'Denizlerde ticari balıkçılık 3 yıl yasaklansın'
18 Mart 2013 Pazartesi 12:45
Son Güncelleme: 09:09

UŞAK- Olta Balıkçıları Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay, balık nesillerinin devamı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için denizlerde ticari balıkçılığın 3 yıl yasaklanması gerektiğini savundu. Atalay, başta Akdeniz olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz ' de balık nesillerinin ve stoklarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı-Akdeniz Eylem Planı (UNEP-MAP) tarafından hazırlanan Akdeniz Deniz ve Kıyı Durum Raporu ' ndaki verilerin çok çarpıcı olduğunu dile getiren Atalay, aşırı avlanma ve balık stoklarının hızla azalmasına neden olan avlanma teknikleri nedeniyle denizlerin 'alarm verdiğini' öne sürdü.

İsmail Atalay, şöyle konuştu:
'Balık neslinin devamı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için Akdeniz başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz ' de ticari balıkçılık 3 yıl süreyle yasaklanmalı, hükümet av yasağının uygulandığı yıllarda sektörü desteklemeli. Ticari balıkçılık belirli süre yasaklanmazsa yakında açık denizlerde avlanacak balık kalmayacak. 3 yıl dememizin nedeni bu süre içinde balık stokları yeniden normale dönecek. Yasağın sadece Türkiye ' de uygulanması yeterli değil. Akdeniz ' e kıyısı bulunan ülkeler başta olmak üzere Yunanistan ve Karadeniz ' e kıyısı bulunan ülkelerde de uygulanması gerekiyor. Türkiye bu konuda öncü olabilir.'
Sektörde çalışan binlerce kişi olduğunu, çalışanların mağdur edilmemesi gerektiğini kaydeden Atalay, 'Bu bizim kırmızı çizgimiz. Kaldı ki Ege ve Akdeniz ' de balık stoklarının azalmasındaki bir başka önemli etken Kızıldeniz ' den gelen balık türü sayısındaki artış. Akdeniz ekosistemine oldukça zarar veren ve birçok yerli balık türü üzerine aşırı baskı kurup yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan istilacı balık türleri ile mücadele etmek için Akdeniz ' e kıyısı bulunan ülkelerin acil eylem planı oluşturması gerekiyor' diye konuştu.

'Olta balıkçısını hedef göstermek yanlış'

Geçen hafta Kıbrıs ' ta yapılan 1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayında, sahil bölgelerde oltayla avlanan amatör balıkçılara kısıtlama getirilmesi yönünde ortaya atılan önerinin ciddiye alınmaması gerektiğini ifade eden Atalay, çalıştayda olta balıkçılarının halen 5 kilogram olan günlük avlanma limitinin 1 kiloya indirilmesinin istendiğini söyledi.
Atalay, 'Olta balıkçısının günlük avlanma limitini düşürerek ticari balıkçılığı korumak mümkün değil. Ticari balıkçılığı korumak istiyorlarsa önce balık stoklarını artırmanın yolları aranmalı' dedi.

Bazı çevreler tarafından olta balıkçılarının hedef gösterilmeye çalışıldığını ileri süren Atalay, şunları kaydetti:
'Olta balıkçısının günlük avlanma limitini 1 kilograma indirilmesini isteyen zihniyet, ülkemiz denizlerinde balık nesillerini ve stoklarının yok olmasına neden olan zihniyettir. Bu öneriyi şiddetle reddediyoruz. Türkiye ' de 4 milyona yakın olta balıkçısı var. Gerçek amatör balıkçı ile amatör balıkçılık kisfesi altında ticari balıkçılık yapanlar ayrılmalı. Türkiye ' de olta balıkçısı Galata Köprüsü ' nde balık tutanlardan ibaret değil. Olta balıkçılarının ekonomiye sağladığı katkı ticari balıklığının sağladığı katkıdan az değil. Biz yıllardır amatör balıkçılığın kayıt altına alınmasını istiyoruz. Önemli olan yasak kararlarını genişletmek değil mevcut yasakların uygulanmasını sağlamak. Amatör balıkçının tuttuğu balıkla uğraşmak çok yanlış.'