülmüştür. biz bunların maliyetini kendi üretimimiz ile yarısı kadar da aşağı çekme olanağımız olduğu halde böyle bir hesaplama yoluna gidilip. karlılık durumu hesaplanmıştır.

sizlerinde bu hesaplamaya artı katmak istedikleriniz , veyahut bizim yanlış bildiğimizi düşündükleriniz var ise sizlerin düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Nurettin Atalay
Ynt: maliyet tablosu çıkarmamda sizlerinde yardımını bekliyorum....

şimdi kardeşim bu işi yapan birisi olarak senin burda yaptıgın hesap çarşıya uymaz
süt verim konusuna gelince bi inek 30 lt sütü nadir verir 200 baş hayvanın üst üste verecegi verim 15-20 lt civarında olur buda neden yeni buzagılayan hayvan 30 lt verse bile önceden buzagılamış kuruya çıkarılacak hayvanın verecegi sütü işin içine koyarsak bu ortalamaya gelir..
kazanç işine gelince 200 baş hayvan günlük 15 lt sütten 3 ton süt yapar günlük oda lt başı 1 lira olsa 90 bin olur senim giderlerin ne olur orasının bilemem ama senin hesaba göre yazıyım silajdır samandır vs... giderler 21.5 tl günlük aya çarparsak 30 a 645 tl yapar bu bi ineğin gideri bunu 200 baş hayvanla çarp hesap ortada..20 lt alabilirsen başa baş çıkarsın anlş-*s

süt sıgırcılıgı karlı ama daha zor bi iş.yanlız 30 litre sutun garantisi yok.herşey dışardan bakıldıgı gibi deildir illaki extra masraflar çıkar.200 hayvan az deil getiriside az olmaz doğal olarak.sen oraya birazda yonca ekle.

• Beğen

ben 100 tane ineğin içinde 30 kğ süt veren belki bir tane gördüm inek başına ortalama sür verimini ortalama 20 ye indirseniz iyi olur ayrıca inanın bizde si,zin gibi bu hesapları yapıyorduk ama sadece kağıt üzerinde kaldı şimdi bu ,işi yapıyorum ama bırakıp kaçmak için bahane arıyorum inanın hamallıktan başka bişi değil ben başaramadım becerene helal olsun ne diyim..

Arkadasim bizde bu ise yeni basladik sayilir, suan ortalamamiz 25 lt, 30 lt de imkansiz degil, sen herkese bakma malesef bircok uretici bu isi bilincsiz yaptigi icin randiman alamiyor. Soyledigin rasyona gore 30 ltre sut alamazsin, o kadar fazla saman vermene gerek yok, hayvan basina 1 kg saman, 2-3 kg yonca vermen yeterlidir. 2 kg da arpa kirmasi eklersen iyi bir rasyon yapmis olursun. Amelelik kismina gelince 200 bas icin sen zaten birkac personel alacaksin, ilerde sen sadece isin yonetimini yapacaksin. Bence dogru bir ise yatirim yapiyorsun, vazgecme, Basarilar

lütfen bana kızmayınız, inşallah başarılı olursunuz ama sizin gibi masa başında hesap kitap yapıp da hayvancılık işine girenler yüzünden piyasa bugün bu halde. inanıyorum ki 3-4 yıl sonra bu işi bırakmaya sebep arayacaksınız. sizin gibi çevremde onlarca kişiyi gördüm, masa başında gider gelir hesabı yaparak birkaç yıl önceki kredilerden kullanıp, ödemeleri gelince perişan olup şuan kaçacak yer arayanları. tabii içlerinde başarılı olanlar da oldu ama çok nadir. o bahsettiğiniz saman,silaj giderleri piyasanın çok altında, bunları kendiniz üretseniz bile yine belli bir meblağa mal oluyor, ayrıca ekipman yatırımları, veteriner giderleri, işletme kurulumu, yönetimi, genel olarak işletmenin kendisini amorti edip kara geçmeye başlaması belli bir zaman alacaktır ki siz bunlardan hiç bahsetmemişsiniz bile. .her şeyden önce canlı hayvana hiçbir şekilde güven yok bu iş tümüyle riskli. ayrıca 30 kg süt hayal değil muhakkak elde edilebilir ama bence ilk girişte beklentilerinizi düşük tutun ki sonra hayal kırıklığına uğramayın. bunlar nacizane fikirlerimdir. kolay gelsin.

