bence ayrımcılık bu iş...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu ' da damızlık sığır üretimine verilecek destek oranlarını belirledi. Verilecek destekler şöyle:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticilerin GAP ve DAP bölgeleri ile Bayburt ve Gümüşhane illerinde, bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı, en az 50 baş en fazla 300 baş kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletme yatırımlarına, 2013-2015 yılları arasında verilecek hibe desteğine ilişkin usul ve esasları belirledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazete ' nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren tebliğe göre, damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarına, projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 30 ' u oranında hibe desteği uygulanacak, uygulama sadece yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahırları kapsayacak.

Projede yer alan hayvan alımı yatırımı konusunda da hayvan alım tutarının yüzde 40 ' ı oranında hibe desteği uygulanacak ve sadece alınacak damızlık gebe düve alımını kapsayacak.

Projede ayrıca yer alan makine alımı yatırımı konusunda tutarının yüzde 40 ' ı oranında hibe desteği uygulanacak ve sadece sütçü ve kombine ırklarla kurulan işletmelerdeki süt sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımını kapsayacak.

Karar uyarınca yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, Bakanlığın ilgili bütçesine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak, ödemeler Banka aracılığıyla yapılacak ve bankaya destekleme tutarının yüzde 0,2 ' si oranında hizmet komisyonu ödenecek.

Tebliğ, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak ve Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van illeri ile Bayburt ve Gümüşhane ' yi kapsayacak.

Ynt: bence ayrımcılık bu iş...

bende bu kapsam içindeyim ama inanın sizler gibi bende karşıyım ...
devlet bu kredi ve hibeleri buradaki sivrilere dağıtıyor zavallı köylü bişey alamıyor..
bu konuları daha öncede tartışmıştık..
neden bu taraflar diyorsunuz ...herhalde kış memleketleri o yüzden..7 aydır karla yaşıyor..
tek bir fabrika yok işsizler hep büyük illere kaçıyor bundan ençok batıdaki çiftçimiz sıkılıyor ..

hayır öyle birşey yok gerçekten içanadoluda bir çok yerde fbarika yok yol yok çok fakir bu illerin sucu ne ayrımcılık derken herkes yararlansın.teşvikse herkes almalı.batıda sanayi var herkes sanayiden nasiblenmiyor ki.köylerdeki işsiz güçsüz gariban mal alıyor bankaya gidiyor sana yok e kime var..
benim köyümde yıllardır asfalt yok.köyümüzün yolu kar yagsa ya biz açarız yada erir.şimdikar yok da sorun yok..
güneydogulu arkadaşlar çalışmaya geliyor adamlar bizler acıyor yahu su yok dagbayır çogu yer..
cumhuriyet tarihinde ilkkez yolumuz yapıldı 2006 dan beri hala bitmedi...
bizler dogudan da fakiriz..inşaatda demirci olsu kalıpcı oldu sıvacı amale oldu evet ama şuan mal alanlar battı.
bunlar teşvikle mal almadılar ....normal kredi çekip aldılar.
kırıkkalenin köylerinde fakirliği görün-kırşehirde yozgatda aksarayda daha bir çokyerde...

köylü link=topic=63941.msg720585#msg720585 date=1363615420' Alıntı:
hayır öyle birşey yok gerçekten içanadoluda bir çok yerde fbarika yok yol yok çok fakir bu illerin sucu ne ayrımcılık derken herkes yararlansın.teşvikse herkes almalı.batıda sanayi var herkes sanayiden nasiblenmiyor ki.köylerdeki işsiz güçsüz gariban mal alıyor bankaya gidiyor sana yok e kime var..
benim köyümde yıllardır asfalt yok.köyümüzün yolu kar yagsa ya biz açarız yada erir.şimdikar yok da sorun yok..
güneydogulu arkadaşlar çalışmaya geliyor adamlar bizler acıyor yahu su yok dagbayır çogu yer..
cumhuriyet tarihinde ilkkez yolumuz yapıldı 2006 dan beri hala bitmedi...
bizler dogudan da fakiriz..inşaatda demirci olsu kalıpcı oldu sıvacı amale oldu evet ama şuan mal alanlar battı.
bunlar teşvikle mal almadılar ....normal kredi çekip aldılar.
kırıkkalenin köylerinde fakirliği görün-kırşehirde yozgatda aksarayda daha bir çokyerde...
çok doğruları yazmışsın kardeşim bir üretici ve köylü olarak teşekkür ederim

