Nohut Biçme Makinası

Degerli abilerim biz sivasta her sene nohut ekiyoruz. ancak nohut biçme makinemiz yok. daha dogrusu civarda kimsede yok . dışardan gelen işçilerde sürekli sorun cıkıyor ve artık ücretlerini karşılamayacak duruma geldik. internetten biraz araştırdım birkaç makinaya denk geldim ancak bunların çekilen videolarda hep düz ve taşsız araziler oldugu dikkatimi çekti. bizim oraların arazisi biraz daglık ve taşlıktır. buna göre bildiginiz önerebileceginiz nohut biçme aleti varmidir? yardımcı olan abilerimize şimdiden tesekkürler.

Ynt: Nohut Biçme Makinası

şerefli 1 abimiz oda sivaslı ve senin aradığın makina ile nohut biçimi yapıp aynı zamanda samanını da yapıyor görünce kesin girip seni bilgilendirir bu konu hakkında

ao zaman iki makinayı beraber satın al mesala şu makinayla
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.oztopkoc.com.tr/urunler/nohut_bicme_makinasi.jpg&imgrefurl=http://www.oztopkoc.com.tr/oztopkoc-tarim.php?sayfa%3Dnohut_bicme_makinasi&h=370&w=540&sz=84&tbnid=S1ZyJ7ibaRfp_M:&tbnh=90&tbnw=131&zoom=1&usg=__1dDTpGjJPpecpzMRtBrl5CgAjrA=&docid=RkYHQnJOdZtH0M&hl=tr&sa=X&ei=tY1IUar7KInzsgaV1IFI&ved=0CCwQ9QEwAA&dur=485

biçimini yaparsınız master marka veya DEMİRERLER markalı makinaylada eleme işlemi yani patoz traktör arkasına takılan bu ikisini bir arada kullanabilirsin taşlık arazilerde demirler harman patozun fiyatı geçen sene sormuştum 35000 tl diyorlardı diğer resimdeki aletinde fiyatı tahminen 5 10 bin tl dir

bizim burdada yapılıryor ama bizde 3-4 sene öncesine kadar ekiyorduk sonra bıraktık
zahmeti çok nohutun
ekmesi önemli değil
onu yolacan sonra romoga yükleyecen
harman yerine götürüp patoza atacan
zaten yolunurken bide tarlada nohutlar romoga yuklemek için bi araya toplanırken epey yerde nohut tanesı kalıyor bı de bunu romoga yüklerkende taneler tarlada kalıyor
yani yarıyarıya tarlada kalıyor

delihan link=topic=63965.msg721123#msg721123 date=1363708941' Alıntı:
şerefli 1 abimiz oda sivaslı ve senin aradığın makina ile nohut biçimi yapıp aynı zamanda samanını da yapıyor görünce kesin girip seni bilgilendirir bu konu hakkında

kadir kardeşim ben hiç nohut biçmedim...:D
ama nohut biçmez demiyorum :D
nohut biçmeye hiç zaman olmaz zadece kasnak değişecek elek değişek o kadar ama bizim buğday ve arpa biçmekden o işe fırsatımız olmuyor

not: fabrika nohutu biçmez demiyor ama tavsiyede etmiyor kırma yapıyormuşş
nohutu biçmesi için tarlada taş olmayacak tarla gayet güzel işlenmiş olacak biz nohutu pullukla ektiğimiz için tarla makina ile biçmeye el verişli değildir
kısacası benim kullandığım makina nohut biçmeye uygun değildir
en uygunu biçer döver ile nohut hasadı onun içinde bizim nohutlarımız uygun değildir
en iyi nohut hasadı elle yolmaktır başkasını tavsiye etmem.............

cesur631 link=topic=63965.msg721207#msg721207 date=1363716086' Alıntı:
bizim burdada yapılıryor ama bizde 3-4 sene öncesine kadar ekiyorduk sonra bıraktık
zahmeti çok nohutun
ekmesi önemli değil
onu yolacan sonra romoga yükleyecen
harman yerine götürüp patoza atacan
zaten yolunurken bide tarlada nohutlar romoga yuklemek için bi araya toplanırken epey yerde nohut tanesı kalıyor bı de bunu romoga yüklerkende taneler tarlada kalıyor
yani yarıyarıya tarlada kalıyor

abi siz baya ilkel kalmışınız artık her şey tarlada bitiyor harmanmı kaldı arabya yüklemkmi kaldı biz o işi bitirilei 3 yıl oluyor

şerefli1 link=topic=63965.msg721238#msg721238 date=1363718203' Alıntı:
abi siz baya ilkel kalmışınız artık her şey tarlada bitiyor harmanmı kaldı arabya yüklemkmi kaldı biz o işi bitirilei 3 yıl oluyor
burda hala öyle yapılıyor kardeşim patozla hasat var
tarlalar taşlı
biçer biçemez bide anason gibi olsa biçere atsak olur mu ki
hiç deneyen olmadı

bilgi burada baylaştıkça faydalı olacak.eski 630 joondere biçerdöverler bu iş için ideal .kontürbatorden lama eksiltilerek,konb elektende teller çekilerek elek seyrekleştiriliyor ,bu şekilde nohutu kırmadan çıkarıyor . normal ekin tablasını 2,5 metreye kestiriyorlar.tabla küçük olduğu için arazi dalgalıda olsa biçerken fazla zorlanmıyor.dalgalı derken pullukla sürülüp tek kat tırmık çekilmesi.dane kaybını minumuma çekmek içinde biçere gelen çeşitlerin ekilmesi

cesur631 link=topic=63965.msg721239#msg721239 date=1363718334' Alıntı:
tarlalar taşlı
hiç deneyen olmadı

abi o şekil biçilipte biçere atsanızda olur gezer patoz alsanızda olur..harman yerine götürmek iş kaybına yol açar...çok adam ister ..

cesur631 link=topic=63965.msg721239#msg721239 date=1363718334' Alıntı:
tarlalar taşlı
hiç deneyen olmadı
biz denedik geçen seneler biçerdöveri ama kırıyo devrini hiç ellemedik.yapanlar var burda biçerdöverin devrini ayarlayıp ama onlarda bıraktı

tavaslı_okan link=topic=63965.msg721256#msg721256 date=1363719224' Alıntı:

bu makinaları biz bitirdik....ben gezer biçer döver almadan önce biçerdöverlere biçtiriyoduk çok eğimli yerleri john deere 630 biçer döverler biçiyor düzleri daha büyük biçerler biçiyor....
eskisi gibi köylerde genç yoktur şlimdi bir adam kalmış tek başına ekini biçiliecek samanı evine götürülecek istiyor o yüzden gezer biçerle iki ay boyunca ekin biçiyoz nohut işine el atamadım ilerki yıllarda o işe de bakacam inşaallah..

tarlaların taşını taş toplama makinası ile temizleyim nohut mibzeri ile ekim yapıp biçer dövelede biçmeyi düşünüyom arkasına yine saman yapan makina takıp samanıda değerlendirecem tabiki inşaallah..

abi sen bence erturulların biçerinden o iyi gider sana istediğini biçebilirsin.... biz biçer ile denedik ama bazı yerlerde randıman alamadık zaten nohut ekimi azaldı onun yerine burda tütün dikilliyor... daha iyi para yapıyor hem.....