dizel araç sahiplerine müjde

http://www.sondakika.com/haber/haber-dizel-arac-sahiplerine-mujde-4427269/
Dizel araçlar da LPG gibi ucuz ve çevreci olan doğalgaz kullanılabilecek.
[/QUOTE]Akaryakıt fiyatları, araç sahiplerinin en büyük sorunu. Benzinli araç sahiplerinin tercihi LPG. Dizel araç sahiplerinin ise böyle bir imkanı yok.

Çözüm, ilk denemeleri Antalya ' da yapılan 'Çift Yakıt Sistemi' ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor. TRT ' nin haberine göre, firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, 'Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir.

Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız' dedi.

ÇEVRECİ SİSTEM

Fehmi Küçükler, 'LPG ' li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG ' li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Ekzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor' dedi.

Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal.

TEK SORUN DOLUM İSTASYONU

Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı. Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, 'Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa ' da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri ' de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte' dedi. Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak. [/QUOTE]

Ynt: dizel araç sahiplerine müjde

Dolum istasyonu sıkıntısı olmasa, tam bize göre. 3-4 tane tüp alırız sadece tüleri doldurup getirip takarız. LPG li aracı köylerde evraksız kullananlar aynen böyle yapıyor.:)

bi kaç sene once merakla nette biraz bakmıştım
istanbulda dolum istasyonları acıldı sonra kapandı şimdi kaç tane var bilmiyorum
iett otobüsleri cng kullanıyodu

lpg basınc altında sıvılaşır buda depolamada kolaylık sağlar
cng 200 bar gibi seviyelerde tüpe sıkıştırılır
cng nin asıl problemi dolum işleminin daha uzun
lpg tüpüne oranla tüplerin daha ağır ve az km götürecek yakıt alması

havalı silah hobimden dolayı bi süre 220 bar dalış tüpü kullandım kullanıma göre her yıl yada 2 yılda 1 teste tabi tutulması gerekli
cng de durum nedir biliyorum
lpg tanlarının kullanım süresi 5 yıl galiba

anayurtlu 3105d link=topic=63833.msg719281#msg719281 date=1363384472' Alıntı:
Yıllar öncede vardı bu dönüşüm iyi hatırlıyorum ama sonra yok ettiler birilerinin işine gelmedi,Ankaradaki bütün Ego otobüsleri doğalgazlı

Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama;
Söylentilere göre;
Ankara EGO otobüslerinin günlük yaktığı doğalgaz gün boyu ortalama 75,00 TL. imiş.
Eğer bu rakam doğru ise; BEDAVA....

Hakan TOKSOY link=topic=63833.msg719283#msg719283 date=1363385154' Alıntı:
Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama;
Söylentilere göre;
Ankara EGO otobüslerinin günlük yaktığı doğalgaz gün boyu ortalama 75,00 TL. imiş.
Eğer bu rakam doğru ise; BEDAVA....
Valla bende onu yazacaktımda şimdi tam rakamı bilmiyorum diye yazmadım, Benim kuzenim Ego da şoför eski dizellerin 4te1 mi 3te 1 imi ne yakıyo demişti Aşırı fark olduğunu söylemişti aralarında.
Sincan dolmuş hattındaki dolmuşlar 300tl yakıyo günlük fark ortada.

daha onceden beri lpg /dizel uygulamasi var ,dogalgazliyi yeni duydum ama prensip ayni gibi gorunuyor %50 mazot %50 gaz karisimi ,lpg sisteminde uretilen guc motorun normal gucunden %25 fazla idi ,uygulama sirasinda motorun sikistirma orani dusurulup,enjektorler degisip pompa ayari yapiliyor ,maliyetli bir sistem .
cng sisteminde motorda hicbir degisiklik yapilmadigini soyluyor ne kadar saglikli bilemem ,dunyadaki diger uygulamalara bakmak lazim