siyasi olsun olamasın herkes aklını başına almalı.takım tukar gibi parti tutmayın.eger bir yerde haksızlık varsa herkes hak vermeli.eger siyaset olacaksa ak parti lide sıkıntılı chp lide mhp lide sen iktidarsın ucuz mazot gübre verecekler.
arkdaşlar işler yanlış sa yanlış denmeli dogru ise dogru sıkıştımı siyaset denmemeli..
kırıkkalede bir askeri birlik vardı hüseyin kıvrıkoglu memleketi çankırıya taşıdı-makina kimya çok küçüldü dagıtıldı.bir çok fabrikası kapatıldı.kırşehirde bir petlas var şeker fabrikası yarım.yozgatta çimeto fabrikası var gerisini sizler yazın.kırıkkale kırşehir yozgat bozkır ot bile yetişmiyor çogu yerde bu insanlar hayvancılık la geçiniyorlar adamlar perişan.veresiye iki kat fazla paraaya alıyorlar hayvanları günü gelince parasını bile denklemiyor bu millet fakir..lom atmaya gerek yok. birkaç köyde kasabada sıfır motor aldık diye kimse zengin degil.aldıklarında da çogu ucuz tümosan...
içanadolu gerçekten fakir...sivasta öyle yerler varki adamlar ne yapsın..nigdede bir çok yerde tarla yok ilkel yöntem var bu mu zenginlik...
aksarayın köyleri var köy demeye şahit lazım.ankaranın koçhisara baglı başkent köyleri içler acısı
niye kimse çıkıpta hakkını savunmuyor ki..
içanadoluya haksızlık yapılıyor
kimi uzman çavuş uzman er oluyor şehit cenazelerinede hiç görmedinizmi köylerdeki evlerinin halini garibanları..
konu siyaset degil gerçekler....anlayanlara ....

köylü link=topic=63941.msg720520#msg720520 date=1363593496' Alıntı:
evet en çok teşvik dogu ve güneydoguya içanadolu çok mu zengin ..

demekki yusuf abi bizi çok zengin görüyorlar ...
bizde elimize silah alıp dağa çıksak ...................

sebebini söyleyeyim iç anadolu teröre en çok şehit veren yer kırıkkale ve yozgat ..... beşir atalay kırıkkale li armutlu köyün den içişleri bakanı iken bizim köye geldi köydeki türbede dedesi yatıyormuş türbe tepede yolu bozuk buranın yolunu yaptıracam türbeye çam çiçek diktirecem dedi köyün yolu bozuktu onu ne söyledi nede yaptırdı sonrada hiç bişey yapmadı fakat o sıralarda yaptığı bişey vardı açılm adı altın da haburdan pkk lıları otobüsle türkiyeye getirmeyi başardı hem de ayaklarına hakim savcı sal dı .....
şimdi bazı arkadaşlar kızacak siyaset diye konu hayvan desteğiy di özür dilerim akp ilk iktidara gelin ce köylere durumu iyi olmayanlara inek dağıtttı inekler sizin olacak doğan buzağıları ilk üç tanesini dişi leri bize vereceksiniz dediler sonra buzağılar oldu telefon haber salın da gelen yok sonra evlere bir kağıt gönderil di ineklerin parasını istediler olmadı icra vasıtasıyla yazı gönderdiler baktık olacak gibi değil vardık kaymakamlık sosyal yardımlaşmaya biz buzağı istemiyoruz iptal edildi bize para vereceksiniz dediler 5milyar borç çıkardılar 4 sene önce unuda 6 taksite böldüler ödüyoruz ne yapalım
elektrik parasını ödemeyen ahırında ısıtıcı kullannan tarlasın da elektikle sulama yapıp para kazanan ama elektriğn parasını ödemeyen mazotu bizden daha ucuza yakan kullanan heral de destek onların hakkı ilyas almanın bir film de dediği gibi galiba bu işte birtek haksız var oda gariban iç anadolu insanı en çok şehit verdiği çin mi dir nedir...

verilen desteklerle üretilen ürünleri ,üretilen bölge insanı tüketse amenna ... ama üretilen ürünler benim bölgemde benim sattığım ürünlerle rekabet ediyor.yüksek girdiyle birleşen rekabet ortamı ,işletmenin devamlılığı için gerekli olan karmarjını ben üretim esnasındayken sıfırlıyor.farklı bölgeler için kurtarıcı olan destek,verilmeyen yerler için iflasın habercisi oluyor.

