NEDEN BÖYLE OLUYOR Kİ :(

Benim cevizlerin içi kara oluyor ve dallarında çok sayıda yaprak eksikliği vardı geçen sene çevremdeki cevizlerin yapraklarına göre benim cevizlerin yaprakları küçüktü bu neden olabilir buradaki birkaç arkadaş çinko eksikliği var ondan olabilir demişti sizce neden böyle oluyor... :(
Bide bağlarımızda mildiyo ve ölükol hastalıkları var bunlara ne atmamızı önerirsiniz.... :)
Sizce en iyi ayrık ve kanyaşı ilacı hangisi??? :)

Ynt: NEDEN BÖYLE OLUYOR Kİ :(

okan hayatımda ceviziçinden başka ağacını bile gördüğüm yok ne söyliyim ben sana
en iyisi ben susayım ..

burada bu işten anlayan çokça arkadaşımız vardır..
konuya bi el atsınlar artık ..:)

tavaslı_okan link=topic=63506.msg713587#msg713587 date=1362500808' Alıntı:
Benim cevizlerin içi kara oluyor ve dallarında çok sayıda yaprak eksikliği vardı geçen sene çevremdeki cevizlerin yapraklarına göre benim cevizlerin yaprakları küçüktü bu neden olabilir buradaki birkaç arkadaş çinko eksikliği var ondan olabilir demişti sizce neden böyle oluyor... :(
Bide bağlarımızda mildiyo ve ölükol hastalıkları var bunlara ne atmamızı önerirsiniz.... :)
Sizce en iyi ayrık ve kanyaşı ilacı hangisi??? :)
abi o sorun geçen yaz bizdede vardı arkadaşının dediği gibi çinko eksikliğinden olabilir bi ilacı varmış o kara lekeleri yok ediyormuş biz verdikmi onuda tam bilimiyorum ama istersen fırsatın olduğunda ilaççılardan bir sor :)

Okan cevizdeki leke bir hastalık, onun ilacı var ancak çıkaramıyorum şu an ismini. Öğrenip yazarım sana. Birde ölükol dediğimiz sorun için antrocol isimli bir ilaç vardı şu an hala varmı bilemiyorum. Sana daha kesin bi çözüm söyleyeyim taş göktaşla hazırlanacak %4 lük bir bordo bulamacı bu sorunda daha çok etkili olur.

MuRaT cAn link=topic=63506.msg715165#msg715165 date=1362760933' Alıntı:
abi o sorun geçen yaz bizdede vardı arkadaşının dediği gibi çinko eksikliğinden olabilir bi ilacı varmış o kara lekeleri yok ediyormuş biz verdikmi onuda tam bilimiyorum ama istersen fırsatın olduğunda ilaççılardan bir sor :)
bugün biraz araştırdım... çeşitli yaprak gübreler var onlardan deniyeceğim bi.... bide torna makinası artıkları var onu bahçeye atacam inceleri....kara lekeler için elmaya attığımız ilaç olurmu ki bizim burdaki ilaçılarda bişey sorulmuyo ki :) hepside ne yapacan onları diyo....
ydincbayram link=topic=63506.msg715175#msg715175 date=1362761995' Alıntı:
Okan cevizdeki leke bir hastalık, onun ilacı var ancak çıkaramıyorum şu an ismini. Öğrenip yazarım sana. Birde ölükol dediğimiz sorun için antrocol isimli bir ilaç vardı şu an hala varmı bilemiyorum. Sana daha kesin bi çözüm söyleyeyim taş göktaşla hazırlanacak %4 lük bir bordo bulamacı bu sorunda daha çok etkili olur.
abi o lekeler için elmaya attığımız kara leke ilaçı var onu atsam olur mu ki burda ki bir abi olmaz demişti o yüzden atmamıştım...bide hazır bordo bulamacı mı atayım yoksa kendim mi yapayım.... 15 gün içinde 2 defa hazır bordo bulamacı attım geçen senelerden atmamıştım bu hafta olmassa bi daha atacağım...
atila link=topic=63506.msg715234#msg715234 date=1362765251' Alıntı:
Kanyaş veya ayrık ile nerede mücadele edilecek? İlaç ona göre değişir.
abi aklına gelebilecek her yerde bağ arasında açık alanda(tarla içerisinde) cevizlerin içinde, elma aralarında....

