Bırak makarnayı, artık patates yediriyorlar...

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, saman sıkıntısının devam ettiğini ileri sürerek, 'Erzurum Pasinler ' de bırakın makarnayı, hayvanlara artık patates yediriyorlar' dedi.

Öğüt, Meclis ' te düzenlediği basın toplantısında, küçük bir saman balyasını kürsüye koyarak, hayvan yetiştiricilerinin saman bulmakta zorluk çektiğini ve durumun giderek daha da kötüleştiğini anlattı.

Vatandaşın, hayvanlarına saman yokluğu yüzünden makarna ve patates yedirdiğini öne süren Öğüt, buna ilişkin değişik ahırlardan çekilmiş fotoğrafları basın mensuplarına gösterdi.

Erzurum ' da bir berberde ve bir kahvehanede 'hayvanlar için satılık patates' yazılı ilanların fotoğraflarını da gösteren Öğüt, gemilerle yurt dışından getirilmiş samanların Artvin Hopa ' da çürümeye terk edildiğini öne sürdü.

Öğüt, 'Oraya gittim, samanlar gemide çürüyor, hayvanlar ahırda açlıktan ölüyor. Tarım Bakanlığı Hopa ' dan, vatandaşa samanı götürmeyi beceremiyor. Siz bir gün yemek yemeyin bakalım ne oluyor? Hayvanlar da can. Saman olmayınca bu hayvanlara makarna, patates ikram ediliyor. Doğu ' da hayvanlar aç ve maalesef medya bunu haber bile yapmıyor' diye konuştu.

Erzurum ' da vatandaşlardan 'saman getirme vaadiyle 6 trilyon para toplandığını' ifade eden Öğüt, 'Yazıklar olsun sizlere, bu dolandırılan vatandaşları haber yapmadınız' diyerek, basın ve medyayı eleştirdi.

Öğüt, 'Bizi dolandırdılar, devlet nerede ' diyor Erzurumlular. Gelsin Sayın Başbakan, Pasinler ' e gidelim. Saman bulamayan vatandaş incelttiği patatesi hayvanına yediriyor. İşte, bu resimleri ben çekmedim. Erzurum Pasinler ' de bırakın makarnayı, hayvanlara artık patates yediriyorlar.

Sayın Başbakan ben size ' hakem olun ' dedim. Sana her şeyi toz pembe gösteriyorlar. Ya sen istifa et, ya Tarım Bakanın istifa etsin' dedi.
CHP ' li Öğüt, yakında makarna, saman ve patates resim sergisi açacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' a seslendiğini belirten Öğüt, 'Tarım Bakanı ' nı bir inekle beraber bir odaya kapat, bir gün yemek yedirme bakalım, bak kim kimi yiyor' ifadesini kullandı.

Ynt: Bırak makarnayı, artık patates yediriyorlar...

Ben bu adama inanmam. Ardahanda makarna yediriyorlar demis. Dahan sonra o hayvanlarin sahibi de yalanlamis. Biz makarna yemiyoz ki hayvanlar yesin. Ahirin onunde pisirip hayvanlara verdi bende ne oldugunu anlamadim diye soylemisti adam. Gazeteden okudum bende.

doganbey1 link=topic=63607.msg714889#msg714889 date=1362691634' Alıntı:
Ben bu adama inanmam. Ardahanda makarna yediriyorlar demis. Dahan sonra o hayvanlarin sahibi de yalanlamis. Biz makarna yemiyoz ki hayvanlar yesin. Ahirin onunde pisirip hayvanlara verdi bende ne oldugunu anlamadim diye soylemisti adam. Gazeteden okudum bende.
kardeşim inan çünkü bizde patates yediriyoruz samanın kilosu şu anda 75 80 kuruşa gidiyor ithal saman da yavaş yavaş gelmeye başladı patatesin kilosuda 30 kuruş ama yüzüne bakan yok bizde kendi imkanlarımızla yaptığımız makina ile patatesleri ezme yapıp hayvanlarımıza yediriyoruz makarna işine gelincede o biraz abartı ama patates işi gerçekten doğru

geçen yıl güneydoğuda bir yerdi ama hatırlamıyorum gerçekten adam makarnayı pişirdi ve koyunlara yediriyordu haberde çıkmıştı ayrıca vekilin dediği ardahanda değil erzurum pasinlerde

doganbey1 link=topic=63607.msg714889#msg714889 date=1362691634' Alıntı:

Doğrudur Doğancan ben ajansların haberini geçtim...Güncel bugün mahreçli bi haber eski bile değil....Belki bilinçli olarak tekrar serwis edilmiş olabilir...

posoflu link=topic=63607.msg714901#msg714901 date=1362692125' Alıntı:
ayrıca hayvancılığın sıkıntılarını bu adamdan başka meclise taşıyan başka biri yok
katılıyorum hemşerim ensar öğütten başka hangi vekil hayvancılığın sorunlarını mecliste dile getiriyor soruyorum sizlere ?

canlı hayvan ithalatını protesto eden ot saman sıkıntısını gündeme getiren tek millet vekili diyebilirm belki gündeme getirme şekli biraz alışılagelmişin dışında olabilir (meclise tosun getirmek gibi :D ) ama adama helal olsn bölgenin diğer milletvekilleri gibi sesini çıkarmamazlık yapmıyor

