! YARDIM ! KURU FASULYE .

arkadaşlar nevsehir e 300 dekar bi kişi ile ortak sarı hışırlı kumlu toprağa kuru fasulye ekeceğiz ortak ama tam karar veremedim fasulye o toprakta nasıl olur bi yardımda bulunun acil o toprakta olurmu ? fasulye tahminen kaç kg alırım dekarından 100 fiskiyelik su var maliyeti ne olur

Ynt: ! YARDIM ! KURU FASULYE .

kuru fasulye hassastır umutlu şekilde ekmeyin iklim güneş yanıgı ph kök cürüklügü antrokoz kırmızı örüncek vs cok fazla risklidir beklentileriniz yüksek tutmayın

turk50 link=topic=64021.msg721807#msg721807 date=1363812119' Alıntı:
100 150 kilo alırsak full zarardayız dekarından 250 kg almamız lazım ekilecek tarlalar 5 6 yıldır mera hiç ekilmemiş
dedıgım gıbı toprak yapını bılmıyoruz ıklım bılınmıyor ... denemeden bılemezsın bız denedık sonuc boyle olmustu ..

• Beğen
Tepkiler: Zaferboz0678

toprağın fasulye için nasıl olması lazım ph degerleri ve toprakta bulunması gereken mineral ve maddeler nelerdir topragı bi analiz yaptırsak bi sonuç alabilirmiyiz ? fasulye hakkında

turk50 link=topic=64021.msg721815#msg721815 date=1363812772' Alıntı:
10 15 iklime göre su verilecek ve istenilen gübreden istenilen dozajda ve ilaclaması gününde ilaclanacak
bu iş suyla gübreyle olcak kadar basit degil belirteyim ailem 25 yıldır belki daha fazla kuru fasulye tarımı yapıyorum kanadandan afrikaya kadar ekilen bölgeleri az cok bilirim ana vatani hindistan biliyorum ama amerika diye tescil edildi amerikalılar bile bu işi tam cözemedi mesala virus hastalıgı var insanlıgın teknolojinin bittigi andır care yokdur amerika kanada tohum italatı alım satımı yapan en büyük tüccarını bile tanırım ali bilgen isimli bi iş adamı şu anda kanada torontoda ikamet ediyor

kumlu topraklarda fasulye uretımı yapılabılr fakat dezavantajları varıdır kumlu toprak suyu bunyesınde tutmaz ve sureklı toprak su ıster fasulyede su ısteyen bır bıtkı oldugu ıcın sulama malıyetınız yuksek olacakdır elektırık masrafınızın boyutuna gore karar verebılrsınız topragınız ıcın sıze tavsıyem organık gubre kullanmanız kumlu ve killi topraklarda organik gubre (inek gubresi vs.) topragi guzellestırır tınlı hale getırır size tavsiyem analiz yaptırıp topragın ozelıgı ıle fasulyenın ıstedıgını karsılastırıp(azot fosfor potasyum ph vs.yonunden) sulama malıyetı ve gıder cıktıları koyup ekonomık olarak verımlı olacaksa yapmanızdır ama daha cok su az ısteyen bıtkılerı yetısdırmenıızı onerırım veeee organık gubreyı unutmuyoruzzzz :))))