+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)

  İneklerin verimliliğini arttırmanın ve sağlıklı nesiller elde etmenin yolu Suni Tohumlama ' dır. Bu yöntem uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Bilgisayar yardımıyla en uygun boğa tohumunun seçilmesi yöntemi, suni tohumlama uygulamalarına son yıllarda yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu yeni teknolojinin adı 'Eşleştirme Programı'dır. Bilgisayarlı Eşleştirme programı ABD ' de 40 yılı aşkın bir süredir, Avrupa ' da son 20 yıldan beri kullanılmaktadır. Dünya ' da toplam 42 ülke bu programdan yararlanmaktadır.

  Bilgisayarlı çöpçatan hizmeti iki yönlü yarar sağlar.

  1.İneklerde eksikliği tespit edilen fiziksel karakterleri düzeltir.
  2.Akraba evliliğini önleyerek genetik kusurların yavrulara geçmesini önler.

  Program bu suretle ineklerin daha verimli ve daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Fiziksel özellikler verimlilik ve sağlıklı yaşam yönünden inekleri çok etkiler.

  Örneğin; meme başı yerleşimi meme iltihapları yönünden ve makinalı sağım bakımından çok önemlidir. Ayakların basış açısı ayakların iltihabı yönünden, kalça genişliği güç doğum yönünden çok önem taşır.

  Sarkık memeli ineklerin memeleri daha çok hasar görürken, toplu memeli inekler bu tip problemlerle karşılaşmazlar. İşte bunlar gibi 17 ayrı yönde incelenen ineklerin eksik, yanlış yönleri saptanır. Bilgisayara girilir. Bilgisayara daha önce girilmiş üç bin den fazla boğa ' dan hangisinin bu özellikleri doğru yönde geliştireceğine bilgisayar karar vererek uygun boğaları sıralar. Programdaki boğalar sürekli yenilenir.

  Bilgisayarlı çöpçatanlıkta ikinci yarar ineğin aile bilgileriyle ilgilidir. Aile bilgileri yani annesi, babası, anneannesi, babaannesi ve onlarında ebeveynleri biliniyorsa, bilgisayar eşleştirmeyi akraba evliliği olmayacak şekilde yapar ve ona göre boğa önerir. Böylece yeni nesil inekler kalıtım yoluyla geçebilecek hastalıklara karşı korunmuş oldukları gibi, verimlerinde bir düşüş yaşanmaz. Diğer yandan istenirse yeni neslin daha cüsseli olması, süt veriminin, süt yağının, süt proteinin daha yüksek olması gibi konular da bilgisayarlı çöpçatanlıkla düzeltilir.

  Kullanılan spermaların aranan özelliklerde ve uygun fiyat aralığında olması da yine programdan istenebilir.

  Verimli, sağlıklı ve üstün ırkın elde edilmesi için geliştirilen bu bilgisayar programı ülkemizde de kullanılmaktadır.

 2. #2
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  Payalşım için teşekkürler yeni duyuyorum programı linki falan varmı acaba,paylaşım için teşekküler.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  Rica hacım, bilgi paylaşıldıkça değerlenir...

  Bütün büyükbaş tohumluk satan weterinerlerde mewcuttur...

 4. #4
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  Genetik eslestirme programi bu. Bence cok faydali bir program. Surudeki eksiklikler zamanla giderilip elit suru olusturmak adina buyuk hizmet. Eline saglik abi.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  Alıntı doganbey1 link=topic=62962.msg706596#msg706596 date=1361496161 Nickli Üyeden Alıntı
  Genetik eslestirme programi bu. Bence cok faydali bir program. Surudeki eksiklikler zamanla giderilip elit suru olusturmak adina buyuk hizmet. Eline saglik abi.
  Rica Doğancan, aynen dediğin işe yarıyor...Çiftliğin weterinerinden isteyeyim bakalım bu programı linkini atarım....Aşağıda elit sürü nasıl oluşturulur eşleştirme ile onu anlatıyor...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  BİLGİSAYARLI EŞLEŞTİRME PROGRAMI İLE DÜZELTİLEBİLECEK, HOLSTEİN IRKINA AİT, FİZİKSEL ÖZELLİKLER

