Çobanlara formasyon eğitimi için çalışıyoruz...

Çobanlara formasyon eğitimi için çalışıyoruz
19 Mart 2013 Salı 17:19

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: Çobanlık mesleğinin ' sürü yönetimi ' gibi 2 yıllık bir formasyon eğitimiyle yaygınlaşmasına yönelik çalışmamız var.

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımda 10 ' dan daha az kişinin istihdam edildiği yerlerdeki çalışan yaklaşık 5 milyon 900 bin kişiye, kamu finansmanıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim verileceğini bildirdi.

Bakan Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü ' nü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ' nda imzaladı.
Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, protokolün, milyonlarca çalışanın iş sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye ' de 25 milyon çalışanın 4 ' te 1 ' inin tarımda faaliyet gösterdiğine işaret eden Eker, ABD ' de 100 kişiden 1 ' inin, AB ülkelerinde 100 kişiden 4 ' ünün, Türkiye ' de 100 kişiden 25 ' inin tarımda çalıştığını belirtti.

Tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin işlerini yaparken karşı karşıya kalabileceği sorunlar olduğunu dile getiren Eker, bu risklerin makine ve ekipman kullanımı, tarımda kullanılan kimyasallar ile bakteri, virüs, mikroplarla temas gibi 3 başlık altında toplanabileceğini ifade etti.

Tarımda 10 ve daha fazla kişinin istihdam edildiği işletmelerde çalışanların oranının yüzde 3-3,5 civarında olduğuna dikkati çeken Eker, çalışanların yüzde 97 ' sinin ise ölçeği son derece küçük yerlerde çalıştığını ve acil olarak karşılanması gereken eğitim ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Eker, küçük ölçekli işletmelerde iş sağlığı güvenliğini sağlayacak altyapıda eksikler olabildiğini belirterek, şöyle konuştu:
'Protokolün hedef kitlesini 10 ' dan daha az kişinin istihdam edildiği yerlerdeki yaklaşık 5 milyon 900 bin kişi oluşturuyor. Öncelikli olarak bu kitleye dönük eğitim çalışması yapılacak. Bunun için bir masraf, harcama gerekirse kamu eliyle finanse edeceğiz. Kuşkusuz 5 milyon 9 bin kişinin güvenliği ve sağlığının temin edilmiş olması bizim için bu projenin en büyük çıktısı. Bunda ne kadar başarılı olursak, ne kadar iyi uygularsak Türkiye ' de iş verimliliği, toplum sağlığı, iş sağlığı ve güvenliğinde o kadar başarı elde etmiş oluruz.'

Eker, Ankara, Çukurova ve Harran üniversitelerinin projede partner olmasının önemli olduğunu söyledi.

Tarımda sosyal güvenlik
Tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin sadece 1 milyon 200 binin sigortalı olarak çalıştığına dikkati çeken Eker, bu oranın toplam sigortalı çalışanların yüzde 6,5 ' ine karşılık geldiğini ve bu sayının çok az olduğunu belirtti.
Eker, tarımda çalışan milyonlarca kişinin eğitim ve sigortalılığının geliştirilmesi konusunda çaba gösterdiklerini, projeyle bu konuda da mesafe katetmeyi amaçladıklarını vurguladı.
Bakan Eker, ayrıca mevsimlik tarım işçilerinin temizlik, sağlık ve eğitim gibi temel alanlarda sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.
Tarımda çalışanların gelir düzeyinin düşüklüğüne ve eğitim olanaklarının daha sınırlı olduğuna işaret eden Eker, bu nedenle tarımda çalışanların daha fazla ihtimama, eğitime, rehberliğe ve altyapıya ihtiyaçları olduğunu ifade etti.
Eker, 'Protokolün Türkiye ' nin çok önemli bir ihtiyacının giderilmesi yönünde çok ciddi bir çaba ve aşama olduğunu düşünüyorum. İnşallah iş sağlığı ve güvenliği konusunda çok daha iyi bir noktaya geliriz' dedi.

Temmuz ayında başlıyor
Mehdi Eker, protokole ilişkin sorular üzerine, Temmuz ayından itibaren işletmelerin hizmet alımı yoluyla bu alanda rehberlik ve eğitim çalışmaları yapacaklarını, bunun bedelinin ise kamu tarafından karşılanacağını bildirdi.
Eker, tarımda 10 kişinin altında kişinin çalıştırıldığı işletmelerdeki toplam 5 milyon 900 bin kişiye bu hizmetin götürüleceğini vurguladı.

Çobanlara yönelik çalışma

Bakan Eker, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, 'Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde ' sürü yönetimi ' gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var' diye konuştu.
Uyguladıkları politikalarla küçükbaş hayvan sayısını 35 milyona çıkardıklarına dikkati çeken Eker, bunun sürülere bakacak insan ihtiyacını da artırdığını belirtti.

Eker, sosyal güvenlik şemsiyesine almak da dahil olmak üzere bu konuda çok boyutlu bir çalışma yaptıklarını ifade etti.