• Beğen

GÜRKAN link=topic=62789.msg703000#msg703000 date=1361013146' Alıntı:
lütfen bana kızmayınız, inşallah başarılı olursunuz ama sizin gibi masa başında hesap kitap yapıp da hayvancılık işine girenler yüzünden piyasa bugün bu halde. inanıyorum ki 3-4 yıl sonra bu işi bırakmaya sebep arayacaksınız. sizin gibi çevremde onlarca kişiyi gördüm, masa başında gider gelir hesabı yaparak birkaç yıl önceki kredilerden kullanıp, ödemeleri gelince perişan olup şuan kaçacak yer arayanları. tabii içlerinde başarılı olanlar da oldu ama çok nadir. o bahsettiğiniz saman,silaj giderleri piyasanın çok altında, bunları kendiniz üretseniz bile yine belli bir meblağa mal oluyor, ayrıca ekipman yatırımları, veteriner giderleri, işletme kurulumu, yönetimi, genel olarak işletmenin kendisini amorti edip kara geçmeye başlaması belli bir zaman alacaktır ki siz bunlardan hiç bahsetmemişsiniz bile. .her şeyden önce canlı hayvana hiçbir şekilde güven yok bu iş tümüyle riskli. ayrıca 30 kg süt hayal değil muhakkak elde edilebilir ama bence ilk girişte beklentilerinizi düşük tutun ki sonra hayal kırıklığına uğramayın. bunlar nacizane fikirlerimdir. kolay gelsin.
kardeşim görüşlerine katılıyorum.

hayvancılık kazanç sağlamak için yapılan bir iş ama bu işi yapmayı sevmek gerekir işletmenin sürekliliği için. ilk başlarda insana zevkli gelebilir ama insan her zaman aynı çevre içinde kalamıyor. bir toplum içine girince üzerindeki koku nedeniyle rahatsızlık verme şüphesine giriyo. işletme kurmak için illaki bu tür maliyet hesabı yapmak gerekir ama herşey en alt seviyede hesaplanmalı ki sonrasında hayal kırıklığı olmasın.
30 lt süt verimine gelince imkansız değil, genetik olarak iyi bir sürü ve iyi bir bakım besleme sürü yönetimi ile çok rahat elde edilebilir bir verim. Ayrıca bu kadar hayvan için 1 veteriner hekim ve 1 teknisyen çalıştırmanız gerekir, hem tedavi sürü yönetimi için hemde iyi bir rasyon hazırlanması için. İşletmenin maddi olarak geri dönüşünü ilk yılda beklememek gerekir, 2,3 yıl içinde kazanç sağlamaya başlayacağı da unutulmamalıdır. nacizane kendi görüşlerim.

GÜRKAN link=topic=62789.msg703000#msg703000 date=1361013146' Alıntı:
arkadaşım doğru söylemişsinde ben zaten bu işi daha önce yaptığım için bu dalda çalışmaları yoğunlaştırdık 94 yılında bu bölgede 75 başlık tek süt sağım üniteli işletmeye sahiptik. allah bereket versin onun sayesinde kalkındık iyi okullar okuduk . şimdi demişsinki masa başından hesap yapıp daha sonra kaçacak yer arıyorlar onlardan birisi olma demişsin. bu serzenişin için ayrıca teşekkürler . Lakin bilmediğimiz bi sektör değil merak etme. zaten bu işletmeye 300 bin tl bina vs yatırımı için düşünüyorum ve onu kredi falan değil direk yatırım harcaması olarak nakit planlıyorum. yem , slaj vs... ler içinde ekmiş olduğumuz araziler ve elimizde bulunan makinalar sayesinde büyük kısmını hemen hemen karşılamamıza yetiyor.Otuz kilo süt veriminin de olabileceğine kesinlikle inanıyorum. doğru besleme ve rasyon ile. gerekirse ünüversteden hocalarımdan bu konuda yardımı alarak bunu da aşarım. burada sizin değerli düşünceleriniz benim için önemli. benim merak ettiğim asıl konu ise doğru zamanda mı bu sektöre giriyor olamam. ilerde bocalamaktan korkuyorum yoksa işin ameleliğinden değil.
ayrıca herbirinizden ayrı ayrı teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için.

