Suni Tohumlama

Arkadaslar, holstein lar icin simental tohumu kullanan oldu mu aranizda, veteriner buzaginin erkek olursa simental disi olursa holstein olacagini soyledi.Bana pek mantikli gelmedi ama gorusleriniz nelerdir?

Ynt: Suni Tohumlama

Vallaha sitemiz uyelerinden 768 nickli levent abimizde var bi duve. Ana holstein baba simental. Kendi ellerimle dogumuna katkida bulundugum gecen sene mayis ayinda dogan holstein erkek dana, simental duveden ay olarak buyuk olmasina ragmen daha ufak gosteriyordu. Simental farki,:)

kardeş biz geçen sene kullandık yavrular doğuyor fiziki olark aynen simental renk holşteyin dişiside erkeğide ana hoişteyin baba simental bence çok kaliteli oluyor vede çok sağlikli holşreyin kadar narin olmuyor aynı zamanda elde montofonlarda var aralarında 1 ay olmasına rağmen onlardan çok gelişiyor yanlı ben boğa kullandım babasını kestirdik 497 kg geldi kar kas artık sütün pek esprisinin kaldığını düşünmüyorum etin daha değerlewneceğini düşünüyorum herkes süt hayvanı peşinde

Benim hayvanlarımın hepsi safkan fleckvieh simental. Eğer holsteinlarım olsaydı hepsini simental tohumla melezlerdim. Bir tane holstein ineğim vardı. Ona ve ondan doğanlara simental tohumluyorum. On numara hayvanlar oluyor. Her yönden süper oluyorlar. Zaten Almanya ve Hollanda da holstein simental F1 melezleri çok revaçta son yıllarda.

Selamün aleyküm.Biz 1990 dan beri safgan holştain sığırcılığı yapıyoruz.5-6 sene önce ineklere simental aşı kullanmaya başladık.İlk doğan dişi melezimiz şuan ahırın bir numarası.Hem et hem de süt verimi yönünden.Veterinerin söylediği buzağı erkek olursa simental dişi olursa holştain olacağı fikride tamamen uydurmaca.

ziymut link=topic=62845.msg704793#msg704793 date=1361282540' Alıntı:
Arkadaşlar sut verimi iyi derken ortalamasi nedir? Tohumlatacagim holstein in ortalamasi 25, simental tohumu attirirsam sut veriminin dusmesinden korkuyorum.
Bizim holştaylardan 20-25 arası süt sağarken bizim melez inek ilk doğumunda 31 litre süt verimine ulaştı. ok-*-s

bizim buralardada simentallere holstein tohumu holsteinlerede simental tohumu atanlar var bundan kasıt süt ve et verimini birleştirmek olsada bu doğan hayvanlarında devamı ırkından uzaklaşmaya başladığı için özelliklerini zaman içinde kaybettiği görülüyor...bilakis verimli dönemleri daha çok olduğu için durumdan pekte şikayetçi olan yok.

Hayvanin fizyolojik yapisina gore en verimli olan simental spermasini alip tohumlatmaniz guzel sonuclar verir. Kizlarinin ortalama sut verimi 9.000 lt ve uzeri olan bogalar var. Hem et hem sut olarak verimli olacaktir.

Ben zayıf yapılı ineklerime doğum oranı kolay simental ırkı attırıyorum amacım zayıflık genetiğini geliştirip dengeli vücut sağlayabilmek,bu şekilde doğmuş melezlerim var genelde erkek doğuyorlar renkleri bazılari akbaş ala baziları kahverengi kırmızı holstayn gibi.