ziraat mühendisligi okuyan arkadaşlarımız var mı aramızda...

ben ziraat mühendisligi okumak istiyorum üniversitede bahce bitkileri bölümü ya da tarla bitkileri bölümü kafama takılan bazı sorular var. bu iki bölüm aynı anda okunu mu? ziraat muhendisligini kazanmak için neler yapmak gerekir? vs vs yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: ziraat mühendisligi okuyan arkadaşlarımız var mı aramızda...

Ziraat mühendisliği bölümünde 3. sınıftan sonra sanırım branş seçiyorsunuz. Tarla bitkileri, tarım makineleri vs gibi bölümlere ayrılıyor. Ayrıca son yıllarda ziraat mühendisleri gıda mühendisleri ile aynı hakları elde ettiler.

Ayrıca güvenilir forumlarda bu konuyu araştırmanı tavsiye ederim.
http://forum.memurlar.net/konu/1330007/

Kimya surec muhendisligi son sinifta okuyorum, yinede bilgi verebilirim. Yan anadal diye bir program var, not ortalaman yuksekse basvuruyon. Ama bolum icinde yan anadal olur mu bilmiyom.

İlk ve tek tercihimdi ve pişman da değilim...

Meslek tercihi hayata neye nasıl baktığına göre değişir... sevmediğim işten zengin olacağımı bilsem gene yapmam. Zira işiniz zamanla karakteriniz ve kaderiniz oluyor...

Tarlayı-hayvanı, çiftçiyi, çamuru sevmiyorsan sakın okuma...

Girişimcilik-projecilik yanınız varsa kendi işinizi kurabilirsiniz...

UÖZKAN.77 link=topic=63582.msg714619#msg714619 date=1362674489' Alıntı:
İlk ve tek tercihimdi ve pişman da değilim...

Meslek tercihi hayata neye nasıl baktığına göre değişir... sevmediğim işten zengin olacağımı bilsem gene yapmam. Zira işiniz zamanla karakteriniz ve kaderiniz oluyor...

Tarlayı-hayvanı, çiftçiyi, çamuru sevmiyorsan sakın okuma...

Girişimcilik-projecilik yanınız varsa kendi işinizi kurabilirsiniz...
ben tarlayı camuru tarla işlerini seviyorum. siz ziraat muhendisliği mi okuduz.

Evet kardeşim...

Ne iş olursa olsun sevdiğin işi yap, para arkadan az-çok gelir...

Sevmediğin işte bir ömür az-çok mutsuz olursun (çok para kazansan bile)...

UÖZKAN.77 link=topic=63582.msg714844#msg714844 date=1362688870' Alıntı:
Evet kardeşim...

Ne iş olursa olsun sevdiğin işi yap, para arkadan az-çok gelir...

Sevmediğin işte bir ömür az-çok mutsuz olursun (çok para kazansan bile)...
hımm ben kazanırsam bahce bitkileri mi okumalıyım tarla bitkilei babam hem tarla işleri ile uğraşıyo hemde bahcecilikle seralrımız var 2 tane

Bak kerem. Sana en iyi ben ornek olurum. Fen lisesinde okudum. Sinava girerken isteyerek girmedim. Cunku benim hayallerim farkliydi babamin hayalleri farkli. Nitekim ben hic bilmedigim ve istemedigim bir bolumu okumak zorunda kaldim. Bolumume pek onem vermedim. Ve 2. Sinifta sinava girdim veterinerlik kazandim. Kayitlara 2 gun kala cesaretim kirildi ( 5 sene daha okumak ) ve kayit yaptirmadim. Ve kimya muhendisligine devam ettim. Mk uhendislkigi seviyorum ama hocalar cok soguttu. Haliyle ilgim olmadigi icin notlarim da dusuk oldu. Simdi her ne kadar kassam da calissamda belli bir seviyeden yukaru cikmak artik imkansiz hale geldi. Son sinifim okulkum uzadi. Bana sorsan elimde imkan olsa tarla ve hayvan ile ugrasirim. Cunku inaniyorum ki mutlu olurum. Kardes sen ne babana bak ne cevrene. Hangi is alaninda mutlu olacaksan onu oku.

Tarım Ekonomisi okudum... 10-12 bölümün hepsinden birkaç ders aldık...