  1. Endam (Yükseklik)
  2. Göğüs Genişliği
  3. Vücut Derinliği
  4. Hatların Yuvarlaklığı
  5. Kalça Açısı
  6. Kalça Genişliği
  7. Arka Bacaklar Arkadan Görünüş
  8. Arka Bacakların Basışı (Eğimi)
  9. Ayak Açısı
  10. Ön Meme Lobu Bağlantısı
  11. Ön Meme Başı Yerleşimi
  12. Meme Başı Uzunluğu
  13. Meme Derinliği ( Meme Lobunun Dize Olan Uzaklığı)
  14. Arka Meme Lobu Yüksekliği
  15. Meme Lobu Orta Bağlantısı ( Ligamenti)
  16. Arka Meme Başı Yerleşimi

  BİLGİSAYARLI EŞLEŞTİRME PROGRAMI İLE ENGELLENEBİLECEK, KALITSAL RESESİF GENLERLE OLUŞAN, HASTALIKLAR

  BLAD
  BLAD ( Bovine Leukocyte Adhesion Deficiency/ Sığır Lökosit Adhezyon Eksikliği), Holstein sığırlarda görülen letal, resesif bir genetik bozukluktur. Bu durumda olan sığırlarda nötrofiller bir enfeksiyona yanıt veremezler ve fonksiyonel olarak bozukturlar. Bu rahatsızlığı olan hayvanlar erken yaşlarda ölürler. BLAD, Holstein ırkının ciddi bir sorunudur, çünkü bazı iyi boğalara bu hastalık genini taşımaktadır.

  ABD Holstein Birliği’nin düzenlediği pedigriler üzerinde BLAD taşıyıcısı olan hayvanlar “BL” kodu, taşıyıcı olmayan hayvanlar ise “TL” kodu ile belirtilmektedir.

  BLAD taşıyıcısı olan buzağılarda nötrofillerin daha az sayıda komplemente ve immunoglobulin IgM’ye bağlandığı ortaya konmuştur. Komplement ve Igm, bakterilerin yok edilmesinde önemli görevler üstlenmektedir.

  1991’den beri, geliştirilmiş olan bir DNA testi, BLAD taşıyıcısı olan boğaların tespitinde kullanılmaktadır.

  BLAD taşıyıcısı boğaların spermalarının ithaline Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmemektedir.

  CVM
  ABD Holstein birliği CVM ( Complex Vertebral Malformation/ Kompleks Vertebral Gelişim Bozukluğu) isimli yeni bir genetik hastalık bildirmektedir. Söz konusu genetik bozukluğu taşıyan hayvanlar, ABD Holstein Birliği tarafından düzenlenen pedigriler üzerinde “ CV” kodu ile, taşımayan hayvanlar ise “ TV” kodu ile ifade edilmektedir.

  CVM, tek bir resesif gen ile geçmektedir. Hastalık ile ilgili ortaya çıkan belirtiler şöyledir; gelişmemiş fetusun abortu, embriyonik ölümler, beklenen doğum tarihinden 1-2 hafta önce ölü doğum görülmesi.

  CVM’den etkilenmiş buzağılarda görülen en belirgin arazlar, bükülmüş katı bilekli, sakat bacaklar, kısalmış bir boyun ve omurgada eğriliktir.

  CVM teşhisi, DNA testi ile yapılmaktadır. Sonuçlar 3 hafta içinde çıkmaktadır. Bu test için hayvanın tüyü veya sperm örneği gerekmektedir.

