Bugday ust gubre ve yabancı ot ilaçlaması ile ilgili

Arkadaslar iyi gunler sizlere sormak istediğim bir konu var bolgedek yagıslardan dolayı buğdayları ust gubre atamadım ( normalde 2 seferde ust gubre atıyorum) buyuk ihtimal tek seferde atmak zorunda kalacagım
Sizlere sormak istediğim once gubre sonra ot ilacımı yokda once ot ilacı sonra gubre mi
Bugdayı sulama imkanımız var bugdaylar su an 20-30 cm boyunda

Ynt: Bugday ust gubre ve yabancı ot ilaçlaması ile ilgili

Ot ilacını önce atman daha yararlı olur ancak ilacı atacağın zaman otların en azından %80 ' inin toprağın yüzeyinde kendini göstermiş olması gerekir aksi taktirde geriden gelen otlar yüzünden bir daha ot ilacı atmak zorunda kalabilirsin. Gübre konusunda tavsiyem kullanacağın gübre ile de ilgili biraz, toprakta çabuk harekete geçecek bir gübre kullanıyorsan ot ilacından sonra gübreyi verebilirsin. İnşallah denk getirebilirsen 2 kerede versen çok daha iyi olur tabii..

unsal link=topic=63015.msg706700#msg706700 date=1361537378' Alıntı:
33luk nitrat kullanacagım ust gubre olarak tek seferde atarsam 35-40 kg/da , iki seferde atarsam 25 kg/da ve 15 kg/da gibi olacak
Çok fazla 25kğ/da.geçme.Fazlası yeraltı sularını kirletmekten başka işe yaramaz.

maygun10 link=topic=63015.msg706706#msg706706 date=1361538454' Alıntı:
Çok fazla 25kğ/da.geçme.Fazlası yeraltı sularını kirletmekten başka işe yaramaz.
Bir kerede 40 kg demiyor abi. Bir kerede 40 kg çok gelebili belki; ancak 25 ve 15 kg olmak üzere 2 uygulama ideal olur bence. Daha fazla yararlanır bitki gübreden.

kardeşlenme zamanı gübreyi atlamak verim kaybına neden olacaktır. trakyada şuan yoğun yağışlardan gübre işi her yerde olmuyor. traktör ile girilemeyen yerlere elle atım yapılıyor. bence bu işi düzgün yapacak kişiler bulup elle atın. hiç yoktan iyidir. ilk önce gübre, ardından ilaç. ilacı erken atarsanız sonradan ot sorunuyla karşılacaksınız. ayrıca kardeşlenme dönemini sağlam atlatamayan buğday yabancı ota karşı koymada güçlük çekecek. 33 nitratı sapa kalkma döneminde ve başak yarmadan önce 2 seferde veriyoruz biz.