Türk Traktör fabrika sayısını ikiye çıkarıyor...

Türkiye’nin ilk traktör üreticisi olan Türk Traktör, özellikle dış pazarda artan talebe cevap verebilmek amacıyla Ankara yakınlarındaki fabrikasına ek olarak, Sakarya’da ikinci fabrikayı kurmaya karar verdi.

Bu fabrikayla, Türk Traktör’ün üretim kapasitesi iki katına ulaşacak. Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı Memet İlkan Kamber, 90 ülkeye traktör ihracatı yaptıklarını belirterek, “Papua Yeni Gine, Zimbabve gibi ülkelerde bile Türk traktörleri çalışıyor” dedi.

İki değişik markayla (New Holland ve Case) üretim yaptıklarını, traktörlerin yüzde 100’üne yakınının yerli üretim olduğunu vurgulayan Kamber, “Sakarya, Türk otomotiv sanayisinin kalbi durumunda. Bu nedenle Sakarya’da yatırım yapma kararı aldık. Sakarya’da kuracağımız fabrika, daha modern olacak ve son teknolojiye sahip olacak. Daha kaliteli traktörler üretip, verimilik artırıcı ekipmanlar yapacağız. İhracat anlamında da ihracat sayımızı artırmak istiyoruz” diye konuştu.

90 ülkeye ihracat yapıyor
Ankara’da kurulu fabrikada yılda 35 bin adet traktör, 25 bin adet de motor üretimi gerçekleştiriliyor. Kamber, Türkiye’nin ilk traktörünü ürettiklerini ve bundan dolayı gurur duyduklarını ifade ederken, “Ar-Ge’de 83 mühendis var. Çiftçimizin isteği doğrultusunda traktör geliştiriyorlar” dedi.
Kamber, “2002’de 5 kıtaya ihracat gerçekleştirdik. Şu anda 90 ülkeye traktör ihraç ediyoruz. Japonya’ya ihracata başladık. Geçen yıl 14 bin 565 bin traktör ihraç ettik” diye konuştu.