gübre ne kullanacaksınız

evet arkadaşlar ekim ayı yavaş yavaş gelmekte kimi yerlerde belkı ekime başlanıldı tohum toprakla bulusacak ama bı sorun var (DAP)gübresi diye adlandırdıgımız 18/46 gübresıde zamlar karsısında aldı başını gitti acaba bu ekım zamanında kım ne kullanacak

Ynt: gübre ne kullanacaksınız

okkangal link=topic=7228.msg76808#msg76808 date=1221821720' Alıntı:
az atıncada olmuyor abi yani bence boşe atmış olursun. bence bu yıl atma . ben atmayacam bu yıl basıp ekecem ...
Aynen biz de öyle yapacaz.Ektiğin ayar kadar tohum atmak istiyo,sık ekmeyince de bizim burda yetişmiyo.Ektiğimiz ayarda gübre atarsak direk batarız...

Aslında az atmak iyi değil ama psikolojik herhalde :) Şimdi kaba bir hesapla, 1000 dönüm yere 18 kilodan atarsan 18Ton gübre lazım...1,90YTL/kg dan 34.200YTL yapar. Buda, 0,55YTL/kg dan yaklaşık 62 Ton buğday yapar. Ortalama 200 kg aldığımızı düşünürsek, ki böyle giderse üstüste imkansız, yaklaşık 310 dönümden alınan buğdaya denk gelir. Yani otomatik olark hasılatın %30u ekilişte sadece gübreye gidiyor...Çiftçinin durumu zor...Gübretaşın ekingübresine yoğunlaşmakta fayda var...Fiyatını bilen varsa lütfen yazsın...

ozan_06 link=topic=7228.msg76996#msg76996 date=1221855953' Alıntı:
Aslında az atmak iyi değil ama psikolojik herhalde :) Şimdi kaba bir hesapla, 1000 dönüm yere 18 kilodan atarsan 18Ton gübre lazım...1,90YTL/kg dan 34.200YTL yapar. Buda, 0,55YTL/kg dan yaklaşık 62 Ton buğday yapar. Ortalama 200 kg aldığımızı düşünürsek, ki böyle giderse üstüste imkansız, yaklaşık 310 dönümden alınan buğdaya denk gelir. Yani otomatik olark hasılatın %30u ekilişte sadece gübreye gidiyor...Çiftçinin durumu zor...Gübretaşın ekingübresine yoğunlaşmakta fayda var...Fiyatını bilen varsa lütfen yazsın...

abi verdiğin rakamlar tam bizim arazi için tam tamına işte bu nedenle atmayacaz...

okkangal link=topic=7228.msg76997#msg76997 date=1221856068' Alıntı:
abi verdiğin rakamlar tam bizim arazi için tam tamına işte bu nedenle atmayacaz...

Abicim sizin ora ve bizim bura pek farklı değil demekki, ben kendi hesabımı yapmıştım oysa kabaca :) Aslında teorik olarak DAP 2 ekilişte bir verilsede olur deniyor, ama bir sene amcam denemişti, sanırım aynı mevkilerde bizden %15-20 kadar düşük verim almıştı...Hassas hesaplamak lazım, ya bu sene yıl olusa :) ozaman yanarız işte :) Umut fakirin ekmeği :)

ÇağRı link=topic=7228.msg77007#msg77007 date=1221857092' Alıntı:
Aynen bizim için de geçerli hesap.Ama ürün farkı var tabi ki.Biz senin aldığın kadar alamıyoruz abi.

Bizim arazi çok verimli sayılmaz aslında ama işleri zamanında yapınca 200 kg aldık son 2-3 senede...Köyde daha fazla alanlarda oldu, sürekli orada olanlar daha uygun zaman planları yaptılar, ben ankaradan idare ederek ancak o kadar becerebildim..Ama 75-100 kg alanlara göre iyiydik..Önceleri 350-400 kg aldığımız yerlerden şimdi 200 kg alınca seviniyoruz, buda hayatın bir gerçeği...

ozan_06 link=topic=7228.msg77010#msg77010 date=1221857272' Alıntı:
Bizim arazi çok verimli sayılmaz aslında ama işleri zamanında yapınca 200 kg aldık son 2-3 senede...Köyde daha fazla alanlarda oldu, sürekli orada olanlar daha uygun zaman planları yaptılar, ben ankaradan idare ederek ancak o kadar becerebildim..Ama 75-100 kg alanlara göre iyiydik..Önceleri 350-400 kg aldığımız yerlerden şimdi 200 kg alınca seviniyoruz, buda hayatın bir gerçeği...

ben köyde merayı suları falan inceliyorum .. çocukluğumu düşünüyorum .. bakıyorumda küresel ısınma gerçekten etkisini gösteriyor.. bu dolaylı yoldan dünyada her şeyi etkilediğini düşünüyorum ...

ozan_06 link=topic=7228.msg77010#msg77010 date=1221857272' Alıntı:
300-400 kg aldığımız yerlerden biz de 100 kg civarı aldık.Aslında işleme zamanı,metodlar aynı ama kuraklık.

okkangal link=topic=7228.msg77011#msg77011 date=1221857381' Alıntı:
ben köyde merayı suları falan inceliyorum .. çocukluğumu düşünüyorum .. bakıyorumda küresel ısınma gerçekten etkisini gösteriyor.. bu dolaylı yoldan dünyada her şeyi etkilediğini düşünüyorum ...

geçen yıl mera yetişmedi mesela burada...Toprak rengi kaldı yaa..Yeşil meraların fotolarını bir önceki sene çekmiştim, bir onlara baktım, birde bu ilkbahara...Giderek kötüleşiyor, ama bunun geçici bir dönem olduğu söyleniyor...Aslında bunları en uzun topic konusunda tartışsaydık, bir taşla iki kuş hesabı olurdu...Ama o hesap çiftçiye sanalda bile yoq :D

valla hiç bişi.ben tarlayı ekiym mi ekmiyim mi onu düşünüyom bu sene az 100 dönüm nadas var valla kara kara düşünüyom.ne tohum var ne gübre onlar bişi diğil umudum yok,yeniden hasat kaldıramazsam takatim yok bilmiyom nasıl ola sabredelim mevlam neyler...