ali_ilbey link=topic=62789.msg703018#msg703018 date=1361017357' Alıntı:
arkadaşım doğru söylemişsinde ben zaten bu işi daha önce yaptığım için bu dalda çalışmaları yoğunlaştırdık 94 yılında bu bölgede 75 başlık tek süt sağım üniteli işletmeye sahiptik. allah bereket versin onun sayesinde kalkındık iyi okullar okuduk . şimdi demişsinki masa başından hesap yapıp daha sonra kaçacak yer arıyorlar onlardan birisi olma demişsin. bu serzenişin için ayrıca teşekkürler . Lakin bilmediğimiz bi sektör değil merak etme. zaten bu işletmeye 300 bin tl bina vs yatırımı için düşünüyorum ve onu kredi falan değil direk yatırım harcaması olarak nakit planlıyorum. yem , slaj vs... ler içinde ekmiş olduğumuz araziler ve elimizde bulunan makinalar sayesinde büyük kısmını hemen hemen karşılamamıza yetiyor.Otuz kilo süt veriminin de olabileceğine kesinlikle inanıyorum. doğru besleme ve rasyon ile. gerekirse ünüversteden hocalarımdan bu konuda yardımı alarak bunu da aşarım. burada sizin değerli düşünceleriniz benim için önemli. benim merak ettiğim asıl konu ise doğru zamanda mı bu sektöre giriyor olamam. ilerde bocalamaktan korkuyorum yoksa işin ameleliğinden değil.
ayrıca herbirinizden ayrı ayrı teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için.
şu anda hayvan fiyatları ucuz, giriş için uygun bir zaman bence, güzel bir planlama ile bir kaç yıl işletmeyi yürütebilirseniz ilerki yıllarda güzel kazanç sağlayacanızı tahmin ediyorum. şu anda kaba yem fiyatları biraz pahalı.

Bende bu sektörü araştıranlardan biri olduğum için yorum yapmak istedim. Öncelikli olarak bu işe nasıl gireceksiniz? Gebe düve ile mi yoksa İnek ile mi? Ülkemizde ne yazık ki hayvancılığı köylerde ek para kazansın diye yapıyordu çoğu kimse. Ve pek bir verim alınmıyordu. Halbuki diğer gelişmiş ülkelerde bu iş için ciddi yatırımlar ve yaptırımlar var. Ülkemizde bu iş için yatırım yapmak isteyenlere fırsat tanındı. Fakat bu fırsatı kötüye kullananlar oldu. Kara para aklamak isteyenler, kağıt üzerinde hesap yapıp girenler, Bokun içine giremeyecek olupta insanlara patron gibi iş direktifi verenler vs vs. Bunların sonucunda bir kısmı hayal oldu gitti. Sizde daha öncebu işi yapmışsınız. ÖZVERİ isteyen bir iş. Bence çok da zevkli bir iş. Tabiki bu zevk ve emek ve yorgunluk karşısında para da kazanabilmeli insan. Şahsen benim düşüncem ilk önce IRK seçimi. Sonrada sayı. 200 baş büyük bir rakam. Neden dersen 200 baş hayvanı toplayabilmek için bir hayli araştırma yapmak gerek. İdeal ve elit bir sürü oluşturmak için daha ufak sayılarda çalışmak bence daha iyi. Neden derseniz genetiği iyi bir düve temin etmek çok önemli. Yani düvenin anası, babası bilinmeli. Hangi şartlarda bakıldı bilinmeli. Tüm bunlardan sonra düveyi temin edip alınmalı. Şu da var eğer düve gebe ise hangi boğadan gebe. Çünkü düveden doğacak yavrular senin sürü temelini oluşturacak. Seçimini yaptıktan sonra personelini aile olarak almalısın. Ve ayrıca senin kendin ve ailende bu işe girebilmeli.

