nasıl bir üst gübreleme şekli önerirsiniz?

Ynt: nasıl bir üst gübreleme şekli önerirsiniz?

ydincbayram link=topic=63682.msg715844#msg715844 date=1362866299' Alıntı:
Neden amonyum sülfat kullanmayı düşünüyorsun? Genelde 33 ya da 26 nitrat kullanıyoruz. Amonyum sülfatın artısı içeriğindeki kükürt olabilir PH ' ı düşürmek için. Ancak atması hayli zor. Granül formunda varsa eğer atmasıda kolaylaşır.

http://www.toros.com.tr/urunler-baslik-detay.asp?kategoriNo=1&grupNo=1&baslikNo=23&baslikAdi=AS+(Amonyum+S%C3%BClfat
aslında bende nitrat ve üre taraftarıyım ama eskiden beri hep sülfat atıyorlar bu sene bir farklılık yapmayı düşünüyorum en azından bir kaç tarlada deneme amaçlı

Olabilir AS gübresini ekimde dane mısır tarımında taban gübresine ek olarak kullananların olumlu sonuçlar aldığını duydum. Bitkide hızlı büyüme sağlayacaktır mutlaka. Denemeye değer.

Buğday için 33 lük yada 21 lik gübre atarım, son yıllarda genelde 21 atardım ama bu yıl 33 lük aldım

Bizim toprak yapısında kireç oranı çok fazla, bu yüzden kükürtlü olan 21 lik eğer sene yağışlı olursa daha olumlu sonuç veriyor, tabi yapraktanda azot+sıvı

gübre destek verdiğimiz zaman protein değerleri iyi oluyor, 21 lik dekara 20-25 kg atarken, 33 lüğü 15-17 kg atarım, 33 lük attığımdada yapraktan

azot+sıvı gübre atarım, lakin dozunu kısarım fazla atmam bu sefer.

33 lük atıldığında dane herşeyiyle güzel olurken 21 lik atıldığında dediğim gibi sene yağışlı olursa verim iyi oluyor, dane o kadar kaliteli olmuyor, tabi bütün

bunlar seneden seneye değişiklik göstersede genel durum bu ve bu genel durumu gözeterek üst gübresi atıyorum diyebilirim.

21 lik gübrenin granül olanından alır atarım, bu gübrenin granül olanı üretiliyor.

26 lık gübre kullananda var ama hiçbir zaman benim tercihim olmaz.

33 lüğü bu yıl kullanmaya çok önceden karar verdim, aslında şimdilerde 10-12 kg kadar 21 lik attıktan sonra Nisan 15 gibide 33 lük atmayı planlamıştım

fakat durum fena değil baktım gübre fiyatlarıda bildiğiniz gibi artınca vazgeçtim, ilk defa iki üst gübreleme yapayım dedim onuda sağolsunlar vazgeçirdiler

Artık bundan sonra bu işlere masraf yapmanın anlamsızlığı ortada diyorum ve 33 lük gübreyi ekim ayında almıştım iyiki onu atarım bi dahada son olur

seneye şimdiden atmamayı sadece sıvı gübre atmayı düşünüyorum, gübre kullanmadan ne çıkarsa yapıcam artık gübreye para vermek istemiyorum.

2001-2002 Kriz yıllarımıydı atmamıştım hatırlıyorumda yinede bişeyler oluyor Allah bereket versin derim, ne çıkarsa yeriz milletçe artık ne yapalım, bende

varsa var yoksa yok, gübrede kıymetliyse kime lazımsa o kullansın bu paraya çiftçi kullanmasada olur yani.

bull trakmarket link=topic=63682.msg715898#msg715898 date=1362886461' Alıntı:
Buğday için 33 lük yada 21 lik gübre atarım, son yıllarda genelde 21 atardım ama bu yıl 33 lük aldım

Bizim toprak yapısında kireç oranı çok fazla, bu yüzden kükürtlü olan 21 lik eğer sene yağışlı olursa daha olumlu sonuç veriyor, tabi yapraktanda azot+sıvı

gübre destek verdiğimiz zaman protein değerleri iyi oluyor, 21 lik dekara 20-25 kg atarken, 33 lüğü 15-17 kg atarım, 33 lük attığımdada yapraktan

azot+sıvı gübre atarım, lakin dozunu kısarım fazla atmam bu sefer.

