buğdaylar çok seyrek çıktı

arkadaşlar bu yıl ilk kez basıma gelıyor ekım ayı basında ekım yaptık tüm tarlalara kate cinsı dekara 1000m kare 24 kg tohum attım her yıl aynı miktarda atıyorum çünkü fakat ekım yaptıktan sonra yagıs hiç olmadı aralık ayında bir miktar yagmur oldu tam ekınler çıkıcak diye sevinirken kıs bastırdı kıs ayı boyunca tarlalar kapkaraydı şimdi baharla birlikte biraz yeserme basladı ama ekinleri gezdim abartmıyorum tohumun enfazla yarısı çıkabilmis çok moralım bozuldu hemen üre aldım dekara 12 kg attım attığım gunun aksamı karla karısık yağmur yağdı ve eridi gübre arkadaslar merak ediyorum acaba kardeslenmeyle bu açık kapanabilirmi tecrübeli arkadaslarımın bilgi ve deneyımlerini yazmasını bekliyorum yada daha önce basınıza böyle birsey geldiyse paylasın lütfen benim sorduğum bazı arkadaslar ekimde attığım dap gübrenın uzun süre tohumun yanında kaldığından tohumu çürüttüğünü söylüyorlar

Ynt: buğdaylar çok seyrek çıktı

Geçmiş olsun bizim buralarda fazla sık ekini iyi saymazlar ama kesin bi bilgim yok yani eskiler seyrek ekin iyi olur diyorlar kardeşlenme daha rahat olur düşüncesindeyim.

Bu sene buğdaylar karışık; ekim zamanı yeterli yağış düşmedi.Yıllardan sonra ilk defa çiftçiler pulluk altına buğday ekmek zorunda kaldılar.O yüzden bizim buraları da seyrek.Ben zorda olsa mibzerle ektim ama bazı yerlere gübre düşmemiş.Teker dönmemezlik yapmış.
Eskiden merdane yokken.ekinin içinden koyun geçirilir miş kardeşlenme olsun diye.

maygun10 link=topic=63386.msg711785#msg711785 date=1362218502' Alıntı:
Bu sene buğdaylar karışık; ekim zamanı yeterli yağış düşmedi.Yıllardan sonra ilk defa çiftçiler pulluk altına buğday ekmek zorunda kaldılar.O yüzden bizim buraları da seyrek.Ben zorda olsa mibzerle ektim ama bazı yerlere gübre düşmemiş.Teker dönmemezlik yapmış.
Eskiden merdane yokken.ekinin içinden koyun geçirilir miş kardeşlenme olsun diye.

Aynı sorun bizdede oldu anlayamamıştık demekki ondan olmuş mibzerin gittiği yerin yarısı dolu yarısı boş anlam verememiştik durum ortaya cıkınca hemen mıbzerin tek tarafıyla eksık yerleri kapattık ama hem gübresiz olduğundan hemde zamanı gectıgınden yetısemedıler fark bellı oluyor.

Bu anlattıkların aynen gecen sene bizim burda yaşananlar. Merdane çekenlerini biraz çıktı Bi merdane çekmeni tavsiye ederim Tam ölenleri çıkaramazsın da yinede merdane çekersen faydasını görürsün. O

CAGLAR BIYIK link=topic=63386.msg711853#msg711853 date=1362231999' Alıntı:
arkadaslar çok tesekkürler verdiğiniz yanıtlar için fotoğraflarını çekmediğim için paylasamıyorum çıkanların kökü sağlam ama açık olan çıkmayan yerleri kazıp baktığımda hiçbirsey bulamıyorum demekki tohum tamamen çürümüş
Kardeşim bu yılda bizde aynı durum var şuan..
Nasıldı bu buğdayın verimi kardeşleme ve doldurma yaptı mı ?