İç sularda av yasağı başladı
19 Mart 2013 Salı 14:47

Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kabaoğlu: 'İç sularda av yasağı sazan, kadife, şiraz ve yayın balıkları için 15 Mart itibariyle başlamıştır'

DÜZCE - Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, iç sularda av yasağının sazan, kadife, şiraz ve yayın balıkları için 15 Mart itibariyle başladığını bildirdi. Kabaoğlu, yaptığı açıklamada, Ticari ve Amatör Avcılığı Düzenleyen 3/1 ve 3/2 Numaralı Tebliğ ' e göre, iç sularda sazan, kadife, şiraz ve yayın balıklarının avlanmalarının 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında yasak olduğunu anımsattı.

Akarsularda olta ile tatlı su kefali ve gümüş balığı avının serbest olduğuna işaret eden Kabaoğlu, 'Av yasağı sazan, kadife, şiraz ve yayın balıkları için 15 Mart itibariyle başlamıştır. O nedenle elinde bu balık türlerinden bulunan iş yerlerinin İl veya İlçe Müdürlükleri ' ne başvurarak stok tespiti yaptırmaları, 22 Mart tarihine kadar stoklarını tüketmeleri veya satışını durdurmaları gerekmektedir' dedi.

Kabaoğlu, 15 Haziran ' a kadar yapılacak denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara 272 lira idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise 923 lira idari para cezası ve yasaklı ürün ile av aracına el koyma işlemlerinin yapılacağını bildirdi.
Tüm balıkçıların av yasağına uymalarını isteyen Kabaoğlu, 'Su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini bize ya da jandarmaya bildirmeleri, su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir' şeklinde konuştu.