Cevizden pek anlamamda, içlerindeki kara lekeler geç hasattan dolayı oluyormuş.:) Aynı hataya bizde düştük, dalından düşmesini bekledik.Oysa içleri yeteri kadar dolunca toplamak lazımmış.

nailyetek link=topic=63506.msg715254#msg715254 date=1362766034' Alıntı:
Cevizden pek anlamamda, içlerindeki kara lekeler geç hasattan dolayı oluyormuş.:) Aynı hataya bizde düştük, dalından düşmesini bekledik.Oysa içleri yeteri kadar dolunca toplamak lazımmış.
abi dışındaki yeşil kabuk tam açılmadan çatladımı silkiyoruz biraz zor oluyor ama böyle daha iyi oluyor... köyde en erken ceviz toplama işini biz yapıyoruz zaten biz başladıktan bir hafta sonra herkes bize bakarak silkmeye başlıyor...

ağacını bilemem ama ceviz dikili 40-45 dekar arasında yer var bu senede dikecez bi 4 dekar filan....
cinsleri:yalova 1-3, yavuz, cetlır, bide kendi yerli cevizlerimiz var.... kaman ve şebin cevizler vardı 3 dekar filan onları bu sene aşıladık ve aşılamaya devam ediyoruz...

Boş alanlarda, ağaç altlarında aktif maddesi ' ' glylphosate ' ' olan bütün ilaçlar olur. Örneğin ROUNDUP ULTRA veya MAMBA. Dikkat total herbisitdir. Temas ettiği bütün yeşil bitkileri yok eder.

Geniş yapraklı tarla bitkilerinde (patates, pancar, fasülye vs vs) aktif maddesi ' ' haloxyfop ...., ve/veya fluazifop ... ' ' olan bütün ilaçlar olur. Örneğin SUPER GALLANT, FUSİLADE SUPER, FUSİLADE FORTE.

Kullanımdan önce lütfen ilaç etiketini okuyunuz.

Şu an piyasada olan blue bordo isimli hazır bordo bulamacı ilacı var. Onu tavsiye ederim 10 kg lık pakette, 650 Lt. su yapıyor. Fiyatıda 95 TL. Kendin hazırlasan daha etkili olur elbette ama bu da güzel. Diğeri zahmetli biraz 25 kg fiyatı 180 TL. buna ek olarak kireç eritip koyacaksın. Fiyat olarak daha pahalıya da gelir, zahmeti de cabası.
Ceviz ilacını da sorup yazayım sana. Ceviz arazisi yok bizim burda gerçi ama inşallah anlayan birini buluruz.

hımm abi dediğin ilaçları ve maddeleri soracağım yada teker teker ilaçların üzerini okuyacağım....
ydincbayram link=topic=63506.msg715298#msg715298 date=1362767757' Alıntı:
Şu an piyasada olan blue bordo isimli hazır bordo bulamacı ilacı var. Onu tavsiye ederim 10 kg lık pakette, 650 Lt. su yapıyor. Fiyatıda 95 TL. Kendin hazırlasan daha etkili olur elbette ama bu da güzel. Diğeri zahmetli biraz 25 kg fiyatı 180 TL. buna ek olarak kireç eritip koyacaksın. Fiyat olarak daha pahalıya da gelir, zahmeti de cabası.
Ceviz ilacını da sorup yazayım sana. Ceviz arazisi yok bizim burda gerçi ama inşallah anlayan birini buluruz.
abi ben geçen hafta sefa tarımın bordo bulamacını attım küçük kutu halinde 13 lira olması lazımdı.... bi tane küçük kutu almıştım ordan hatırlıyorum babamların aldıklarını attık benim aldığım ilaçı ben komşulara verdim babamın ki de sefa tarımındı ama o büyüktü.... bide ben gördüğüm tüm meyve ağaçlarına bordo bulamacı atıyom bir sorun olmaz demi.... abi peki normal bulamac ile senin dediğin blue bordo bulamacı arasındaki fark ne???
bana bu sene görev dağılımında bahçeler düştü de o yüzden bunları araştırıyorum...

