Tohumlama yardim

Arkadaslar, dun hayvanlardan bir tanesi tohumlandi, bugun biraz cara akintisi geldi, benim bildigim kadariyla gelmemesi gerekiyordu ama bu konuda daha bilgili arkdaslarimiz varsa bilgi verebilir mi, veterinere sordum garantili olsun istersen tekrar tohumlayalim dedi, birdaha da mali yuk olsun istemiyorum, sizin basiniza da gelmistir belki ne yapmak dogru olur?

Ynt: Tohumlama yardim

ziymut link=topic=63248.msg709945#msg709945 date=1361966140' Alıntı:
Arkadaslar, dun hayvanlardan bir tanesi tohumlandi, bugun biraz cara akintisi geldi, benim bildigim kadariyla gelmemesi gerekiyordu ama bu konuda daha bilgili arkdaslarimiz varsa bilgi verebilir mi, veterinere sordum garantili olsun istersen tekrar tohumlayalim dedi, birdaha da mali yuk olsun istemiyorum, sizin basiniza da gelmistir belki ne yapmak dogru olur?
Akıntının rengi nasıl çara mı yoksa iltihap falan olabilir mi ? Bazen oluyor tohumlandıktan sonra az bir akıntı başımıza geldi ama açıkçası o hayvan tuttu mu tutmadı mı hatırlamıyorum.

ziymut link=topic=63248.msg709970#msg709970 date=1361971397' Alıntı:
Iltihap degil, cara.
Belki kızgınlığın erken döneminde tohumlama yaptırdıysanız kızgınlık bitmeden önce çara görmüşsünüzdür.Bence bir 20 gün takip edin tutmazsa illa ki bir daha kızgınlığa gelecektir.O zaman tekrar aşılatırsınız tekrardan masraf etmeden anlamı yok bana göre.

Veterinere tek tohumlama ücreti ile aynı hayvana olmak üzere ikinci bir tohumlama daha yaptırabilirsin. Bazen bizde de oluyor, aceleci davranıp tohumlama erken yapıldığı zamanlarda uygun görüldüğünde belirli bir saatten sonra ikinci bir tohumlama yapılabilir. :)

768 link=topic=63248.msg709980#msg709980 date=1361973015' Alıntı:
Veterinere tek tohumlama ücreti ile aynı hayvana olmak üzere ikinci bir tohumlama daha yaptırabilirsin. Bazen bizde de oluyor, aceleci davranıp tohumlama erken yapıldığı zamanlarda uygun görüldüğünde belirli bir saatten sonra ikinci bir tohumlama yapılabilir. :)
Bence de öyle olmuştur abi para istemeyecekse tamam ama para alacaksa bence yaptırmamak en güzeli.Bi de dün kaçta tohumlanmıştı

Çağrı link=topic=63248.msg709982#msg709982 date=1361973141' Alıntı:
Bence de öyle olmuştur abi para istemeyecekse tamam ama para alacaksa bence yaptırmamak en güzeli.Bi de dün kaçta tohumlanmıştı

Bizim veterinerlerimiz iki tohumlama için bir tohumlama parası alıyorlar, döneklik olduğunda üçüncü veya gerekirse dördüncü tohumlama yine aynı şekilde olmak üzere bu şekilde devam edip gidiyor...

burda 2. tohumlama malesef ucretsiz degil. Dun 18.00 gibi tohumlandi. Tohumlamadan 12 saat once kizginlik gostermisti zaten acaba bugun kizginligin gecmemesi normal mi? Sunu merak ediyorum normalde kizginlik 2 gun suruyor, tohumlaninca aninda akinti vs olmuyor mu, yoksa normal olarak yine 2 gunde mi geciyor

ziymut link=topic=63248.msg709987#msg709987 date=1361973721' Alıntı:
burda 2. tohumlama malesef ucretsiz degil. Dun 18.00 gibi tohumlandi. Tohumlamadan 12 saat once kizginlik gostermisti zaten acaba bugun kizginligin gecmemesi normal mi? Sunu merak ediyorum normalde kizginlik 2 gun suruyor, tohumlaninca aninda akinti vs olmuyor mu, yoksa normal olarak yine 2 gunde mi geciyor

Düvelerde kızgınlık iki gün sürebiliyor ama ineklerde okadar fazla uzun sürmüyor. Tohumlama anında akıntının olması hayvanın kızgınlık göstergesi ve de olması lazım.

ziymut link=topic=63248.msg709987#msg709987 date=1361973721' Alıntı:
Genelde 1 gün sürer kızgınlık ekstra durumlar olmadıkça.En fazla 1,5 gün falan sürüyor o da ham düve olursa.Bence şimdi tohumlanırsa geç kalınmış olacaktır.Eğer tutmazsa ona göre önlem almak daha mantıklı ama karar sizin.

Hocam çarada gelebilir kızgınlık belirtiside uzun süebilir tohumlama için en uygun zaman ineğinizin üzerine başka hayvanlar kalktığı zaman kuyruğunu yana çekip kaçmıyorsa tohumlanabilir o zaman aralığında tohumlattırdıysanız sperma uzun süre canlı kalır yinede 2. tohum attırmak iyi olur diye düşünüyorum ama ekstra maliyet,hayvanları iyi gözlemleyip zamanında attırmak lazım.