Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tıbbi ve aromatik bitkiler

Kırsal kalkınmayı destekleme kapsamında tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapılması koşulu ile traktör alım desteği verilmektedir.Biz bundan faydalanmayı düşünmekteyiz.Konu hakkında bilgisi ve fikri olan arkadaşlarla konuşmak isterim.Acaba faydalı bir uygulamamıdır.Yetiştirdiğimiz ürünleri nereye nasıl satarız.Çiftçi bu uygulamadan kar elde edebilir mi?

Ynt: Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tıbbi ve aromatik bitkiler

Bölgenin iklim yapısına göre değişen bitkiler var. Kekik, adaçayı, salep, kuşburnu,papatya v.s. Bir dönem bende heveslenmiştim, Tarım İl deki bir arkadaş ile belediye başkanı görüşmek için gelmişler, bende şehir dışındaydım.:) Sonra hevesim kaçtı vazgeçtim. Pazarlama da sıkıntı yok dediler.

Bulunduğum ilçede (Çanakkale - Yenice) Halk Eğitim Merkezi bu konuyla alakalı bir kurs açtı, bizim ilçemizde tarım ürünü olarak Kapia Biber yetiştiriciliği yapılmakta ve bu üründe tıbbi ve aromatik bitki türüne girdiği için bu konuyla alakalı yetiştirici belgesi almak ve mümkünse bu kredilerden yararlanmak amacıyla kursa devam eden yaklaşık 100 kişi civarında üretici var, ama bu konuyla alakalı proje hazırlanması ve teslim edilmesi bu ay sonunda bitiyor, ve araya giren bayram tatili nedeniyle süre bir hafta kadar uzatıldı.

Arkadaşım bizim halk eğitim merkezide sertifika vermemek için elinden gelen bütün engelleri çıkarttı.Ama sonra paşa paşa kursu açmak zorunda kaldılar(siyasetçi tanıdıklar işte).İlçe tarımdan bi memur geldi bize oruçta kurs verdi de sertifika aldık.Ama sen 11 ci çağrıyı kaçırdın.Çünkü başvuru büyük ihtimalle yarın son.Benim size tavsiyem (eğer sertifika alacaksan) enaz 15 arkadaş bulup kaymakama kurs için bir talepte bulunman.

buralarda sırf traktör alımı için başvuru yapanlar var traktörün %50 sini hibe ediyorlar,ab de üretilmiş traktör olacak 80 BG geçmeyecek bizim bölgemiz de genelde aspir ekimi yapanlar alıyorlar.aspirin dekarda 150 kg verimi varmış komşu köyde tarım bakanının da katılımı ile hasat günü düzenlendi dekar başına destekleme fiyatları felan bir sürü bilgi paylaşıldı 40 yakın traktör alan var karlı mı zararlı mı bilen yok bi hevesle gözü kapalı girmemek lazım 5 yıl aynı ürünü beyan ettiğin dekar ölçüsünde ekmek mecburiyetin var..

10 dönüm susam için yazılmayı planlıyorum.Bizim için sorun olmaz.Zaten susam 2.üründür.Tarlayı sürerken dönüme 300-400 gram atarsın o kendiliğinden biter.Ne çapa,ne su,ne gübre ne de bakım ister.Tarlaya zarar vermez.Hasat için işçi lazım o kadar.o konuyuda şöyle hallediyoruz:Yarısı senin yarısı benim :)Yerini ekmek için ayrı bir sürüme gerekte yoktur.Ne ekeceksen tarlanı hazırla ek.