YEM GİDERLERİ için;

** Piyasada silajın tonu yazdan alırsan 100-150 TL arasında değişiyor.
** Yoncanın kilosu bu aralar 90 kuruş falan.
** Saman için hayvan başına 1 kiloyu geçmemeli. Çünkü uzmanların görüşlerine göre saman hayvanı tıkıyor. Zaten dikkat edersen hayvan samanla karışık verilen yemde saman ile yemi ayırıp yemi yiyor. Ayrıca vereceğin yonca da çok önemli. İlk tomurcuklanma zamanında yonca vermelisin. Aksi taktirde yonca da tıkama yapıyor ve hayvanın iştahını kesebiliyor.
** Kaliteli kuru ot bulundurmalısın. Yem otları vs.
** Özellikle ezme, kırma ile yapacağın tahıl gurubu kaliteli olmalı.
** Dışardan alacaksan bunlar bir hayli maliyetli olur.
** 20 kg süt veren bir hayvan için 15 TL gibi bir harcaman oluyor. Daha önce hesaplamıştım. ( Dışardan almak kaydıyla). Sana da eğer mandıraya verirsen hayvan başı günde 5 TL kalıyor. Fakat dışarda satarım dersen 1.5 tl den hesapla ( güncel satış değeri) 15 tl gibi bir rakam olur.

VERİM

** Dediğim gibi elit sürü oluşturmak çok önemli. Ama ırkını seçmelisin. Holstein gerçekten hassas bir ırk. Daha çok özveri isteyen bır ırk.
** Abilerin arkadaşların dediği 15 20 lt avrupa ve amerikada vasat olarak nitelendiriliyor. Eğer sürünü sen şekillendirirsen rahatlıkla 30 lt alabilirsin. Tabi bu süreç ister. Sabır ister. Ve sen ilerdeki hedeflediğin sürü için genetik eşlemeyi çok iyi yapmalısın. Hayvanlarının teker teker eksikliklerini ve fazlalıklarını bilmelisin ve düzenli dosya tutmalısın. Ve bu verilere göre sperma seçmelisin. Veyahut embriyo transferi yapabilirsin. Pahalı, riskli ama direk elit bir sürü... Çıkan erkek danalarda direk sperma şirketleri tarafından çoğunlukla satın alınıyor.

VERİM İÇİN BAKIM.

Hayvanlara bakımda çok önemli. Bunu herkes bilir. Islaklık hayvan için direk verim kaybı ve risk. Bulunduğu yer olsun, süt sağım tekniği olsun vs.

Benim düşüncem bu iş düzenli bir veri kaydı + düzenli besleme+ düzenli sağım+ düzenli barınma şartları+ özveri+ kurallara uymak bunlar sağlandığı taktirde bu işten para kazanırsın. Tabikide sen yemini kendin temin edersen risk faktörün ( parasal kayıp) daha da azalır. Allah gönlüne göre versin inşaallah. Bende bu işi yapmayı çok istiyorum. İnşaallah bende yaparım.

Bu işi seviyorsan girmelisin. Ama söylediğin rakamları birdaha gözden geçir. Süt verimini yüksek, giderleri de biraz düşük hesaplamışsın. Düşündüğün verimlere ulaşmak imkansız değil ama düşündüğün bina ve ekipman parasıyla yapacağın çiftlikte bu verimler alınmaz. 300 bine 200 başlık çiftlik yapılmaz. Yaparsın ama bu köy damı gibi olur. O ortamda da ineklerin ortalama 20 lt. süt verir, 25 litre değil. Sen onun iki katını düşün an az bence ki ineklere 25-30 lt. süt verebilecekleri bir ortam sunabilesin. Tabi süt verimini etkileyen daha onlarca etken var, biliyorsun.
Ayrıca 200 başlık bir çiftlik kurmak çok iddialı bir durum. Türkiye için ideal büyüklük 50-100 sağmallı çiftliklerdir. Bu işin şakası olmaz. Binbir türlü derdi, binbir türlü umulmadık yönü olan bir iş bu. Onun için daha az sayıyla başla ve zaman içinde büyü.
200-500-1000 baş gibi sürüler biraz kurumsal holdinglerin işi bence. Tabi bu iş için cebinde büyük para ve imkanlar varsa ona bişey diyemem.
Ama sana söyleyeceğim en önemli şey, sakın moralini bozma ve içindeki şevki kırma. Sevdiğin işi yap. HERŞEYE RAĞMEN bu iş güzel bir iş. :)

