Bizim arılar

Dedem hava ısınınca geçtiğimiz yazın yarım peteklerini koydu kovanların önüne hemen tüketiyolar maşşallah kekde verdik inşallah bu sene parmak yalarız :)

sany0255.jpg

sany0254gv.jpg

sany0253o.jpg

sany0247i.jpg

sany0246t.jpg

Ayı korkusundan açılamıyor arılar öyle balık istifi duruyolar

sany0076n.jpg

Bide video çektim arılar çalışırken video HD

Arı Çalışması

Ynt: Bizim arılar

aynı bizde 30 dan verdik cıtasıyla sattık biz 50 cıta filan sattık 7 tane arımız var köyden dışarıda bahceye koyduk ayı için yazın alarm taktım faydası oldu barıları yıkmış içeri girmiş alarm ötünce cıkmış gitmiş

eroglu kerem link=topic=62807.msg703140#msg703140 date=1361034283' Alıntı:
aynı bizde 30 dan verdik cıtasıyla sattık biz 50 cıta filan sattık 7 tane arımız var köyden dışarıda bahceye koyduk ayı için yazın alarm taktım faydası oldu barıları yıkmış içeri girmiş alarm ötünce cıkmış gitmiş

Bizde çıtasıyla verdik bide bizim ayı olayı kadar köylü sıkıntısı var 4 hane var sürekli duran inan sığılmıyo koye bi çöp dikemiyorsun herkez biribirinin yüzüne gülüyo ama içler fesat + bildiğimiz gibi iklimde çok önemli ev batıdan gelen rüzgarları kesiyo yoksa arılar yaşamaz bizde o kadar satmak nasip olmadı bide bizim çeyrek (1 kg flan çekiyo ) o şekilde çok çıktı. Altını geç dolduranlara çeyrek kat yapıyor dedem o çeyrekleride hediye etti zaten biz ticaretini yapmıyoruz dedem hayvancılığı bıraktı zaten emekli hobi olarak yapıyo bu sene bin TL lik felan sattık oda masrafına şeker parasına bile karşı gelmedi zaten küçükleride eşe dosta hediye ettik oldu bitti belki bu yaz bi tane petek sağma makinası alırız bana duaları yeter diyo bizim dede kendini oyalıyor kovanı çıtayı hep kendı yapıyor.

güzel paylaşım

maşallah sizin orda bal iyi para ediyormuş bizim buralarda hala 14-15 lira en pahalısı 16-17 lira
sizin ordaki fiyata bal satılsa türkiye geneli olarak
çok kişi başlar arıcılıga
hatta bende eskiden babamla beraber ugraştım biraz gerçi bizdede çok yoktu hobi amaçlıydı 15 kovanı düşmezdik 30-40 kovandan fazlada olmazdı kendi ihtiyacımızve eşe dosta hediye olarak degerlendirirdik
bide saolsun arı koydugumuz köylerde eli uzun kişiler kovanla beraber alıp giderdi yani çalınırdı
sonra komple bırakmıştık çalınma olayından sonra sogumuştu babam

birde bmerk ettim kek olayını anladım kışın veriyorsunuzda birde şekerden bahsetmişsin şekeri ilkbahardan sonra vermiyorsunuzdur degilmi
yoksa bal yerine şeker yer millet
malum ilk bahardan tut yazınve sonbaharın başlangıcına kadar olan dönemde arılar genelde gölgeler arasında zaman farkları olsada agırlıklı olarak bu mevsimlerde bal yapıyor

YAVUZ_13 link=topic=62807.msg703227#msg703227 date=1361042691' Alıntı:
güzel paylaşım

maşallah sizin orda bal iyi para ediyormuş bizim buralarda hala 14-15 lira en pahalısı 16-17 lira
sizin ordaki fiyata bal satılsa türkiye geneli olarak
çok kişi başlar arıcılıga
hatta bende eskiden babamla beraber ugraştım biraz gerçi bizdede çok yoktu hobi amaçlıydı 15 kovanı düşmezdik 30-40 kovandan fazlada olmazdı kendi ihtiyacımızve eşe dosta hediye olarak degerlendirirdik
bide saolsun arı koydugumuz köylerde eli uzun kişiler kovanla beraber alıp giderdi yani çalınırdı
sonra komple bırakmıştık çalınma olayından sonra sogumuştu babam

birde bmerk ettim kek olayını anladım kışın veriyorsunuzda birde şekerden bahsetmişsin şekeri ilkbahardan sonra vermiyorsunuzdur degilmi
yoksa bal yerine şeker yer millet
malum ilk bahardan tut yazınve sonbaharın başlangıcına kadar olan dönemde arılar genelde gölgeler arasında zaman farkları olsada agırlıklı olarak bu mevsimlerde bal yapıyor

Anladım abi keşke olaylar olmasaydıda devam etseydiniz. Şeker olayı şu yani sattığımız bal verdiğimiz şekerin maliyetini karşılamıyor diyorum. Tabiki şekeri kışa girerken (sonbahar) altını tamamlamayan arılara veriyoruz ölmesinler diye. Şimdi kek verdik. Köy tv deki arıcılık programlarını takip ediyoruz. Kek vermenin sebebi şu arı senin dediğin gibi bal yapıcağı zamana kuvvetli çıkmalı. Yani bal zamanı yavru yapmaya uğraşmamalı. Şimdi yavru yapıcakki bal zamanında balı toplayabilsin. Hergün yeni bişey öğreniyoruz işte :)

YAVUZ_13 link=topic=62807.msg703227#msg703227 date=1361042691' Alıntı:
güzel paylaşım

Fatih abi sende sağol yorumun için :)

Teşekkürler. Tv de izliyorum. Bi kere fiyatını geçtim yılın 12 ayı balı nerden buluyosun ?? Fabrika değilki bu mübarek hayvan kışa azığını hazırlar hazırlamazsa sen tamamlarsın kış öncesi ,eğer kendi yiyceğinden fazlası varsa alırsın olur biter. Buda ağustos gibi bi zamandır. Satacağını satarsın yiyceğini ayırırsın hediyeni dağıtırsın eşe dosta olur biter. Şubatta balmı satılır yada alınır ? Allaha şükür yazın depoya koyduğumuz petek hala aynı duruyor ne şekerleşme ne bişey. Eskiden kovanmı varmış yaa 4 tahtayı birbirine tuttur üstünü kapat oldu bi kovan. Allahın işine karışmamak lazım. Neyse gene çok konuştum :D

senesine göre değişiyor arı yavruya yatmazsa 20 kiloyu geçmesi lazım ama bizim bu sene 20 kg üstü bal veren 5 tane felan oldu. Çünkü kovanda 10 çerveçe var. Tam dolu olduğu zaman 3kg. geliyor bir çerçeve. 10x3=30 kg verimli hali yani. Ama dediğim gibi bu seneden seneye değişiyor.