Tarımın geneline ilgi duyuyorsan bizim bölüm iyidir.

Hayvancılık ağırlıklı olsun diyorsan Zootekni-Veterinerlik.

Tarla-Bahçe çok yakınlar.

En iyi bölüm ise severek okuduğundur.

Hangisini okursan oku sadece diplomayla olmuyor bu işler (mezun olunca anlarsın bu sözümü).

Sadece okula-hocalara güvenme, ders geçmek yüksek not almak da mesele değil...

UÖZKAN.77 link=topic=63582.msg714876#msg714876 date=1362691028' Alıntı:
Tarım Ekonomisi okudum... 10-12 bölümün hepsinden birkaç ders aldık...

Tarımın geneline ilgi duyuyorsan bizim bölüm iyidir.

Hayvancılık ağırlıklı olsun diyorsan Zootekni-Veterinerlik.

Tarla-Bahçe çok yakınlar.

En iyi bölüm ise severek okuduğundur.

Hangisini okursan oku sadece diplomayla olmuyor bu işler (mezun olunca anlarsın bu sözümü).

Sadece okula-hocalara güvenme, ders geçmek yüksek not almak da mesele değil...
hımm yardımcı oldugun için teşekkür ederim abi.
umutmalkoc link=topic=63582.msg714888#msg714888 date=1362691538' Alıntı:
kerem onemli olan senin ne istedigin.bu işi cok sevdigin her halinden belli ve daha profesyonelce yapabilirsin ziraat okursan.simdiden hayırlısı olsun
evet profesyonelce yapmak istiyorum.teşekkü ederim

arkadaşlar hayatta ne yaparsanız yapın severek yapın. başka türlü mutlu olamazsınız. ben ingilizce öğretmeniyim, boş zamanlarda, akşam çıkışlarda direk traktörde tarlada alıyorum soluğu. hem stres atıyor insan hem de meraklı oldugu sevdiği işi yaptığı için mutlu oluyor.

aksaklı link=topic=63582.msg719918#msg719918 date=1363515616' Alıntı:
bende tarla bitkileri okumayı düşünüyorum bizim köyde okuyan abilerimiz var tavsiye ediyolar :)eger imkanın varsa dükkan falan acabilirsin :S
dükkan açma işi en iyi bitki koruma ve toprak biliminde oluyor zaten hepsi birbiriyle bağıntılı ama o konuda en avantajlıları yazdığım 2 bölüm

İsmail Pelit link=topic=63582.msg719922#msg719922 date=1363516277' Alıntı:
dükkan açma işi en iyi bitki koruma ve toprak biliminde oluyor zaten hepsi birbiriyle bağıntılı ama o konuda en avantajlıları yazdığım 2 bölüm
evet sizin söylediginiz bölümlerde uygun

Bu soruyu soran arkadaş için biraz geç olabilir ama :)yazacaklarım bundan sonraki arkadaş için faydalı olacağını düşünüyorum.arakdaşlar ilk başta ziraat mühendisliğinde 11 tane bölüm vardır..bunlardan sadece bitki korumada ilaç,hastalık,zararlı anlatrlar.diğerlerinde bu yazdıklarımı anlatmazlar.eğer ilaç bayisi açmayı düşünüyorsanz bitki koruma okuyun.çünkü ileride faydası olur.tabiki özel sektördede faydası olur.çünkü bitki koruma okuyan arkadaş herzaman diğerlerine göre bilgisi daha fazladır.devlette birkaç sene önceye kadar alım fazlaydı.bu son senlerde ise düştü.zirraat mühendisliğin en büyük sıkıntıı bu.ama eğer devlet düşünüyorsanz kpss yüksek not alacaksnız..mühendislik olarak geçtiği için makine ve inşattlrın aldığı paranınn aynısının alırsınız.ayrıca kendi işinizi veya özelde bu mesleği yapma gibi bir düsünceniz yoksa bölümn çok fazla önemi yok.istediğiniz bölümü okuyun.kesin devlet olacak diyorsnız kesinlikle bbitki koruma okumyın.çünkü latince ezber çok fazla.diğer bölümler basit,tarla bölümü vya bahçe bölümü olabilirç.ama ben bu mesleği öğrenmek istiyorum diyorsnz kesinlikle bitki koruma