• Beğen

Hocam maaliyet hesabı her zaman değişkendir ontürlü maaliyet hesabıda yapsak burda yanıltmacı olur bence 30 lt ler imkansız değil hatta daha üzerinede çıkılabilir ama yem olanaklarının yanında işletmenin yapısıda verimde çok önemli işletme bina ypı olrak hijyene nekedar imkan sağlarsa okadar az hastalık olur bunun yanında teknolojik imkanlarda kullanıldığı zaman sürü kontrolü daha iyi yapılır ve iyi karlar elde edilir .

Bilmiyorum işletme için nekadar harcamayı düşünüyorsunuz ama bence çok hayvanla basit sistemle bu işi yapmaktansa az hayvanla başlangıçta maksimum bence 50 sağmal 4-4 lük sistemle bu işe girmek mantıklı olur,en azından işi tam kapıncaya kadar küçük işletme mantıklı.

30 kg süt verecek inekler Ferrai araba gibidir , arabanın gideceği yol birinci sınıf olursa bu hıza çıkabilir , uygun yakıt konulursa arabanın farkı ortaya çıkar. Uygun imkan ve beslenmeyi sağlamak için geleneksel yöntemlerin dışına çıkmanız lazım bunlarda işletmeler için hep maliyet arttırıcı unsurlar.
Tarımsal işletmelerde başlıca risk faktörleri üretim riskleri ve pazarlama riskleri.
Üretim risklerinde çok fazla sayıda parametre var , bu parametrelerden bazılarını kontrol altına alabiliyorsunuz bazıları kader kısmet demek zorunda kalıyorsunuz.
Daha önceden bu işi yaptığınız için demek istediklerimi daha kolay anlatabilirim diye düşünüyorum. Süper bir ineğiniz vardır , 30 kg ortalamayı uygun beslenme ve ortam ile alırsınız. Doğuma kısa bir süre kala yavru ölü doğum yapar , birde bakmışsınız bir memesi mastitis olmuş , hem buzağıdan hemde hayvanın veriminden olursunuz , kader kısmet demek istediğim bunun gibi olaylar.
Gönül işi , sürekli hayvan pisliğinde yaşamak , ordan para çıkarmaya çalışmak ciddi zor işler , üretim yapsanız bile bazen süt ve et fiyatı düşüyor bu seferde emeklerinizin karşılığını alamıyorsunuz. Bunlarda pazarlama riskleri.
Sulanabilir uygun miktarda tarlanız varsa , buaralardan arpa , yulaf , yonca ve slaj üretimini kendiniz yapabilirseniz işletme girdilerinde size önemli miktarda avantaj sağlayacaktır. Herşeyin satın alındığı bir işletmeden risk kalemleri sayısı dahada artacaktır. Eğer sermayenizin yarısını kaybetmeyi göze aldıysanız , bu parayı kaybetmek sizi zor durumda bırakmayacaksa bu işe gönül rahatlığıyla girin derim , çünkü önceden zaten bu işi yapmışsınız. Lakin hayatınızın geri kalanını devam ettirmek için gereken kazan. bu yatırımdan çıkacak kazanca bağlı ise o zaman daha dikkatli düşünmenizi ve yapacağınız hesaplarda riskleri daha fazla göz önünde almanızı bir forumdaş olarak tavsiye ederim.

