BUFFALO CIFTLIGI

Arkadaslar Hollanda da bir buffalo ciftliginden goruntuler Sut almaya gitmistik Afyonkaymaginin kaynagini bir goruntuleyelim dedik.
Hayvan gunde ortalama 8 kg sut veriyor ve sutu inek sutunden 2-3 kat daha yagli o yuzden marketlerde satilmiyor mozeralla uretiminde kullaniliyor.Tabi bizim gibi memleket sevdasi cekenlerde Kaymak peynir ,vs yapiyor

[/url

Ynt: BUFFALO CIFTLIGI

Evet Manda Bizim Afyonbolgesine Dinlenme Tesislerine yolunuz duserse oradan Taze kaymagi temin edebilirsiniz iki gun saklanabilir diger Bilinen ve Afyonbolgesindekilerin halk dili Camizdir.
200 Hayvani olan Ciftligin Aylik net geliri 50.000 euro

Güzel paylaşım, babam görmesin anıları tazelenip manda almaya kalkar.:) 12 yaşındayken 2 ay koyun çobanlığı yapmış ve kazandığı para ile 2 adet malak(manda yavrusu) alır ve 10 yıllık manda macerası başlar.

Paylaşım için teşekkürler hocam,bildiğimiz camış burada yakınlardad yabancı biri modern manda çifliği yapmış devletimizin desteğide yüksek mandaya ama Hollandadaki gibi para kazandıracağını düşünmüyorum bu işi yapacaksan bataklıkta olacak galiba.

hacimmet link=topic=63927.msg720270#msg720270 date=1363549300' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler hocam,bildiğimiz camış burada yakınlardad yabancı biri modern manda çifliği yapmış devletimizin desteğide yüksek mandaya ama Hollandadaki gibi para kazandıracağını düşünmüyorum bu işi yapacaksan bataklıkta olacak galiba.

Hacım bataklık niye öğrenmek için soruyorum...

unsal link=topic=63927.msg720286#msg720286 date=1363550479' Alıntı:
Mandaların derileri gunese karsı hassastır bu yuzden bataklık camur gol gibi yerler yaşamaları için elverişlidir
Tabi suni olarak kapalı ortam , duş gibi imkanlar sağlanırsa sorun kalmıyor

Ünsal bey hoşgeldiniz, göremez olmuştum sizi ne zamandır...

Teşekkür ederim açıklamanız we zamanınız için de....

Hermiyas link=topic=63927.msg720273#msg720273 date=1363549433' Alıntı:

Hocam bunların ter bezleri ineklere göre %10 daha az imiş ve rahat olarak terleyerek vücut ısılarını denk tutamadıklarından çamura yatma, suya girerek serinleme ihtiyacı duyuyorlarmış, kışın çamura girmezler ama yazında hep çamurdalar...
Bizim burada da göl varmış, göl kuruyunca biz dahil herkes mandalarını satmış şimdi köyde bakan 2-3 kişi var gittikçe azalıyor sayıları...

Mahmutt link=topic=63927.msg720302#msg720302 date=1363551167' Alıntı:
Hocam bunların ter bezleri ineklere göre %10 daha az imiş ve rahat olarak terleyerek vücut ısılarını denk tutamadıklarından çamura yatma, suya girerek serinleme ihtiyacı duyuyorlarmış, kışın çamura girmezler ama yazında hep çamurdalar...
Bizim burada da göl varmış, göl kuruyunca biz dahil herkes mandalarını satmış şimdi köyde bakan 2-3 kişi var gittikçe azalıyor sayıları...

Teşekkür ederim Mahmut açıklaman we zamanın için...

Demekki aslında milli mirasımız bizim Camış, Camız, Manda, Buffalo adı artık neyse...Ona da sahip çıkamamışız....Aslında dayanıklı haywanlarmış...
Yetiştirilebilir yeniden...

Hermiyas link=topic=63927.msg720273#msg720273 date=1363549433' Alıntı:
Abi Ünsal bey yapmış açıklamayı Mandanın karlı olmasına en önemli etken düşük kalitedeki kaba yemleri sindirim olarak iyi değerlendiriyor olması olsa gerek,dök kuru samanı zaten düşük süt verimine sahip artı sütündeki yağ oranının yüksek olmasındaki etkenlerden biride ağırlıklı yüksek selülozlu kaba yemlerle beslenmeleri tabiki genetik olarakta süt kalitesi yüksek bir hayvan.

hacimmet link=topic=63927.msg720307#msg720307 date=1363551461' Alıntı:
Abi Ünsal bey yapmış açıklamayı Mandanın karlı olmasına en önemli etken düşük kalitedeki kaba yemleri sindirim olarak iyi değerlendiriyor olması olsa gerek,dök kuru samanı zaten düşük süt verimine sahip artı sütündeki yağ oranının yüksek olmasındaki etkenlerden biride ağırlıklı yüksek selülozlu kaba yemlerle beslenmeleri tabiki genetik olarakta süt kalitesi yüksek bir hayvan.

Teşekkür ederim Hacım sana da açıklaman we zamanın için...Aslında yapılmayacak bişi değil. Güzel de desteği war...Az olan kıymetli bu dewirde...