33 lük atıldığında dane herşeyiyle güzel olurken 21 lik atıldığında dediğim gibi sene yağışlı olursa verim iyi oluyor, dane o kadar kaliteli olmuyor, tabi bütün

bunlar seneden seneye değişiklik göstersede genel durum bu ve bu genel durumu gözeterek üst gübresi atıyorum diyebilirim.

21 lik gübrenin granül olanından alır atarım, bu gübrenin granül olanı üretiliyor.

26 lık gübre kullananda var ama hiçbir zaman benim tercihim olmaz.

33 lüğü bu yıl kullanmaya çok önceden karar verdim, aslında şimdilerde 10-12 kg kadar 21 lik attıktan sonra Nisan 15 gibide 33 lük atmayı planlamıştım

fakat durum fena değil baktım gübre fiyatlarıda bildiğiniz gibi artınca vazgeçtim, ilk defa iki üst gübreleme yapayım dedim onuda sağolsunlar vazgeçirdiler

Artık bundan sonra bu işlere masraf yapmanın anlamsızlığı ortada diyorum ve 33 lük gübreyi ekim ayında almıştım iyiki onu atarım bi dahada son olur

seneye şimdiden atmamayı sadece sıvı gübre atmayı düşünüyorum, gübre kullanmadan ne çıkarsa yapıcam artık gübreye para vermek istemiyorum.

2001-2002 Kriz yıllarımıydı atmamıştım hatırlıyorumda yinede bişeyler oluyor Allah bereket versin derim, ne çıkarsa yeriz milletçe artık ne yapalım, bende

varsa var yoksa yok, gübrede kıymetliyse kime lazımsa o kullansın bu paraya çiftçi kullanmasada olur yani.
birader ilk gübrelemeyi as ikinci gübrelemeyide ot ilacıyla birlikte sıvı gübre olarak verebilirsin ben bu sene öle yapıcam

emrecanking link=topic=63682.msg716432#msg716432 date=1362954205' Alıntı:
birader ilk gübrelemeyi as ikinci gübrelemeyide ot ilacıyla birlikte sıvı gübre olarak verebilirsin ben bu sene öle yapıcam

Öyle yapıcam, dediğim gibi Ekim ayında param vardı gübreye bağladım 33 lük aldım onu atıcam dekara 15-17 kg

Birde sıvı gübre ilaçlama yaparken ilaçla beraber atarım.

Geçen yıl as attım bende ilaçlamadada sıvı gübre atmıştım.

Seneye sadece sıvı gübre atarım geçerim, oda buğdayın değerleri düşmesin diye değilse ne 33 lük nede 21 lik atmayacağım

Ben artık gübre tüketicisi değilim kararım kesin, bu yılda fiyatlar tam gübre atacakken zamlanır diye Ekim ayında aldım 33 lük gübreyi ama bunu yapmak için parayı erken bağlamış oluyorsun bu seferde, paran erken vakitte olursa iyi yoksa değil.

Yani anlayacağın herkez tüketici ama çiftçi tüketici değil sanki, bende tüketmem olur biter.

Bu üst gübresini diyelimki analiz ettirdin toprağı dekara 21 kg amonyum sülfat atman gerektiği çıktı, sen 19 kg atsan faydası yok, ee ben az atayım dersen olmuyor, hiç atma daha iyi, toprağın azot eksikliği bitkiye yetecek dengeye gelmedimi attığın havaya oluyor bitki yine faydalanamıyor, o yüzden bilinçli atmak gerekir yada atmamak daha iyi, sıvı gübrelerde azotu yapraktan versede yeterli gelmeyebilir, bu iş böyle.

bull trakmarket link=topic=63682.msg717064#msg717064 date=1363033368' Alıntı:
Öyle yapıcam, dediğim gibi Ekim ayında param vardı gübreye bağladım 33 lük aldım onu atıcam dekara 15-17 kg

Birde sıvı gübre ilaçlama yaparken ilaçla beraber atarım.