  CVM hastalığı resesif gene bağlı olduğu için CVM taşıyıcısı bir ineğin, CVM taşıyıcısı bir boğa ile tohumlanması ile hastalık ortaya çıkmaktadır.

  CVM nedir?
  CVM, Kompleks Vertebral Malformasyon ( Complex Vertebral Malformation) resesif bir gen ile geçen genetik bir kusur olup, Danimarkalı bilim adamlarınca 2000 yılında keşfedilmiştir. CVM’nin embriyonik ölümlere, abortlara ve bazen görünüm deformasyonlarıyla erken doğan buzağılara neden olduğundan şüphelenilmektedir. Önemli olan CVM’nin yeni olmadığını anlamaktır. Bu gen, Holstein ırkında pek çok nesiller boyunca bulunmakta idi. Yeni olan ise, bu kusurları ortaya çıkaran DNA testidir.

  Sürüde CVM var mı yok mu nasıl bileceğiz?
  CVM’den etkilenen buzağılar ya abort ya da ölü doğar. CVM ile ilgili abortlar gebeliğin herhangi bir döneminde olabilir. Erken doğan buzağılar 1-2 hafta önce doğar ve en dikkat çeken kusurlar, gelişmemiş bacaklar ve arka bacakların bukağılık kısmının sertleşmesi şeklindedir. Kısa bir boyun da görülebilir. Omurganın anormal eğimi, kaynaşmış vertebralar, kaynaşmış veya eksik kaburgaların tespit edilmesi için patolojik bir muayene genellikle gerekli olur. ABD’de sürü sahipleri, şüpheli buzağıları Holstein Birliğine veya suni tohumlama temsilcilerine bildirmeleri için teşvik edilmektedirler.

  Gebeliğin başında, CVM’den etkilenen pek çok buzağı veya fötusların tanı konmadan kaybedilmesi (embriyonik ölüm vb.) durumu olabileceği akılda tutulmalıdır. CVM dışında başka nedenlerden de abort ve erken doğum olabileceği de ayrıca akılda tutulmalıdır.

  CVM sürüyü nasıl etkiler?
  CVM taşıyıcı ineklerin yüzdesi tam olarak belirlenmese de, pek çok sürüde birkaç taşıyıcı olabilir. Pek çok popüler boğa ailesi bu kusuru geçtiğimiz 20 veya 30 yılda taşımış olduğundan, sürülerdeki taşıyıcı hayvan durumu bu boğaların kullanım seviyeleri ile ilgilidir. Buna rağmen CVM’nin etkisini kısıtlayacak stratejiler bulunmakta olup, aşağıdaki hususlar belirlenmiştir.

  CVM sadece Holstein ırkına özel midir?
  Diğer ırklarda da bazı taşıyıcılar var mıdır?
  Şu anda CVM sadece Holstein ırkında tanımlanmıştır.

  CVM Holstein ırkının kalıcı bir sorunu mu olacak?
  Hayır, önümüzdeki 5 yıl içinde kayda değer şekilde düşecektir. Modern genetik araçların kullanılması, DNA testi ile CVM taşıyan boğalar ve inekler doğru bir şekilde belirlenecek ve suni tohumlama istasyonlarının CVM genini taşıyan genç boğaları satın alması engellenecektir. Buna bağlı olarak CVM taşıyıcısı olan boğa sayısı, önümüzdeki 4-6 yılda çok azalacaktır. Benzer bir durum BLAD geni ile tecrübe edilmişti. 150 adet suni tohumlama Holstein boğası BLAD taşıyıcısı idi. Ancak bugün çok az sayıda BLAD taşıyıcısı boğa bulunuyor.

  CVM’yi ve diğer arzu edilmeyen genetik resesif kusurları sürüden uzaklaştırmak için ne yapılmalı?
  CVM gibi genetik kusurları kontrol etmede yapılacak olan ilk adım, sürüdeki tüm hayvanların pedigri kayıtlarını tutmaktır. Bu yapıldıktan sonra taşıyıcı olduğu bilinen boğaları, babası veya anne tarafından büyük babasının taşıyıcı olduğu bilinen ineklerin tohumlanmasında kullanmamak gerekir. Pedigriler incelendiğinde bu durum belirlenebilir.

