Damlama Filtresi Ve Damlama Boruları Hakkında Görüşleriniz

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar bugün bir firmayla damlama sistemi ve filtre için anlaştık ben 50 dekıar tarlama yarı otamatik 5 yıllık borulu damlama sistemi alıyorum aynı şekilde Babamında yeni aldığı bir tarlaya aynı sistem,i alıyoruz filtre ve damlama borulrının net sayfasındaki resmlerini paylaşıyorumanlaşmayı yaptık sayılır Netafim markasını düşünüyorduk aslında ma arılının borusu ve tuğra filtreyle anlaşmak üzereyiz.
Bu damlama sistmleri hakkında düşünce ve tavsiyelerinizi bekliyorum,damlama işine yabancıyım ilkdefa kullanacağız hayırlısıyla.

alacağımız filtre tekerlaksiz olanı tekerlekliyi önermedi firma
arabali-damlama-sulama-sistemi.jpg

Borularda arılının standart 5yıllık damlama boruları.

Ynt: Damlama Filtresi Ve Damlama Boruları Hakkında Görüşleriniz

Yarı otomatik seni yormaz inşallah...

Kullanıcısı olarak Netafim tam otomatik tavsiye ederim.

Arılı 22`lik çok yıllık borudan da memnunum. Bu sene aynı boruyu 3. defa sereceğim.

atila link=topic=63818.msg718563#msg718563 date=1363291148' Alıntı:

Arılı 22`lik çok yıllık borudan da memnunum. Bu sene aynı boruyu 3. defa sereceğim.
Bilgim oolmadığı için yorum yapamıyorum Hacım hayırlı olsun bende netafim alacagım...

Atila Abi saatta 20-25 tonluk suyum var nasıl bir filtre önerirsin 300 lirada başlıyor küçük yerden bir filtre var işimi görür mü ? yoksa hidrosiklonlu mu almam gerek onlarda 1500 e kadar var ??

bende tam otomatik kullanıyorum atilla abinin dediği gibi .. bu işte netafimden gerisi yalan kullandıkca anlarsın mehmet kardeş .. suyun hafif milliyse bu filtrenin başında yatarsın ..

Yorumlar için herkeze teşekkürler suyumuzda neredeyse hiç kil kum çıkmaz olduğu gibi içilebilir çok filtre tıkanacağını düşünmüyorum o yüzden yarı otamatik aldık.Tam otamatik iyi ama çok pahalı bu filtreden 2 adet,100 dekarlıkta arılı 22 lik çok yıllı boru aldık ,hayırlısı bakalım ilk denememiz olacak memnun kalırsak şayet zaman içerisinde uygun tarlalarda damlama sistemine geçeceğiz.
Arkadaşlar damlama sisteminde normal gübre kullanılırmı damlama için ayrı gübr varmış ama bu yılki gübrelerin çoğunu almıştık o gübreleri damlamayla atsak sorun olurmu?

ErmanHoca link=topic=63818.msg718731#msg718731 date=1363328961' Alıntı:
Atila Abi saatta 20-25 tonluk suyum var nasıl bir filtre önerirsin 300 lirada başlıyor küçük yerden bir filtre var işimi görür mü ? yoksa hidrosiklonlu mu almam gerek onlarda 1500 e kadar var ??

Hidrosiklon mutlaka lazım. Sistemde bu parça kaba kumu temizliyor, filtre ise ince materyali.

Sistem için Netafim`in Konya Bölge Müdürü Okan Bey (0 533 694 13 39) ile görüşmeni tavsiye ederim.

hacimmet link=topic=63818.msg719035#msg719035 date=1363370692' Alıntı:
Yorumlar için herkeze teşekkürler suyumuzda neredeyse hiç kil kum çıkmaz olduğu gibi içilebilir çok filtre tıkanacağını düşünmüyorum o yüzden yarı otamatik aldık.Tam otamatik iyi ama çok pahalı bu filtreden 2 adet,100 dekarlıkta arılı 22 lik çok yıllı boru aldık ,hayırlısı bakalım ilk denememiz olacak memnun kalırsak şayet zaman içerisinde uygun tarlalarda damlama sistemine geçeceğiz.
Arkadaşlar damlama sisteminde normal gübre kullanılırmı damlama için ayrı gübr varmış ama bu yılki gübrelerin çoğunu almıştık o gübreleri damlamayla atsak sorun olurmu?