tavaslı_okan link=topic=63506.msg715316#msg715316 date=1362769112' Alıntı:
hımm abi dediğin ilaçları ve maddeleri soracağım yada teker teker ilaçların üzerini okuyacağım....abi ben geçen hafta sefa tarımın bordo bulamacını attım küçük kutu halinde 13 lira olması lazımdı.... bi tane küçük kutu almıştım ordan hatırlıyorum babamların aldıklarını attık benim aldığım ilaçı ben komşulara verdim babamın ki de sefa tarımındı ama o büyüktü.... bide ben gördüğüm tüm meyve ağaçlarına bordo bulamacı atıyom bir sorun olmaz demi.... abi peki normal bulamac ile senin dediğin blue bordo bulamacı arasındaki fark ne???
bana bu sene görev dağılımında bahçeler düştü de o yüzden bunları araştırıyorum...

Bahsettiğim blue bordo bu, sen bundan şaşma.
http://www.sahibinden.com/listing/alisveris-bahce-yapi-market-bahce-bordo-bulamaci-blue-bordo-goztasi-10-kg-107347176/passive/#classifiedTitle

Ya da ;
http://www.hektas.com.tr/DesktopDefault.aspx?TabId=316&IlacId=4536&DListTip=1
bundan 600 lt suya 12 kg göztaşı ile 5 ya da 6 kg kireç sönmüş torbada ya da sen alıp söndür yalnız kireçli suyu asla göztaşı erittiğin suya karıştırma erimesi çok zorlaşır. İyice karıştırıp makinanın karıştırcısını kapatmadan at. Biraz zahmetli gördüğün gibi..
Bunu şeftali, erik ağaçlarına ve bağlara at. Cevize de atsan zararını görmezsin.Bunun karışımını sen hazırlıyorsun, blue bordo ise toz halinde hazır geliyor dök suya erit ve at. Blue bordo daha az zahmetli.

ydincbayram link=topic=63506.msg715352#msg715352 date=1362773597' Alıntı:
Bahsettiğim blue bordo bu, sen bundan şaşma.
http://www.sahibinden.com/listing/alisveris-bahce-yapi-market-bahce-bordo-bulamaci-blue-bordo-goztasi-10-kg-107347176/passive/#classifiedTitle

Ya da ;
http://www.hektas.com.tr/DesktopDefault.aspx?TabId=316&IlacId=4536&DListTip=1
bundan 600 lt suya 12 kg göztaşı ile 5 ya da 6 kg kireç sönmüş torbada ya da sen alıp söndür yalnız kireçli suyu asla göztaşı erittiğin suya karıştırma erimesi çok zorlaşır. İyice karıştırıp makinanın karıştırcısını kapatmadan at. Biraz zahmetli gördüğün gibi..
Bunu şeftali, erik ağaçlarına ve bağlara at. Cevize de atsan zararını görmezsin.Bunun karışımını sen hazırlıyorsun, blue bordo ise toz halinde hazır geliyor dök suya erit ve at. Blue bordo daha az zahmetli.
anladım abi yarın zaten denizlide birkaç ilaçıya uğrayacağım bu sefer kendi ilaçılarımıza gitmeyeceğim... abi zaten ben onu ilaç makinesine katarken tülbent gerip onun üstünden katıyorum abi.....
ayrık için mi tam hatırlamıyorum ama geçen sene sorti süper atmıştım galiba ayrık ve kanyaşı için olması lazım olmassa yaarın ondan alıp bida deniyeceğim...

demin ilaçıdan geldim... değişik bir hazır bordo bulamacı verdi ismide BORECAF daha önce kullanan filan öldu mu???
bide BLACK STRONG diye yaprak gübre kullanan oldu mu??? internette bazı yerlerde leonardit karıışımlı humik asit diyolar kullanan var mı????