Dogrudur posoflu ben yanlis hatirliyorum. Fakat her ne kadar dile getirsede yalan soyleyerek bi yere varilmaz. Allah yardimcilari olsun

abi makarnayı bilmem ama patates normal birşey biz hersene çeşit olsun diye yediriyoruz saten birde patatesin kilosu 30 krş değil bizden çıkısı 5 krş ardahan kars tarafına gelmeside sadece nakliye masrafı olur anla beraber 15 krş oluyor yani lazımsa var satılık :)

patates guzel sut yapıyo ya AMA FAZLA YEDIRMEYIN .
domatez yıderen var gecen sene ızmır menemen de bı besıcı yedırıyo dıyo soylemstı bzım kasap ( dışkısı kan gıbı cıkıyomus )

tarım ve hayvancılık tamamen elden çıkmış durumda küçük ve orta ölçekli işletmeler için.herşey zengin ve büyük oynayanlar için teminetin bol ise yol açık yok sa kapalı.
bu politikalar bence zarar veriyor fayda yerine.
hayvan destekleri var ne işe yarıyor-tarım destekleri var ne işe yarıyor
74 dekara 640 tl mazot gübre destegi aldım ne faydası olacak.çay şeker parası.
ürünü sat 450-500 elinden çıkınca tüccar kazansın.
mazot gübre zam zam.
binlerce çiftçi halinden memnunda niye sürünüyorlar aldıkaları sıfır faizlikrdileri %10 failikredileri ödeyemiyorlar...
demekki ya çiftçi -köylü hayvancı bu işi bilmiyor yapamıyor yada politikalarda bir yanlışlık var.
ama şuda bir gerçek buraga politika dogru... çiftçi-köylü-hayvancı hak ediyor..

köylü link=topic=63607.msg714967#msg714967 date=1362727952' Alıntı:
tarım ve hayvancılık tamamen elden çıkmış durumda küçük ve orta ölçekli işletmeler için.herşey zengin ve büyük oynayanlar için teminetin bol ise yol açık yok sa kapalı.
bu politikalar bence zarar veriyor fayda yerine.
hayvan destekleri var ne işe yarıyor-tarım destekleri var ne işe yarıyor
74 dekara 640 tl mazot gübre destegi aldım ne faydası olacak.çay şeker parası.
ürünü sat 450-500 elinden çıkınca tüccar kazansın.
mazot gübre zam zam.
binlerce çiftçi halinden memnunda niye sürünüyorlar aldıkaları sıfır faizlikrdileri %10 failikredileri ödeyemiyorlar...
demekki ya çiftçi -köylü hayvancı bu işi bilmiyor yapamıyor yada politikalarda bir yanlışlık var.
ama şuda bir gerçek buraga politika dogru... çiftçi-köylü-hayvancı hak ediyor..

çok haklısın aynen noktasını virgülüne kadar katılıyorum

saman fiyatları çok düştü bende abartı oldugunu düşünüyorum diyarbakır da 35- 40kuruş saman..bizim burada 55kuruş ama alan yok.. kars taki ardahanda ki adam gelsin kamyonu ile yuklesin diyarbakırdan..

Öncelikle tarımda ve hayvancılıkta Ülke olarak öngürünüz olacak.
Herhangi bir olumsuz durumda, tedbirleriniz olacak.
Günlük tarım politikalarıyla bir yerlere varılmadığını defalarca gördük.
Kanaatimce tedbir,
Tarım ve hayvancılığın siyasi malzeme dışına çıkarılması.
Her ne hikmetse;
Hem görsel basında, hem yazılı basında tedbir alma haberlerinden çok;
Tarım ve hayvancığa; sıfır faizli kredi, hibe desteği, çiftçiye gün doğdu, paralar yatıyor, falanca tarım kredisi, filanca hayvancılık kredisi, olmadı bilmem ne projesi vs. adı altında uygulanabilirliği olmayan ama reklam bazında haberlerden bıktık usandık.

Hayvancılıktaki sıkıntıların varlığından bahsedilen bu tür haberlerin verilmemesi konusunda basın ve madya eleştirilmiş. Tabiki haklı olarak yapılan bir eleştiri. Aynı basın ve madyanın zamanında et fiyatlarındaki artışlar konusunu günlerce gündemden düşürmediklerini hepimiz gayet iyi biliyoruz...

umutmalkoc link=topic=63607.msg714971#msg714971 date=1362729492' Alıntı:
çokmu düştü eskiden nerdeyse bedava olan saman suan buğdaydan pahalı :)

1tl idi şuan 50kuruş ve altında %50 düşmesi az değil bence zaten sezonunda da 35kuruştu burada saman.. samanı üreten de tüketen de çifçiler ..bu açıdan fiyatı normal olmalı ne pahalı ne ucuz.. asıl önemli olan saman fiyatı degil etin fiyatı ... sütün fiyatı ... bunları konusmamız lazım.. etin kesimi 17 tl olsun isterse saman yine 80kuruş olsun...

beni arayan çok oluyor saman ve balye soruyorlar.tanesinine balyenin 12-15 lira diyorlar.bizim buralarda bile 12-15 balye 15 kğ gelende var 20 kğ gelen de var.arpa 650-750 diyorlar.
ancak hava ılık gitti bazıları salıverdi malları ekinlere ya kış şiddetli olsaydı içanadoluda ve egede ne olurdu..

ama bir gerçek var öylede olsa böylede olsa bu iş kötüye gidiyor.
saman ithal-arpa bugday nohut mercimek soya fasülye koyun inek dana herşey ithal....