arkadaşlar iyi diyorsunuz da bulunduğunuz bölgede az çok bi iş kolu var inanın burada 7 ay karın altında esaret çekiyoruz devlet destekli projeler var ama ben çevremde görmedim ki 1 köylü bu projeden yapsın gine zenginler faydalanıyor ve bizim çevremizde hiç ama hiçbir büyük çapta fabrika yok olanlarda atölye tarzında 15 veya 20 işçili yerler kış olunca gençlerimiz batıya inşaatlara çalışmaya gidiyor yazın tarlasını hasat ediyor oda ektiğimiz sadece arpa ve buğday ne bir baraj var ne bir sulama imkanı tarlalarımıza 10 senedir sulama kanalı yaptılar ama içinde su yok şimdi soruyorum sizlere yılda 1 kez ürün alıyoruz mal para etmiyor yağmur yağarsa mahsül oluyor yağmassa hepten zarar teşviklerden hep zenginler faydalanıyor mart 21 demiş halen daha yolu kar ile kapalı köylerimiz var bir arkadaşımızda demişki ucuz mazot kullanıyorlar mazotun litresi 4.32 kaçak mazot dersen oda 4 tl ve traktörün içine ediyor bende sizlerle aynı fikirdeyim teşvik verilecekse tüm illeri kapsamalı sadece doğu güneydoğu değil ama şuda bir gerçek ki çok mahrumiyetlik var doğu güney doğuda insanlarımız çok cahil kandırılmaya çok müsait 2 paket makarna ile oy alınıyor aslında yaza yaza bitecek dert değil ama şunu vurgulamak istiyorum köylü nickli abimiz bulunduğu bölgenin mahrumiyetini dile getirmiş inanki abi bizim bu tarafı görsen yaşadığın yere her konuda şükredersin size şu kadarını diyeyim cadde ye çıktığınızda hiç yoktan rahat rahat dolaşıyorsunuz bizde acaba kim nerde ne provokasyon yapacak aman beladan uzak kaçalım korkusu ile sürüklenip gidiyoruz günlük olay medyaya ara sıra yansıyor ama yansımayanlar çok var ve bir çoğumuzun canı yandı bu olaylarda gece evler mi taranmadı gece ahırlardan hayvanlar mı çalınmadı gece köyler mi basılmadı bunun gibi bir çok şeyler ama bizim sesimiz çıkmıyor keşke gelip misafirim olsanız da 1 hafta şu çevrede bir gezseniz o zaman ben ve benim gibilerin dertlerini anlamış olursunuz

ah abi ah o ayrımcılık isteyenlere rabbim hiç ama hiç fırsat vermesin bugün yaşanan olaylar içler acısıydı onbinlerce insan toplanmış ama ellerinde 1 tane dahi olsun türk bayrağı yoktu ve bakarsanız bugün karsta türkün bayramı nevruz o akdar güzel kutlandı ki bilhassa oradaydım ali kınık ahmet şafak da gelmişti çok güzel kutlama oldu her taraf barış kardeşlik mesajları ile doluydu diğer tarafta 1 türk bayrağı bile olmaması içimiz acıttı ama işte .... noktaları nasıl istiyorsan öyle doldur

Nedendir bilinmez, gerçek mağduriyetin içinde olan kesim devletine hep sahip çıkar. Birde devleti iliklerine kadar sömürüp mağdur rolü yapanlar var, her fırsatta bütünlüğü, birliği, kardeşliği yakıp yıkıp; devlet, millet, ulus, din, dil, bayrak olgusuna karşı gelip farkındalık yaratma gayreti içindeler. İşte ben onlara ayar oluyorum. Aslında aklımdan geçenleri de yazardım, korkumda yok. Lakin, gerek yok. Ben o görüşte olanlarla, asla ve asla kardeş olamam.
İyi günlerde değiliz, hep farkındayız, fakat biz ekmeğimizin, aşımızın, bu ülke için ne yapabilirizin derdindeyiz.
Destekler konusunda hiçte çekememezlik gibi bir derdim yok, aynısı bizim ilimizde de olsa yine faydalanamayız, daha o seviyeye gelmediğimiz kanaatindeyim. Tarım ve hayvancılık konusunda hala amatörlükten çıkamadık.