hacıhimmet abimizin dediği gibi maliyet hesabı herzaman değişkendir. rüzgarın nereden esiceği belli olmaz. samanın kilosu buğdayın kilosundan daha pahalı su durumda. yonca pahalı yem pahalı bu şartlarda kendi yemini temin edicek tarlan yoksa bu işe girmen riskli. hayvancılık direk kar ediceğin bi sektör değil en az 2 yıl dayanman lazım ki tam anlamıyla kar etmeye baslamalısın. dediğikleri gbi her inek 25-30 vericek diye bi şart yok bu şekilde elit bi sürü içinde uzun vadeli bu işi yapman gerekir 5 yıl gbi bi sürede elit bi sürü yapabilirsin. şu zamanda senin hesap yapman yanlış bu yazdıgın ürünlerin fiyatları herzaman değişebilir örneğin saman bi aksilik olmazsa bukadar pahalı olmaz ama ucuzda olmaz.

rasyonun içine yoncayı katmanı öneririm hayvan bası günlük 2 gb gelicek şekilde. yem fiyatlarınında düşüceğini düşünüyorum nisan mayıs aylarında

eğer süt inekçiliği yapacaksan
-holstein inek olmalı (biraz hassas bir hayvan olduğu unutulmamalı)
-süt inekçiliği için 25 litre altı zarar eder 50 lt süt veren inekler var istisnada olsa
-hayvanları nacizane tavsiyem 2-3.doğumlarını yapmış gebe hayvanlardan alıp doğan buzağıları satıp ilkyıl amaortismanını yapabilirsin sonrasında egevet gibi firmaların denenmiş verimi yüksek döllerini tercih etmelisin kendi sürünü oluşturursun
-iyi paralar kazanmak istiyosan 200 hayvandan şaşma imkanın varsa sayıyı daha yüksekte tutabilirsin
-şartları birazdaha ağırlaştırıp sütten hiç para kazanmasanda buzağılar kar olarakk yanına kalır (ort 1000tlden 200bin eder)
allah gönlüne göre versin

ARKADAŞLAR YORUMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SİZLERİNDE SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ 200 GİBİ HAYVANI TEDARİK KONUSUNDA Bİ SIKINTIMIZ VAR. BİZ BUNU ŞU AN BULABİLDİĞİMİZ 100-120 BAŞ ARASI Bİ HAYVANA İNDİRDİK. AYRICA İYİ DİLEKLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. İNŞ. HEPİMİZ İÇİN HAYIRLISI OLUR.

kont1979 link=topic=62789.msg703999#msg703999 date=1361179194' Alıntı:
eğer süt inekçiliği yapacaksan
-holstein inek olmalı (biraz hassas bir hayvan olduğu unutulmamalı)
-süt inekçiliği için 25 litre altı zarar eder 50 lt süt veren inekler var istisnada olsa
-hayvanları nacizane tavsiyem 2-3.doğumlarını yapmış gebe hayvanlardan alıp doğan buzağıları satıp ilkyıl amaortismanını yapabilirsin sonrasında egevet gibi firmaların denenmiş verimi yüksek döllerini tercih etmelisin kendi sürünü oluşturursun
-iyi paralar kazanmak istiyosan 200 hayvandan şaşma imkanın varsa sayıyı daha yüksekte tutabilirsin
-şartları birazdaha ağırlaştırıp sütten hiç para kazanmasanda buzağılar kar olarakk yanına kalır (ort 1000tlden 200bin eder)
allah gönlüne göre versin

Kont1979 arkadaşım,
Bir mahsuru yoksa birkaç soru sormak istiyorum.
Hayvancılıkla uğraşıyor musunuz?
Eğer fiilen hayvancılık yapıyorsanız ne kadar süredir yapıyorsunuz?
Kaç başlık bir işletme sahibisiniz?

simentalci link=topic=62789.msg704097#msg704097 date=1361197510' Alıntı:
Kont1979 arkadaşım,
Bir mahsuru yoksa birkaç soru sormak istiyorum.
Hayvancılıkla uğraşıyor musunuz?
Eğer fiilen hayvancılık yapıyorsanız ne kadar süredir yapıyorsunuz?
Kaç başlık bir işletme sahibisiniz?
Ben de merak ettim.1 yaşında düvelerin 800-1000 liraya satıldığı piyasa şartlarında hangiz buzağı 1000*200 hesabıyla hesaplanıyor acaba :) yoksa biz mi yanlış memleketteyiz