  Suni tohumlama boğalarının taşıyıcı olup olmadığını nasıl anlayacağız?
  Pek çok suni tohumlama boğası test edilmiştir. Kalanlar da yakında test edilecektir.
  Holstein Birliği, CVM taşıyıcılarını “ CV” kodu ile, negatif olanları da “ TV” kodu ile işaretlemektedir.

  Dişilerin içinde taşıyıcı olanlardan korkmayın, çünkü birkaç yıl içinde pek çok suni tohumlama boğası CVM’den ari olacaktır.

  Hızlı ve güvenilir genetik araçlarla arzu edilmeyen genlerin belirlenmesinden memnuniyet duyulmalı ve paniğe neden olacak, herhangi yeni bir durumun söz konusu olmadığı bilinmelidir.

  Kaynak:
  Commonly Asked Questions Regarding CVM
  Dr Kent Weigel
  Extension Genetics Specialist, University Of Wisconsin and Genetic Programs Administrator, National Association of Animal Breeders, November 5,2001.

  Sığırlarda Kalıtsal Kusur ve Hastalıklar
  Her ırk bazı genlerin taşıyıcısı olabilir. Modern DNA testleri son yıllarda bu tip genetik kusur ve hastalıkların tanınmasına yardımcı olmuştur. Bu genetik problemler resesif genlerle ilgili olup, buzağıya ebeveynlerinden geçmek suretiyle ortaya çıkarlar. Bunlara birkaç örnek verecek olursak; Zik-Zak hastalığı, BLAD, CVM, katırtırnaklılık gibi problemleri sayabiliriz.

  En önemli konu genetik bozuklukların ve potansiyel taşıyıcıların belirtilmiş olmasıdır. Böylece çiftliklerde taşıyıcı eşleşmelerinin önüne geçilebilir. Suni tohumlama boğalarında yıllar içerisinde istenmeyen resesif genlerin taranması suretiyle görülme sıklığı azaltılmaktadır.

  Bazı genetik bozukluklara göz atalım;

  Dwarfism- Cücelik :
  Resesif bir gen tarafından oluşturulur. Birçok ırkta görülebilir. Buzağı çok küçüktür. Gelişemez.

  Weaver – Zik –Zak hastalığı – Progressive degenerative Myeloensefalopati:
  Resesif bir gen oluşturur. Buzağı normal iken 6-9 aylık olduğunda aniden ortaya çıkar. Buzağı genellikle 10-12 aylıkken ölür. Brown Swiss ırkına ait bir bozukluktur.

  Spinal Muscular Atrofi (SMA):
  Resesif gen ile geçer. Brown Swiss ırkına özeldir. Buzağının kas fonksiyonları bozuk olup, ayakta duramaz.

  Limber Legs- Çarpık Ayaklılık: Jersey ırkına özel resesif bir problemdir. Ölü doğum söz konusudur. Ancak buzağı canlı doğarsa ön ayakları birbirine dolaşık ya da çapraz, arka ayakları yana açıktır. Buzağı ayakta duramaz.

  Recto Vaginal Constriction (RVC) – Rektovaginal Daralma:
  Jersey ırkına ait bozukluktur. Rektum elastik değildir.

  Mule Foot – Katırtırnaklılık ( syndactyly):
  Resesif bir gen tarafından oluşturulur. İki yerine tek tırnak mevcuttur. Holstein ırkına ait bir genetik bozukluk olup, hasta doğan buzağılar ayakta duramaz, yürüyemez. Taşıyıcılar pedigrilerde “ MF” koduyla işaretlenirler.