Geçen yıl as attım bende ilaçlamadada sıvı gübre atmıştım.

Seneye sadece sıvı gübre atarım geçerim, oda buğdayın değerleri düşmesin diye değilse ne 33 lük nede 21 lik atmayacağım

Ben artık gübre tüketicisi değilim kararım kesin, bu yılda fiyatlar tam gübre atacakken zamlanır diye Ekim ayında aldım 33 lük gübreyi ama bunu yapmak için parayı erken bağlamış oluyorsun bu seferde, paran erken vakitte olursa iyi yoksa değil.

Yani anlayacağın herkez tüketici ama çiftçi tüketici değil sanki, bende tüketmem olur biter.

Bu üst gübresini diyelimki analiz ettirdin toprağı dekara 21 kg amonyum sülfat atman gerektiği çıktı, sen 19 kg atsan faydası yok, ee ben az atayım dersen olmuyor, hiç atma daha iyi, toprağın azot eksikliği bitkiye yetecek dengeye gelmedimi attığın havaya oluyor bitki yine faydalanamıyor, o yüzden bilinçli atmak gerekir yada atmamak daha iyi, sıvı gübrelerde azotu yapraktan versede yeterli gelmeyebilir, bu iş böyle.
sadece sıvı gübre yetmez gibime gelio kardeşleme öncesi 10-15 as atmalı
sapa kalkmadada ot ilacıyla sıvı gübre atmalı
eğer toprağım gübreyi çözemio diosan hümik asitle birlikte at sıvı gübreyi
bide 33 nitrat diğer gübrelere göre daha hızlı ve kolay çözünüyor

İsmail Pelit link=topic=63682.msg715840#msg715840 date=1362866116' Alıntı:
iklim karasal amonyum sülfat düşünüyoruz sizin önerileriniz nelerdir kuru tarım için? dönüme kaç kg?
Amanyum sulfat kullanın fakat yeterlı azotu vermek için yuksek mıktarda kullanmak gerekıyor bunun yerıne ıkı seferde ılkınde 15 kılo sulfat ıkıncısınde 7-8 kılo cıvarında nıtrat kullanırsanız yeterlı azot beslemesı saglaya bılecektır

Bende bu yıl üst gübresini iki defada vermeye karar verdim, bu gün ilk partiyi attım biraz fazla kaçırdım, 33 lük dekara 12-13 kilo normalde tek seferde dekara 18-20 kilo atıyordum.

dekara 15 kg 33 sonra ilaçla beaber içinde fosforu yüksek olan sıvı yada suda erir toz ve mikro element 10 gün sonra yine yapraktan azot ve potasyumlu ve deniz yosunu benim programım böyle ama bunun yapamayacam galiba yağış yok ilk gübreyi atalı(15 kg 33 )15 gün oldu doğru dürüs yağış olmadı ve fiyatlar çok pahalandı ilk attığım gübre çok tuttu kredi kartları hep doldu şişti program şimdilik iptal ama manisi( $) olanlara bu programı tavsiye ederim ......

[size=14pt] Şimdi üst gübreleme konusunda paylaşımlar güzel bu topikte

Söz konusu olan kuru tarım, yani kıraç arazide sulama imkanı olmayan, nadasa bırakılmış veya belirli yıl aralıkla en fazla nohut vb, baklagillerle vaya yine hububat ile çok yıllık münavebeli ekim yapılan topraktaki tarım, yine hububat yada çoğunlukla ekinler için bazı bölgelerde bu zamanlarda yapılmaya başlanan ve yapılmakta olan üst gübreleme işi.

Ülkemiz topraklarının genel olarak çok büyük bir kısmında potasyum eksikliği yok yada yeterli düzeylerde, bu açıdan genel olarak şanslıdır, fakat büyük bir kısmı kireçli, bu en büyük sorun.Kireç haliyle hububatın istediği ph değerlerinin üzerinde bir toprak yapısına sebep olmakta, bunun için as gübresi kullanılırsa, yıllar itibarı ile kullanım sonucu toprağın yapısında hububat ürtimi için bazik olan ph değerinin, asidik özelliğe doğru değişen bir yapıya kavuşması bakımından güzel olur ve tercih edilmesi gerekir.

Fakat tabi üst gübrelemede asıl amaç bitkiye ihtiyacı olan azotu vermek olduğundan, as gübresi kullanımında hem azot, hemde yukarda bahsettiğim etkiyi yıllar itibarı ile kullandıkça toprağın yapısını asidik özelliğe büründüreceğinden dolayı güzel olur.

Yoksa ülkemizin bazı yerlerinde buna gerek yoktur, yani toprağın yapısı kireçli olmayıp zaten ph değeri hububat için gerekli değerlerde ise as gübresi yerine diğer gübrelerden 33 lük kullanmak örneğin daha iyi olur, heleki fazla PH değeri düşük değerlerde olan topraklarda as gübresi zaten tercih edilmememesi gerekir.

Şimdi bu bahsettiğim açıdan bakıldığında, üst gübresi atılırken birincisi toprağın analizi yapılıp ekilmiş ve çimlenmiş hububatta, örneğin buğday ekildiyse eğer toprağın ne kadar azot takviyesiyle buğday ekili olan toprağa yeterli azot kazandırlılacağı bilinerek atılmalıdır, üstelik bunu zamanlama olarakda havaların ısınarak bitkinin çalıştığı sıcaklık değerlerine gelmesinide beklemek gerekir, çünkü havalar örneğin buğday 12 derece sıcaklık görmeden çalışmaz, bitkiler bilindiği üzere fotosentez yaparlar, havalar yeterli sıcaklıkda ise gece gündüz hızlı çalışır, değilse çok az çalışır

Birde bitkinin çimlenme döneminde kök geliştirmesi olayı vardırki bunuda güzden ekilen ve çimlenmeye bırakılmış kıraç arazideki hububatta baharın ilk girişinde, İç Anadolu için Şubat sonu ve Mart ayı başı gibi gibi as gübresi kullanılırsa kök gelişiminde faydalı olur, kökü gelişmiş bir ekini havaların 12 derece ve üzerinde seyretmeye başladığı döneme girildiğinde, azot ihtiyacını karşılamak için asıl üst gübreleme yapılırsa zamanlama açısından süper olur, fakat tabi tüm bunların yanında gerekli yağışında olması umulur, ki bizim anlayacağımız dilde atılan gübre toprağa işlesin bitkiye ulaşsın.

Şimdi bütün bunları çiftçi arkadaşlar biliyor ama ben genel hatlarıyla neden yazdım?

Bizim bulunduğumuz bölge hem toprağı kireç oranı yüksek, hatta bazı kıraçtaki tarlalarda çok yüksek, hemde ayaz kuşağında bir bölge, havası kışları sert soğuk, yazlar sıcak kurak, haliyle geç ısınan bir bölge, ekinler geç çalışmaya başlıyor, meteorolijiden aldığım istatistiki bilgilere görede son 29 yılın metrekareye en fazla yağış düştüğü aylar Mayıs ve Haziran ayları olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Yani ben bu yukarda saydığım şartları göz önünde bulundurarak üst gübrelemesi yaparsam, 10 yıl boyuncada bir sistem oturtup o sisteme göre gübreleme yaparsam, ortalamada iyi bir iş çıkarmış olurum.

Değilse TV den hava durumuna baktım 3 gün sonra yağış geliyor aaa hava bulutlandı koş gübre at, bakıyorsun bulutlar gelip geçip gidiyor, attığın gübrenin azotu 1 ay sonra zaten etkisiz, 1,5 ay sonra yağış oluyor eğer as attıysan bi derece iyi iş olmuş olduğunu söyleyebiliriz.

Bölgemizde şu an hala daha havalar bitkinin az çalıştığı hava sıcaklıklarında, bu yüzden asıl üst gübresi atılması için henüz erken, ama Şubatın son haftası Ve Mart ın ilk haftası bu yıl az miktar as gübresi atarak kök gelişimi için bübreleme iyi olurdu, sağolsun bazıları gerekli zamlarla bunu yapmaktan vazgeçirdiler beni, bu yılda masraftan kıstık bakalım.

Keşke birde bu piyasa koşulları istikrarlı olsada mesela ben 10 yıl boyunca istediğim gübreleme tekniğini sistemli olarak gerçekleştirsem ve bu yapılan işin faydasını üretime yansımasını görsek çok iyi olurdu, ama henüz 3. dünya ülkesi ekonomik şartlarınıda yukarıda saydığım iklim ve toprak şartlarına eklediğimiz zaman, aslında hiçde dışardan bakıldığı kadar basit bir iş yapmadığımızı görebiliriz. Gavur buna zamanlama diyor yani timing.

Yıllar itibarı ile sistemli bir şekilde zamanlamayı gerçekleştirirsen, ortalamada şartlara göre zamanlamasız yapılan işten daha verimli olduğu bir gerçektir.

Şu an Martın 14 ündeyiz ve ben sistemimi bu yılda uygulamaya geçememiş bir çiftçiyim, neden? çünkü şimdiye kadar kök gelişimi için ilk üst gübrelemesini yapmış olmam lazımdı, olmadı nasip değilmiş, bu senede kökü gelişmesin dedim yani.

Asıl üst gübrelemesi işinide yapmam için henüz erken, bölgemiz şartlarını yukarda yazdım, henüz bitki yeterli hava sıcaklığı görmesine ve dolayısı ilede çalışmasına epey vakit var, yılın en yağışlı ayları Mayıs ve Haziran ayı, demekki ben Mayıs ayından önce atmam gerekir, 15 Nisan 33 lük gübre atımı benim için en uygun zaman, bir hafta erken ve ya 1 hafta geç olabilirde.

Tabi bunu yazınca o zamanlarda bazı bölgelerde harmana yaklaşılmış oluyor, bu yazıyı okuyan diğer bölgelerdeki çiftçi arkadaşlar yadırgayabilir, oysa ben sulanabilir arazimizden örnek vereyim. Mayıs ayında ekinlere sulama yaptığımız zamandır ve senenin birinde 20 Mayıs tarihinde bir sabah sulama hattını değiştirmeye gittiğimizde, sabah 6 da geceden sulanmış ekinlerin yaprakları bembeyaz buz tutmuş vaziyetteydi, yani şakır şakır yaprakları bembeyaz buz tutmuş ekinde sulama hattını değiştirdiğimi bilirim, hem ne buz, çizmeyle yürürken yaprağın yeşil yeri yok ve çok kalınca bir buz tabakasıyla kaplı, neredeyse yapraklar yere sarkmış vaziyetteydi, suyun donması için sıfır derece olması gerekir en azından.

Şimdi bu sıcaklık değerleri varken kalkıp ben Mart 15 tarihinde asıl üst gübrelemeyi yaparsam, kıraçda 1 ayda atacağım gübrenin azotu tarih olacak, bitki yeterli çalışma sıcaklığını en az Nisan 15 inde görmeye başlayacak, o zamana kadar şimdi atılan gübrenin azotunu arada bul tarlada, tabi bitkide bulamayacağından şimdi atılan asıl üst gübresi yarı boşa gübreleme olmuş olucaktır.

