mazota yağ karıştırmak

bizim 78 model bi 480 fiat var
traktör eski tip yakıt pompasına sahip olduğu için kırsal motorin kalkmadan önce pek fazla yakmıyordu
ancak şimdi euro dizeli su gibi içiyor
bi ara 15 lt dizele 1 lt yağ katarak kullandım traktör daha az yaktı
bi sorum yaşar mıyım sizce?
yoksa euro dizeli yağ katarak kırsal motorine bi nebzede olsa çevirmiş olurmuyum?

Ynt: mazota yağ karıştırmak

umutmalkoc link=topic=63126.msg708133#msg708133 date=1361725681' Alıntı:
mazotlar iyice inceldi
ewt bizim traktöre uymuyo boşa verdiğimiz para boşa gidio
kırsal motorin dizele göre daha koyuydu
tt6054c link=topic=63126.msg708134#msg708134 date=1361725809' Alıntı:
eksozdan alev püskürttürür başka nolur bilmiyorum
öle bişey olmadı yada ben görmedim

54_lift_o_matic link=topic=63126.msg708137#msg708137 date=1361726063' Alıntı:
ya bişi olmazda eksosdan duman cıkar sıyah beyaz duman karısık bırde koku gelır : D ama zamanla enjektor memelerıne zarar verır gıbıme gelıyor..
bazı kamyoncu tırcı hatta otobüsçüler yarıdan fazla yağ karıştıyorlarmış
onlara bişey olmuosa traköre hiç bişey olmaz bence
hemde ben 10 lt de 1 lt karıştıracam yani biraz koyulaşsın die

Biz bikaç kere kattık mazota destek oluyor fakat çok duman atıyo hele hele 1 gün deponun içinde durunca ilk çalıştırmada dibine çöktüğü için. Sonra yağ kullanmamaya başladık fakat traktör kara duman atmaya başladı hep sanki kömürle çalışan tren gibiydi. Enjektör uçlarımıdır yoksa enjektör memelerimidir ne onları değiştirdik düzelti. Birde birisinden duydum bi kamyoncu hep yağ kullanmış herhalde motor yağa alışmış bi kere yağsız kullanmış mazotu sonra motor indirmiş. Ne arızası olduğunu bilmiyorum ama zararlı diye düşünüyorum duyduklarıma dayanarak.

15 lt mazot da 1 lt yagdan bişey olmaz .ama zamanla enjektör memelerini temizletmek gerek.artı kattıgın yagın numarası önemli mesala 10 numara yağ uygun benim bildigim:)

bence yapma kardeşim biz yaptık 3000 lik ford a sürat çok düştü bilirsinizki ford suratlı bı motordur baya bı surattan duştu çekıştende yenı yenı bellı edıyodu vedalaştık..

elenor link=topic=63126.msg708157#msg708157 date=1361727105' Alıntı:
bence yapma kardeşim biz yaptık 3000 lik ford a sürat çok düştü bilirsinizki ford suratlı bı motordur baya bı surattan duştu çekıştende yenı yenı bellı edıyodu vedalaştık..
çok mu kattınız ben 10 lt de 1 lt katıyım diyorum
MasseyFerguson 265 link=topic=63126.msg708145#msg708145 date=1361726683' Alıntı:
Biz bikaç kere kattık mazota destek oluyor fakat çok duman atıyo hele hele 1 gün deponun içinde durunca ilk çalıştırmada dibine çöktüğü için. Sonra yağ kullanmamaya başladık fakat traktör kara duman atmaya başladı hep sanki kömürle çalışan tren gibiydi. Enjektör uçlarımıdır yoksa enjektör memelerimidir ne onları değiştirdik düzelti. Birde birisinden duydum bi kamyoncu hep yağ kullanmış herhalde motor yağa alışmış bi kere yağsız kullanmış mazotu sonra motor indirmiş. Ne arızası olduğunu bilmiyorum ama zararlı diye düşünüyorum duyduklarıma dayanarak.
çalıştırdıktan sonra üstüne koysam olmaz mı? :D :D :D

15 lt mazotta 1 lt 10 numara yağın çok sorun yaratacağını sanmam ben 260goldda birkaç kez yarı yarıya kullandım çekiş hız vs çok çok azaldı 3-4 ay önceydi hala çok sık filtre tıkıyo enjektörleride bozdu fakat eski tip motorlarda çok sorun olacağını sanmam zira bir komşum 89 model 240s de yarı yarıya mazot yağ karışımı kullanıyor yaklaşık 1 yıldır duman atma dışında pek bir problem yok fakat çekişten düşüyor diyor çift dışındaki işlerde kullanıyor o mazot-yağ karışımını sanada öyle yapmanı öneririm illa kullanacaksan :)

fazla bir sey deıl 30 40 lıra bısı tutar sana tavsıyem bu yoksa sen motorun bellı bı avans degerlerı vardır bunları alt ust edersın erken atesleme vs gec atesleme yaptırısın motordan ıstedıgın verımı alamadıgın gıbı omrunude kısaltmıs olursun o otobusculer kendı malına koymuyor kı yagı onu koyan şöförler.. emın ol hıc bı otobus sahıbı otobusunun mazot deposıuna yağ koymaz..

Kışın iyi sonuç vermez hele on numarayı hiçbir zaman kullanma çünki on numara diye sattıkları yağ beş numara bile gelmez.Sana tavsiyem (ben 640 da öyle yapıyorum)havalar ısınınca her depoya yani 50 lt ye 1 lt 20w50 koymandır.Hem zarar vermez hemde tasarruf sağlar.Yanlız önce 5 lt lik bir kapta yağı mazotla iyice karıştırıp sonra depoya dökmen gerek...

fetullah aksu link=topic=63126.msg708187#msg708187 date=1361728626' Alıntı:
Kışın iyi sonuç vermez hele on numarayı hiçbir zaman kullanma çünki on numara diye sattıkları yağ beş numara bile gelmez.Sana tavsiyem (ben 640 da öyle yapıyorum)havalar ısınınca her depoya yani 50 lt ye 1 lt 20w50 koymandır.Hem zarar vermez hemde tasarruf sağlar.Yanlız önce 5 lt lik bir kapta yağı mazotla iyice karıştırıp sonra depoya dökmen gerek...
karıştırınca iyice homojen olur mu ki?

MATADOR-83 link=topic=63126.msg708196#msg708196 date=1361729252' Alıntı:
1 depoya 1 lt 20-50 katabilirsin yalnız motorla uzun süreli iş yapcağın zaman.

yağı katıp depoya çekersen dibe çöker filtreleri tıkar.çok katarsan tabi

arkadaşlar tasarruf yapmak için yapılan bir iş bu 1 lt katmakla gözle görülür bir tasarruf olmaz depoda 20 lira kar edeceksinki bişeye benzesin fakat uzun vadede düşündüğümüzde daha sonra açacağı problemler açısından sadece mazot kullanmak her zaman en mantıklısı bence arkadaşımızın dediği gibi işini bilen bi ustaya pompa ayarlattırırsan daha iyi olur :)