Samsun'da bir 'geyik' hikayesi

Samsun ' da bir 'geyik' hikayesi
18 Mart 2013 Pazartesi 13:53
Son Güncelleme: 13:58

SAMSUN - Samsun ' un Vezirköprü ilçesinde bulunan Kunduz Geyik Üretme İstasyonu ' na 3 günlük iken getirilen geyik, kendisini biberonla büyüten bakıcısının peşinden 3,5 yıldır ayrılmıyor.

Ankara ' da 3 günlük iken annesi tarafından terk edilen geyik, vatandaşlar tarafından bulunarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı ' na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ' ne teslim edilmişti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü ' ne bağlı Vezirköprü Kunduz Geyik Üretme İstasyonu ' na gönderilen 3 günlük geyik, burada bakıcı Saffet Kurtoğlu ' na teslim edildi.

' Aloğlan ' adını verdiği geyiğe 3.5 yıldır baktığını anlatan Kurtoğlu, ' Aloğlan ' istasyona geldiğinde diğer anne geyikleri de ememediğini söyledi.

Geyiği 9 günlükken biberonla beslemeye başladığını ifade eden Kurtoğlu, şunları kaydetti:
' ' Biberonla dahi süt içmeyi bilmiyordu. Ona biberonla süt içmeyi öğretim, yaklaşık 1 yıl bu şekilde besledim. Diğer geyiklerin arasında sorun yaşadığı ve soğuğa dayanamadığı için 1 yıl boyunca ineklerin arasında ahırda baktım. Üretim istasyonunda ' Aloğlan ' dışında 34 geyik var. 85 hektar istasyonda diğer geyikler sabah ve akşam yemi dışında üretim sahası içinde geziyor. Ancak ' Aloğlan ' bana öyle alıştı ki, o hiç bir yere gitmiyor peşimde geziyor. ' '

' Aloğlan ' ın yabancıları kesinlikle üretim istasyonunun içine almadığını dile getiren Kurtoğlu, ' ' Geçen yıl veterinerler hayvanları kontrol etmek için geldi. ' Aloğlan ' onları sürekli kovaladığı ve boynuzlarıyla vurduğu için 3 gün uyutmak zorunda kaldılar. Yani benim dışımda yabancı birini gördüğünde hemen boynuzlarıyla vuruyor. Diğer geyiklerle de anlaşamadığı için tesiste benim etrafımda geziyor ' ' diye konuştu.