Çeltik Hasat Resimleri

Dün Edirne'ye teyzemlere gittim.Tam Edirne'ye girmeden tepe var.O tepeden bir tane L520 gördüm.Dedim babama hadi gidelim oraya diye.Annemleri bırakıp gittik işte.Ovada bayağı çeltik var.Ta Yunanistan sınırına dayanıyor.Fotoğraf çekerken makineci gördü beni.Sen çok meraklısın galiba dedi.Gel makineye dedi.Hiç beklemiyordum.İlk defa çeltik hasadını gördüm.Yalnız makineyi çok kasıyor.Başlarda hep tek frenle dönüyor.Kara duman attırıyor valla.

İşte çektiğim fotoğraf ve videolar.

Ynt: Çeltik Hasat Resimleri

Berk bu çeltik biraz yeşil galiba. Ben İpsala ' da görmüştüm. Sankim daha sarı gibi biçiyorlardı. Bu çeltiği biçmek hakkaten zor. Çamur içinde makinayla tepinip duruyorsun. Bide batarsa al başına belayı.... Bu çeltik biçildikten sonra bu tarlaları nası düzeltiyorlar onuda merak ediyorum. Çünkü o palet izleri kuruyunca çok zor düzelir diye düşünüyorum. Bide çeltik sapları var. Onlarıda balya yapıyorlar galiba. Nasıl girip o çamurda balya yapıyorlar. Yada kuruyunca nasıl o izlerden geçerek balya yapıyorlar açıkçası merak ediyorum. Sitemizde keşke böyle değişik konularda paylaşımlar daha fazla olsa.....

laverda her zaman sürekli yolda giderken bile hafif duman süzer ;) ayrıca yeşili çok seviyor Trakya ' nın makinası laverda !!!!
güzel paylaşım olmuşş ;)

güzel fotolar eline sağlık bu çeltik hasadı baya aksiyonlu oluyordur.Çeltik eken arkadaşlar varsa daha fazla fotoğraf ve vidyo eklerlerse iyi olur kanımca. :D alk-*s

alipasalierkan link=topic=7183.msg75724#msg75724 date=1221422728' Alıntı:
Berk bu çeltik biraz yeşil galiba. Ben İpsala ' da görmüştüm. Sankim daha sarı gibi biçiyorlardı. Bu çeltiği biçmek hakkaten zor. Çamur içinde makinayla tepinip duruyorsun. Bide batarsa al başına belayı.... Bu çeltik biçildikten sonra bu tarlaları nası düzeltiyorlar onuda merak ediyorum. Çünkü o palet izleri kuruyunca çok zor düzelir diye düşünüyorum. Bide çeltik sapları var. Onlarıda balya yapıyorlar galiba. Nasıl girip o çamurda balya yapıyorlar. Yada kuruyunca nasıl o izlerden geçerek balya yapıyorlar açıkçası merak ediyorum. Sitemizde keşke böyle değişik konularda paylaşımlar daha fazla olsa.....
Haklısın Erkan abi.Biraz yeşil ama şoför biz böyle biçioz diyor.Düzeltirken de önce sürüolar.Sonra tırmık falan çekiyolar.Sonra da laserle tesviye ediyolar.Çeltik sapını hayvanlar yemiyor.İyice kuruyunca yakıyorlar.Başka bişey olmaz yani.

arkadaşlar buişi yapan bi kardeşiniz olarak bildiklerimi sizinle paylaşayım,çeltik için önce makinayı hazırlamamız gerekiyo,lastikler sökülüp palet takılıyo,buğday batoru çıkarılıp yerine çeltik batoru takılıyo,
sonra çeltik biçmeye başlanıyo,ortalama ekimden 120 gün sonra,bazı çeltik markalarının sapı yeşilken danesi olmuş oluyo onun için böyle yeşil biçiliyo,bazıları ise mesela osmancık 97 biçme zamanı geçtiği zaman randıman düşüyo dane fabrikada işlenirken kırılıyo ve randıman düşüyo,,
bu makinanın arka tekerlerine dikkat ettiyseniz,dişlerinin yönü ters yönde,sebebide makina arkadış dediği hep frenle dönmek zorunda olduğu için geri geri dönerken arka tekerlerde tutunmayı artırmak içinter yönde takılıyo,,,