El sıkıştıysanız, bize sadece hayırlı olsun ve güle güle kullan demek düşer.

2 yıl ' ' normal ' ' 33 AN kullandım. Kazan sisteminden bilirsin, biraz ' ' yağlı ' ' çözülüyor ve damlamada biraz kalıntı bırakıyor. Ali Saraç Toros`un damlama için olan Nitrat gübresinden bahsetmiş ve bunda bir sorun yaşamadığını belirtmişti. Detayları ona sorabilirsin.

Bu sene silajlık mısırlarda ve ayçiçeğinde damlamada ' ' normal ' ' üre kullanacağım. Tıkanma yaparsa asit uygulayacağım.

Not: Kusura bakmayın arka-arkaya mesajın forum çerçevesinde pek hoş karşılanmadığını biliyorum, ama aynı mesajda iki alıntı yapıp cevaplandırmayı (teknoloji özürlü olarak) beceremedim...

atila link=topic=63818.msg719127#msg719127 date=1363373649' Alıntı:

2 yıl ' ' normal ' ' 33 AN kullandım. Kazan sisteminden bilirsin, biraz ' ' yağlı ' ' çözülüyor ve damlamada biraz kalıntı bırakıyor. Ali Saraç Toros`un damlama için olan Nitrat gübresinden bahsetmiş ve bunda bir sorun yaşamadığını belirtmişti. Detayları ona sorabilirsin.

Bu sene silajlık mısırlarda ve ayçiçeğinde damlamada ' ' normal ' ' üre kullanacağım. Tıkanma yaparsa asit uygulayacağım.

Not: Kusura bakmayın arka-arkaya mesajın forum çerçevesinde pek hoş karşılanmadığını biliyorum, ama aynı mesajda iki alıntı yapıp cevaplandırmayı (teknoloji özürlü olarak) beceremedim...
Sağolasın Atilla abi el sıkıştık mısır ve ayçiçeğini 2 kez yağmurlamayla sulayıp ondan sonra amlamayı sermeyi düşünüyorum gübreyi yağmurlamayla atsak nasıl olur normalde ben bu şekilde yapıyordum 2 defa yağmurlama ile sulayıp gübreyi atıyordum ondan sonra normal salma sulama yapıyorduk,çapa makinamızda gübrelik yok aslında 70 cm ayarlı çapa makinamızda yok.

hacimmet link=topic=63818.msg719231#msg719231 date=1363379671' Alıntı:
Sağolasın Atilla abi el sıkıştık mısır ve ayçiçeğini 2 kez yağmurlamayla sulayıp ondan sonra amlamayı sermeyi düşünüyorum gübreyi yağmurlamayla atsak nasıl olur normalde ben bu şekilde yapıyordum 2 defa yağmurlama ile sulayıp gübreyi atıyordum ondan sonra normal salma sulama yapıyorduk,çapa makinamızda gübrelik yok aslında 70 cm ayarlı çapa makinamızda yok.

Bizde değindiğin şekilde yapıyoruz/yapıyorduk. Yani 1. yağmurlama ile tarla çıkışı, 2. yağmurlama ile azotlu gübre verilmesi, daha sonra ot ilacı uygulaması ve bitkiler diz boyuna gelince (en geç) damlama serilmesi.
Bu sene silaj mısırda azotun bir kısmını püskül çıkartmadan önce damlama ile vermeyi planladık ve bunun için üre de aldık.
Ayçiçeğinde ise AN`ı gene 2. yağmurlama ile vereceğiz.

damlama sulama hortum fiyatları hakkında bilgi veren olursa biz sessiz forum sakinlerinide bilgilendirmiş olursunuz.

geçtiğimiz yıl netafm bir yıllık hortumları topu 2500 metrelik 8 mm kalınlıgı , 250 ye almıstım.bu sene ne kadardır?