Mart 15 inde attım Mart 17 de yağmur yağdı diyelim, evet gübre toprağa işler güzel ama bitki çalışmıyor ne yapacak azotu? az çalıştığı kadar alır gerisi yavaş yavaş etki kaybolduğunda bitki tam çalışma zamanında arasada bulacağı yeterli azot kalmamış olacaktır ve buda benim istemediğim bir durum.

Bu yüzden üst gübreleme işinde timing önemli bir konudur, bölge toprak şartları, hava şartları ve ekonomik şartlara göre yapılması gerekir.

[/size]

işin basit ve pratik bir okadar da pahalı bir çözümü ve entec veya başka firmaların yavaş salınımlı gübresi var tabandan onda kullanıp üste hiç atmayacan yada tabana klasik üste şubat sonu yada martta 15 kg civarı yavaş salınımlı azot uygulamak tabi para bulabilirsek

tabandan gübre vermekle tam olarak bitkinin gübre ihtiyacı karşılanmaz
bitki azota en çok ihtiyacı sapa kalma döneminden sonra duyar entac 6 ay kadar toprakta yıkanmadan veya ucmadan kalabilir mi?
entac gübreyi bilmiorum hiç kullanmadım bizim buralardada kullanan yok
ayrıca bu şekilde uzun süreli gübrelerin etkili olabilmesi için çok yağmur yağması gerekiyor 33 lükler daha kolay eriyor as orta kolay üre daha geç eriyor
sanırım entacta uzun sürede erir ama toprak çözemeye bilir ve azot havaya karışır gider
ben martın başında as 26 lık 33lük 3ünü karıştırım dönüme 10-15 kg attım ot ilacıyla birliktede black strong un ecozinc var onu kullanmayı düşünüyorum
havalarda iyi gidiyor akşam yagıp sabah açıyor cidd*-*-* cidd*-*-* cidd*-*-*

İsmail Pelit link=topic=63682.msg719359#msg719359 date=1363422799' Alıntı:
toprak analizi için geçmi kaldık ekmeden öncemi yaptırmalıydık acaba?
toprak analizleri,ne ekersen ek ekimden önce yapılır-yapılmalı.bulunan sonuçlar neticesinde uygulanacak olan gübreler ne çeşit ve hangi miktarlarda kullanacağımızı öğrenmiş oluruz..
--sülfatlı gübreler asit karakterli topraklarda kullanılmaz..
--üst gübreleme olarak hangi üründen bahsettiğinizi çıkaramadım.şayet buğday için kastediyorsanız, zaman , yağışlar ve toprağımızın pH değeri önemli rol aynar,hangi gübreyi kullanacağımız konusunda..
ulaşabilme imkanınız var ise, aşağıda bahsettiğim ürünü kullanmanızı tavsiye edebilirim..
http://www.trakkulup.net/hububat-bitkileri/kuru-tarim-yapanlar-icin/

yalancı link=topic=63682.msg719363#msg719363 date=1363423754' Alıntı:
toprak analizleri,ne ekersen ek ekimden önce yapılır-yapılmalı.bulunan sonuçlar neticesinde uygulanacak olan gübreler ne çeşit ve hangi miktarlarda kullanacağımızı öğrenmiş oluruz..
--sülfatlı gübreler asit karakterli topraklarda kullanılmaz..
--üst gübreleme olarak hangi üründen bahsettiğinizi çıkaramadım.şayet buğday için kastediyorsanız, zaman , yağışlar ve toprağımızın pH değeri önemli rol aynar,hangi gübreyi kullanacağımız konusunda..
ulaşabilme imkanınız var ise, aşağıda bahsettiğim ürünü kullanmanızı tavsiye edebilirim..
http://www.trakkulup.net/hububat-bitkileri/kuru-tarim-yapanlar-icin/
bu değilde azotlu sıvı gübre önerin varmı?
biz masraftan kaçıoz sen masraf çıkarıon