Türkiye, Şanlıurfa ' da çorak araziyi kurtarmak için yeraltına döşediği 9 bin kilometrelik drenaj borusu ile Guinness ' e müracaat etti. Tarım Bakanı Mehdi Eker, 50 bin hektarlık çorak araziyi kurtarmak için döşedikleri 9 bin kilometre uzunluğundaki drenaj borusunun dünyada bir hiçbir projede kullanılmadığını söyledi.

MART AYINDA İLAN EDİLECEK
Şanlıurfa ' daki drenaj borusu ile ilgili Guinness ' e müracaat ettiklerini belirten Eker, 'Geldiler baktılar, incelediler. Dediler ki ' Evet dünyada böyle bir şey yok ' . Önümüzdeki ay bunu ilan edecekler' diye konuştu.

PROJENİN BEDELİ NE?
2009 yılından itibaren Şanlıurfa ' daki 50 bin hektarlık çoraklaşmış arazinin tekrar tarıma kazandırılması için çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Eker, ' ' Bunun birinci etabını tamamladık ve Mayıs 2012 ' de hizmete açtık. Diğer kısım da bitmek üzere' dedi. Türkiye ' nin doğudan batıya uzunluğunun 1.500 kilometre olduğunu da hatırlatan Eker, Şanlıurfa ' ya döşenen 9 bin kilometrelik hattın önemli bir uzunluk olduğuna dikkat çekti. Eker, projenin yatırım tutarının 84 milyon lira olduğunu söyledi.

AA


http://im.haberturk.com/2013/02/20/8...jpg?1361366591