Mrb atilla abi
Ben busene ilk defa çerezlik aycekirdegi ektim ve bunun için damla sulama sistemi kuracagim.su kaynağı baraj göletinden 110 mandallı boru ile 650 mt uzaktaki tarlaya 13 bg 4'' 7.5 bar 60 ton basma kapasteli lombardini motopomp,tarlam ile gölet arasındaki kot farkı 35 mt ,tarla 24 dekar , 200 mt uzunluğunda meyil aşağı %3-5 arasi + - eğim var

200 mt tek seferde sulamak icin Damlama borusu olarak fiyat performans ve marka önerileriniz ne olur acaba?

motopomp ve 110 luk mandalli boru bu proje icin yeterlimi acaba?

Projeye göre basınç ve debi ,damlama sulama ve yağmurlama sulama için yeterlimidir?

Filitre olarak 1 adet gravel 1 adet disk filitre öneriyorlar gene fiyat performans olarak sizin öneriniz ne olur acaba?

Not: şuan elimizde sadece motopomp var diğer malzemeler satın alınacak .

Teknik bilgi konusunda sizin engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla

200 mt tek seferde sulamak icin Damlama borusu olarak fiyat performans ve marka önerileriniz ne olur acaba?
motopomp ve 110 luk mandalli boru bu proje icin yeterlimi acaba?
Projeye göre basınç ve debi ,damlama sulama ve yağmurlama sulama için yeterlimidir?
Filitre olarak 1 adet gravel 1 adet disk filitre öneriyorlar gene fiyat performans olarak sizin öneriniz ne olur acaba?
Not: şuan elimizde sadece motopomp var diğer malzemeler satın alınacak .
Teknik bilgi konusunda sizin engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla

Motopomp ile tecrübem yok. Biz kuyu-dalgıç kullanıyoruz. Genel olarak filtrelerin çalışması için asgari 2,0 - 2,5 bar filtre giriş basıncı gerekiyor. 110`luk boru 60 ton suyu taşır. Belki motopomp rahat çalışması için çıkışa birkaç adet 125 lik konulabilir.

60 ton su/saat ile bir seferde 15 dekar (1,6 lt damlatıcı debisi, 0,30 cm damlatıcı aralığı, 0,7 m sıra arası varsayımı ile) sulayabilirsiniz.

Akarsu ve göletlerden su alımında gravel fitre şart. Disk filtre kullanmadım. Yanlış anlamayın ama çok ''dandik'' filtreler var. Biz zamanında tercihimizi pahalı bir marka olan Netafim`den yana kullandık ve hiç pişman olmadık.

Damlama borusu olarak Netafim ve Arılı (16 ve 22`lik) çok yıllık kullandım. İki markadan da memnunum. 200 metre uzunluk için muhtemelen sizde 22`lik kullanmak zorundasınız.

Kolay gelsin.

Motopomp ile tecrübem yok. Biz kuyu-dalgıç kullanıyoruz. Genel olarak filtrelerin çalışması için asgari 2,0 - 2,5 bar filtre giriş basıncı gerekiyor. 110`luk boru 60 ton suyu taşır. Belki motopomp rahat çalışması için çıkışa birkaç adet 125 lik konulabilir.

60 ton su/saat ile bir seferde 15 dekar (1,6 lt damlatıcı debisi, 0,30 cm damlatıcı aralığı, 0,7 m sıra arası varsayımı ile) sulayabilirsiniz.

Akarsu ve göletlerden su alımında gravel fitre şart. Disk filtre kullanmadım. Yanlış anlamayın ama çok ''dandik'' filtreler var. Biz zamanında tercihimizi pahalı bir marka olan Netafim`den yana kullandık ve hiç pişman olmadık.

Damlama borusu olarak Netafim ve Arılı (16 ve 22`lik) çok yıllık kullandım. İki markadan da memnunum. 200 metre uzunluk için muhtemelen sizde 22`lik kullanmak zorundasınız.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim atilla abi

Degerli arkadaslarim benim 30 donum yeni fidan ektiğim portakal bahcem vaar buraya damlama cektirmek istiyorum elektrik yok dolayisiyla lombardini motor alacam ama kararsizim 13 luk mu alayim 17 lik mi hangisini alirsam tek seferde sulayabilirim.yada sulayabilirmiyim arazimi kac bolume ayirabilirim Kuyunun debisi yaklasik 45ton fidan dikim araligim 6x6

Son düzenleme: