+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda
  19 Mart 2013 Salı 15:55
  Son Güncelleme: 16:01
  Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başakın Mustafa Bılıkçı, daha önce karışım olarak satılan salam, sosis gibi kırmızı et ürünlerinde yüzde 10 ile 20 arasında bir fiyat artışı gözlemlenebileceğini açıkladı.


  İSTANBUL – Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başakın Mustafa Bılıkçı, kırmızı ve beyaz et ürünlerinin sınırlandırılması ile birlikte daha önce karışım olarak satılan salam, sosis gibi kırmızı et ürünlerinde yüzde 10 ile 20 arasında bir fiyat artışı gözlemlenebileceğini açıkladı.

  Bılıkçı, kırmızı ve beyaz et karışımının sona ermesiyle birlikte, daha önce de yüzde 100 kırmızı etten üretilen sucuk, pastırma ve kavurmada ise bir fiyat artışı olmayacağını açıkladı.

  Bılıkçı, ETBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte, Türkiye’de kırmızı et sektörü ve 5 Mart’ta yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. Türkiye’deki 76 kırmızı et ve kırmızı et ürünleri firmasının temsilcilerinden oluşan ETBİR’in, sektörün gelişimine katkıda bulunarak, tüketicilere daha kaliteli ve sağlıklı ürünlerin ulaştırılması için çalışan rekabet üstü bir kurum olduğunu söyleyen Bılıkçı, 2012 yılında 915 bin ton kırmızı et üretimi sağlandığını söyledi. Buna karşılık 2012 yılında kırmızı et ithalatının 25 bin 435 ton olduğunu açıklayan Bılıkçı, 465 bin 634 canlı hayvanın da ithal edildiğini bildirdi.

  'KİŞİ BAŞI KIRMIZI ET TÜKETİMİ 12 KİLOGRAM'

  Bılıkçı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılı verilerine göre, Türkiye’de tüketilen toplam kırmızı et miktarının en fazla yüzde 15 ' inin küçükbaş hayvan etinden sağlandığını, kişi başı kırmızı et tüketiminin ise 12 kilogram olarak telaffuz edildiğini, ABD’de ise bu rakamın 60 kilogram, AB ülkelerinde ise yaklaşık 30 kilogram olduğuna işaret etti.

  'EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞARKÜTERİ ÜRÜNÜ SUCUK VE PASTIRMA'

  Türkiye’de en çok tercih edilen şarküteri ürünlerinin sucuk ve pastırma olduğunu, yabancı ülkelerin sosis, salam ve jambon tercih ettiğini dile getiren Bılıkçı, 'Nielsen verilerine göre sucuğun toplam pazardan aldığı pay yüzde 54.52, salamın yüzde 21.24, sosisin payı yüzde 13. 2 pastırma ise yüzde 5. 80. Bunları, yüzde 3.17 ile kavurma, yüzde 1.14 jambon, yüzde 0.69 ile füme et takip ediyor' dedi.

  'TEBLİĞ, SEKTÖR İÇİN ATILAN BÜYÜK BİR ADIM'

  Bılıkçı, Türk sucuğu, kavurması ve pastırmasının doğru üretildiğinde, dünya markaları çıkarılabilecek çok özel üretim alanları olduğunu, dünya markası çıkarabilmenin öncelikli şartının ise standardı korumak, sağlıklı üretim yapmak, geleneksel lezzetleri ve reçeteleri yeni teknoloji ile yeniden üretmek gerektiğinin altını çizdi. Bu yolda atılmış en büyük adımı Et ve Er Ürünleri Tebliği olarak değerlendiren Bılıkçı, 'Genel anlamda tebliği değerlendirdiğimizde ülkemiz et ürünleri sektörü için büyük bir adım atıldığını söyleyebiliriz' dedi.

  BEYAZ ETLE ÜRETİLEN ÜRÜNLERDE KIRMIZI ET KULLANILABİLECEK

  Tebliği ile kırmızı ve beyaz et karışımının sınırlandırıldığını hatırlatan Mustafa Bılıkçı, yine tebliği kapsamında, kırmızı etle üretilen ürünlerde beyaz et kullanılamayacağını, ancak beyaz etle üretilen ürünlerde istenildiği takdirde kırmızı et de kullanılabileceğini, fakat ürün isminde bunun belirtilemeyeceğine dikkat çekti. Bılıkçı, şöyle devam etti:
  'Yani ürün ismi piliç, hindi, sosis, salam, ısıl işlem görmüş sucuk olarak kalmak kaydıyla, ürüne istenildiğinde dana eti ve yağı da katılabilecektir. Dolayısıyla kırmızı, beyaz et oranı yüzdesinin ölçülememesi nedeniyle yaşanan sıkıntılar önlenip piliç ve hindi ağırlıklı ürünlerinde ürün kalitesini artırmak için dana eti kullanmak isteyen üreticiye de kısıtlama getirilmemiştir.'

  KIRMIZI ETİN İÇİNE TAVUK KIYMASI TAMAMEN YASAKLANDI

  Bılıkçı, bir diğer radikal kararın MDM (tavuk kıyması) kullanımının yasaklanması olduğunu, daha önce yayımlanan taslak tebliğde MDM kullanımının yüzdesel oranla sınırlandırıldığını, ancak ölçümünün mümkün olmaması nedeni ile suistimale açık yönü bulunduğunu, bu nedenle uygulamanın hayata geçirilmediğini, son tebliğ ile bakanlığın, MDM kullanımını tamamen yasakladığını açıkladı.

  'TÜRK SUCUĞU ÜRETİM USULLERİ KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR'

  Sucuk üretiminde ise bitkisel ya da hayvansal kaynaklı hiçbir takviye proteine izin verilmediğini belirten Bılıkçı, şöyle devam etti:
  'Öte yandan fermente sucukta ısıl işlem uygulaması kaldırılıp geleneksel Türk sucuğu üretim usulleri koruma altına alınmıştır. Salam sosis gibi et ürünlerine konulan protein alt limitleri ve konulan bu alt limitlerle ilişkili nem ve yağlılık kriterleri ürünün kalitesinin yukarıya taşınmasını sağlamıştır. Kavurmada yağlılık düşürülerek tüketiciye daha sağlıklı ürünler sunulmuştur. Jambon için ilk kez kimyasal limitler konularak ürün standart hale getirilmiştir. Köfte ve dönerde nişasta, hayvansal ya da bitkisel kaynaklı takviye protein kullanımı yasaklanmıştır.'

  'CEZA YENİYORDU'

  Bılıkçı, eski tebliğde bulunan, 'sucuğa nişasta katılamaz' maddesinin, baharattan gelen nişai maddelerin, laboratuvar analizlerinde 'nişasta' olarak yorumlandığını, bu nedenle kimi zaman üreticilerin haksız cezalara maruz kaldığını, yeni tebliğde ise baharattan gelen nişasta için yüzde 1 üst limiti tanımlandığını ve böylelikle üreticinin bu konuda yediği haksız cezaların önüne geçildiğini kaydetti.

  'KARIŞIMIN SONA ERMESİYLE FİYATTA DEĞİŞİM GÖZLEMLENEBİLİR'
  Bu kapsamda et ve et ürünleri fiyatlarını da değerlendiren Bılıkçı, 'Yeni tebliğ ile birlikte özellikle et ürünlerinde kaliteli ve kırmızı et içeriğinin artması nedeniyle genel bir fiyat değişimi gözlemlenebilir. Öte yandan pek çok firma daha sağlıklı ve güvenli üretim yapabilmek için yatırım yapmak durumunda kalacaktır. Ancak bu artış, sektöre çok daha kaliteli ürün girmesini sağlayacak ve halk sağlığı açısından çok daha güvenli bir ortam oluşacaktır' açıklamasında bulundu.

  ET DENETİMİNE YAKLAŞIK 800 KİŞİ DAHA GİRECEK

  Soruları da yanıtlayan Bılıkçı, sektöre ilişkin yapılan denetlemelerin yeterli olduğunu belirterek, 'Bakanlık’ta yaklaşık 2 bin 200 denetçi olduğunu, yeni alım da yapacaklarını, 700-800 kişi daha alacaklarını biliyoruz. Bence iyi denetliyorlar' karşılığını verdi.

  'YÜZDE 10-20 ZAM GELEBİLİR'

  Kırmızı ve beyaz et ürünlerinde karışımın tebliğ ile sonra ermesinin, şarküteri ürünlerinde fiyatları nasıl etkileyebileceği yönündeki bir soruya Bılıkçı, 'Üreticiler olarak fiyatı çok artırmak istemiyoruz. Ancak piyasa şartları ve rekabet sonucunda fiyatlar bir yerde oturacaktır. Yüzde 10-20 arasında zam gelebilir diye düşünüyoruz' yanıtını verdi.

  'DAHA ÖNCE DE YÜZDE 100 KIRMIZI ETTEN ÜRETİLEN SUCUK, PASTIRMA VE KAVURMADA FİYAT ARTIŞI OLUŞMAYACAKTIR'

  Bu zammın karışımlı ürünleri etkileyeceğine işaret eden Bılıkçı, 'Yüzde 100 kırmızı etten üretilen sucukta ise bir artış olmayacaktır. Tebliğ öncesi, karışımlı ürünler vardı, bu ürünlerde fiyat farklılıkları olacaktır ve ağırlıklı salam ve sosisi etkileyebilir. Sucuk, pastırma, kavurma, yani pazarın yüzde 70’ini oluşturan ve yüzde 100 kırmızı etten üretilen ürün grubunda bir fiyat artışı oluşmayacaktır. Eskiden de yüzde 100 kırmızı et ile üretiliyordu. Bunlara zaten bir katkı maddesi konulmuyordu' diye konuştu. Helal et sertifikasına ilişkin bir soru üzerine Bılıkçı, 'Bu ürünün kalitesini etkileyen bir şey değil. Sadece dini vecibelerin yerine getirilerek kesilmesiyle ilgili bir şey. Hemen hemen herkes bunu aldı' yanıtını verdi.

  ETBİR Üyesi Mustafa Albayrak ise, kuzu etinde ise fiyatların artmadığını,şu anda kuzu eti fiyatlarının, geçen yılki seviyesine geri çekildiğini açıkladı.

 2. #2
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,372
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  Daha önce olduğu gibi inşallah bundan sonra olmaz. Kırmızı et fiyatlarını aşağıya çekiyordu, içine karıştırılan beyaz et, denetim düzgün olursa her ürün hak ettiği değeri bulur.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  Alıntı ismail_17 link=topic=63970.msg721220#msg721220 date=1363717371 Nickli Üyeden Alıntı
  Daha önce olduğu gibi inşallah bundan sonra olmaz. Kırmızı et fiyatlarını aşağıya çekiyordu, içine karıştırılan beyaz et, denetim düzgün olursa her ürün hak ettiği değeri bulur.
  Katılıyorum size, Üç kağıt hile hurda olmayınca belki dedikleri gibi yukarı doğru belli bir banda kadar fiyatlarda yükseliş olabilir olmalı da....

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  şimdi bütün üretici arkadaşlar gibi bende sevindim ama biz besicilere faydası oluncaya kadar kesin ithalata başlarlar.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Ekim 2007
  Şehir
  Bergama/İZMİR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  459
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  Kesinlikle bakalım biz üreticilere nasıl yansıyacak bu sefer...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2012
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  bu haberde doalyımı yoksa normal piyasa sartlarımı bilmiorum ama 10 gun once 30 gunluk 13.80 tl yaglı ankara kesimi , suanda 40 gunluk 15 tl yaglı kesim ankara ama daha ne kdar cıkarı bilemeyiz

 7. #7
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,781
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  ete %20 zam yoldaysa kesin mazota,yeme v.b zamda yoldadır devlet baba yapmıştır gene köylüye bir hesap..

 8. #8
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  İnşallah biz üreticiler için istikrarı sağlar,sadece tüketiciye yansıdığıyla kalmaz İnşallah ama karkas kesim için taban fiyat uygulaması getirmeleri lazım misal 15 tl taban fiyat olsun.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,813
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  İnşallah yanılırım ama bundan önce genelde böyle oldu.
  Bu bahane ile et ve et ürünleri fiyatları yükselir. Üreticiden alış fiyatlarına bu maximum 2-3 tl yansır.Sonra basın yaygara koparmaya başlar , sonra gidip et ve et ürünleri üretenlere sorarlar efendim neden kıyma , et , sucuk vb ni pahalı satıyorsunuz. Bunlarda der efendim alışımız pahalı , bize pahalıya geliyor. Sonra hükümete karşı bir lobi oluşur , birkaç akşam ana haber kuşağında pahalılıktan bahseden haberler yayınlanır. Bakan birkaç defa üreticilere karşı ve spekülatörlere karşı celallenir , ani çıkışlar yapar. Bak düşürürüm yine ithal vergilerini vs der , birkaç gün sonrada pat diye düşürür. Elimizdeki hayvanların fiyatları düşer , dışarıdan hayvan gelişi devam eder.
  Lakin et , kıyma vb ürünlerin satış fiyatları düşmez , aracı ve satıcı kardeşlerimizin kar oranı en az %5-10 aralığında tekrar artmış , bizlerde en az birkaç sene daha içeri girmiş oluruz. İnşallah yanılırım , inşallah karar alıcı konumdakiler bunları bu sefer bari yemezler. Yoksa etlerin birbiri ile karıştırılarak ürün elde edilmesini önlemek insan sağlığı vb konular açısından hakikaten iyi bir durum.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  04 Mart 2013
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  42
  Mesajlar
  47
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  taban fiyat inek 17,50 TL. dana 20 TL. kuzu 30 TL. olmalı, süt 1,50 TL. ve fenni yem 25-35 arası olmalı ki herkes para kazansın herkesin işletmesi modern olsun. kesinlikle ithal et canlı cansız ülkeye sokulmasın. benimki bir hayal...

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2013
  Mesajlar
  3,611
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  inşallah

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et ürünlerine yüzde 20 zam yolda...  haklısınız bunu herkese duyuracaklar yine bir curcuna yaşanacak sonra fiyatlar yukarı değil dahada aşşağıya inecek yine üretici bitirilecek yazık şyt-*-sa

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Salçaya yüzde 40 zam yolda
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ekim.2014, 14:55
 2. Tarım makinalarındaki KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü
  Konu Sahibi NH_Mehmet Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2013, 03:59
 3. SGK'kestiği yüzde 5'e varan tevkifat oranını, yeniden yüzde 1'e indirdiğini''
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mart.2012, 15:00
 4. Buğdayda yüzde 22, arpada yüzde 31 azalma bekleniyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Haziran.2008, 22:00
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2008, 11:18

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status