  DUMPS - Deficiency of Uridine Monophosphat Synthase- Üridein Monofosfat Sentezi eksikliği: Hastalığı resesif bir gen oluşturur. Gebeler 50-150 gün içinde yavru atarlar. Taşıyıcılar pedigrilerde DP, test edilmiş negatifler TD kodlarıyla işaretlenirler.

  BLAD- Bovine Leococyt Adhesion Deficiency- Sığırlarda Lökosit bağlanma eksikliği:
  1988 yılında tanımlanmış resesif bir gen tarafından oluşturulan kalıtsal bir bozukluktur. Buzağılar normal görünmekle birlikte enfeksiyonlarla mücadele etme yetenekleri eksiktir. Zaten birkaç ay içinde ölürler. Holstein ırkına özel bir bozukluktur. Pedigrilerde taşıyıcılar BL, test edilmiş negatifler TL kodlarıyla gösterilirler.

  CVM – Complex Vertebral Malformation- Omurga Bozukluğu:
  Holstein ırkına özel bir hastalıktır. 2000 yılında teşhis edilmiştir. Resesif bir gen tarafından oluşturulur. Çoğunlukla hastalık buzağının atığı ile sonuçlanır. Doğum olsa bile buzağı kısa boyunlu, kısa vücutlu, eklemleri bükük olarak doğar. Pedigrilerde taşıyıcılar CV, test edilmiş negatifler TV kodlarıyla belirtilirler.

  Pedigrilerde Kullanılan Genetik Kodlar:
  BL BLAD taşıyıcısı
  TL BLAD negatif- BLAD taşıyıcısı değil
  CV CVM taşıyıcısı
  TV CVM negatif- CVM taşıyıcısı değil
  DF Dwarfism- cücelik taşıyıcısı
  DP DUMPS taşıyıcısı
  TD DUMPS negatif- DUMPS taşıyıcısı değil
  MF Mule Foot
  TM Mule foot negatif- Mule foot taşıyıcısı değil
  PG Prolonged gestation (gebelik süresi uzun)
  PT Pink Tooth (pophyria)- pembe diş hastalığı
  RC Kırmızı tüy geni taşıyıcısı
  TR Kırmızı renk taşıyıcısı değil
  HL Tüysüzlük (Hypotrichosis)
  PC Polled (boynuzsuzluk)- (Dominant- baskın bir gen olup, birçok ırk için pozitif yönde kullanılmaktadır. Son yıllarda Holstein ırkında da tanımlanmıştır.)
  IS Imperfect Skin – (Ölümcül, resesif gen)- Epitheliogenesis imperfecta
  BP Bulldog- (ölümcül resesif gen) – Achodroplasia (gebeliğin 6-8.aylarında atıkla sonuçlanır.)
  B/R Black/Red – Siyah / Kırmızı

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2015
  Şehir
  Tokat
  Mesajlar
  64
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İneklere Bilgisayarlı Çöpçatan Hizmeti. (EŞLEŞTİRME PROGRAMI)  Çok güzel konu. Aramızda bu programı kullananlar varmı? İnternette varmı yoksa nerede satılıyor ?

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 10'da bir fiyatına noter hizmeti
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2012, 10:46
 2. Catarpiller Yol Bilgisayarlı Greyder
  Konu Sahibi BenGeldim Forum Tesviye Makinaları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Nisan.2011, 23:02
 3. Gaspardo bilgisayarlı tohum kontrolü ünitesini kullanan var mı?
  Konu Sahibi ydincbayram Forum Ekim-Dikim Ekipmanları
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 11.Nisan.2011, 22:46
 4. İşbir yatak İneklere özel yatak yaptı,
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 03.Mart.2011, 18:12
 5. HABERTURK TEKE TEK PROGRAMI ARKADASLAR BU PROGRAMI TAVSIYE EDERIM
  Konu Sahibi sivasli Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Aralık.2008, 15:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status