ÜRETİCİ KAN AĞLIYOR.

Üstelik elektrik borcu nedeniyle köylerindeki trafolar sökülüyor.

35 kuruşa mal ettikleri patatesi 10 kuruşa bile satamayan ve depolarda çürümeye terk eden Niğdeli üreticiler isyanda.

TÜR­Kİ­YE­’de tü­ke­ti­len her beş pa­ta­tes­ten bi­ri­ni Niğ­de­li çift­çi­ler üre­ti­yor. An­cak üre­ti­ci­nin ha­li iç­ler acı­sı… Bin bir emek­le üret­ti­ği pa­ta­te­si ma­li­ye­ti­nin al­tı­na sa­tan üre­ti­ci­le­rin bin­ler­ce li­ra­lık elek­trik bor­cu var. Da­ha ön­ce dev­le­te olan borç özel­leş­tir­me son­ra­sı şir­ke­te geç­miş. Şim­di de şir­ket, tra­fo­la­rı sö­kü­yor. Ka­pı­la­rı­nı çal­dı­ğı­mız üre­ti­ci­ler biz­le­re de­po­lar­da bek­le­yen pa­ta­tes­le­ri gös­ter­di, “Biz ki­me gi­de­lim?” di­ye is­yan et­ti.

Niğ­de ve Nev­şe­hi­r’­de 800 bin ton pa­ta­te­sin de­po­lar­da bek­le­di­ği bil­gi­si­ni al­dık. Sor­du­ğu­muz her çift­çi yük­lü elek­trik fa­tu­ra­sı­nı öde­ye­me­miş ve fa­iz­le bir­lik­te 400 bin li­ra­lık bor­cu olan var. Mec­lis Ge­nel Ku­ru­lu­’n­dan ge­çen ye­ni bir dü­zen­le­me ile şim­di ku­yu su­la­rı­na sa­yaç ta­kı­la­cak. Köy­lü en­di­şe­li çün­kü ku­yu­yu aç­tır­ma­nın be­de­li on bin li­ra­yı bu­lu­yor.

Kor­ku­yor­lar, ko­nuş­mu­yor­lar

Niğ­de­li köy­lü­ler ne fo­toğ­raf çek­tir­mek ne de ko­nuş­mak is­ti­yor­lar. Zor­la çek­ti­ği­miz fo­toğ­raf­la­rın ar­dın­dan, “Bu ka­dar sı­kın­tı­nız var ne­den an­lat­mı­yor­su­nuz?” so­ru­su­na hep­sin­den, “Kor­ku­yo­ruz. Bu ka­dar iş gel­di ba­şı­mı­za yar­dım eden yok. Bir de tu­tuk­la­nır­sak…” ya­nı­tı­nı al­dık.

Köy­lü­le­rin borç­la­rı ne­de­niy­le araç­la­rı­nın üze­rin­de ha­ciz var. Ka­me­ra­la­ra ya­ka­la­nıp, tu­tuk­la­nı­rım kor­ku­suy­la şe­hir mer­ke­zi­ne gi­de­mi-­yor­lar. Çok mec­bur ka­lır­lar­sa dağ yo­lun­dan gi­di­yor­lar.

Ame­ri­kan pa­ta­te­si için..

İtal­yan ve İs­ra­il­li fir­ma­la­rın böl­ge­ye il­gi­si ise dik­kat çe­ki­ci bo­yut­ta. El­ma bah­çe­le­ri­nin ucu bu­ca­ğı yok. Köy­lü­ler ora­da iş­çi ola­rak ça­lış­tı­rı­lı­yor. Bir tek el­ma­yı bi­le dı­şa­rı çı­kar­ma­la­rı­na izin ve­ri­lmi­yor. Üre­ti­len ürün­ler ken­di ül­ke­le­rin­de sa­tıl­mak üze­re top­la­nı­yor. Yer­li pi­ya­sa­ya sa­tış ya­pıl­mı­yor.

CHP Niğ­de Mil­let­ve­ki­li Do­ğan Şa­fak, yet­ki­li­le­rin , “Ü­re­tim faz­la­sı va­r” di­ye ya­lan söy­le­dik­le­ri­ni be­lir­te­rek, pa­ta­tes üre­ti­mi­nin 2002’de 6.5 mil­yon ton iken 2012’de 4.5 mil­yon to­na düş­tü­ğü­nü be­lirt­ti. Şa­fak, “As­lın­da amaç fark­lı. Ame­ri­kan pa­ta­te­si­ni sat­mak is­ti­yor­lar. Ana­do­lu çift­çi­si bı­ra­kın yok­sul­lu­ğu, aç­lık­la kar­şı kar­şı­ya. Sa­bah sa­de­ce bir ta­bak yo­ğurt­la kah­val­tı eden çift­çi­le­ri­miz va­r” açık­la­ma­sın­da bu­lun­du.Başak KAYA/NİĞDE

Ynt: ÜRETİCİ KAN AĞLIYOR.

bu şartlarda başka iş yapamayacagımız iş olmadıgı ıcın mecur yapıyoruz ama bu devlette tarımla gecınılmez.. hep zarar hep zarar bana bır tane kar ecen uretıcı gosterın .. kazananlarda cok buyuk arazılerı oldugu ıcın yanı surumden kazanıyor...

bunu tarım teşkilatlandırması olarak en yakın zamanda resmiyete bindirmemiz lazım
ankara veya yakınlarında bir kaç çiftçimizi kendimize aday gösterip hemen başlamamız lazım kendimizde ankaraya toplanırız bir sefer yeter herkes anlar o arada üyelik işlemleri hallolur ve herşey daha değişik olur ben varım daha öncedende demiştim hazırım erzurum bana ait ..

hepimiz yaptık kimseye maletmeyelim ne bilelim kim ne eder sonu nasıl biter önemli olan bunu ne kadar erken telafi edersek o kadar iyi
BEN BU İŞİ HALLEDEYİMMİ ANKARAYA GİDİP BİR SENDİKA KURAYIMMI VARMI BENLE GELEN KAÇ KİŞİYİZ HANİİİİİ.::)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=63079.msg707462#msg707462 date=1361639402' Alıntı:
hepimiz yaptık kimseye maletmeyelim ne bilelim kim ne eder sonu nasıl biter önemli olan bunu ne kadar erken telafi edersek o kadar iyi
BEN BU İŞİ HALLEDEYİMMİ ANKARAYA GİDİP BİR SENDİKA KURAYIMMI VARMI BENLE GELEN KAÇ KİŞİYİZ HANİİİİİ.::)
20 kısı anca :D

üretici sendika kuramaz oda kurar oda var zaten ziraat odası görevini yapacak olan onlar. çiftçi bastırsın ziraat odalarına kırsın döksünler ama yok neerrrrdeee öyle adam. Hepimiz verdik diyorsunuz da ben vermedimde :) gelecek seçimde yine verecekler aynı oyu alacaklar bakın görün bizim millet böyle seviyor malesef :)

ben varım yusuf bey .sonu neye ve nereye kadar giderse varım.

tümosan 8095 link=topic=63079.msg707467#msg707467 date=1361639548' Alıntı:
Arkadaşlar TÜRK çiftçisi üzerinde oynanan oyunları ,anlamak için lütfen sondan ikinci pararafı dikkkatlice okuyun.
bu sade patedes üretiçisi için gecerli bir durum deyil.
genelde de aynı sonuç oyu veren çiftçi bir araştırma yapın hep kırsal kömüre bedava denilen kredıye kandılar oda patlaı zaten batan batana hayırlısı da hayırlı gozukmuyor