Şapkalı mantarlar Tuncelili kadınlar için umut oldu

Şapkalı mantarlar Tuncelili kadınlar için umut oldu
21 Mart 2013 Perşembe 14:11
Son Güncelleme: 14:18

Tunceli ' de kültür mantarı yetiştirmeyi öğrenen 20 kadın, mantar üretimine devam etmeyi planlıyor

TUNCELİ - Tunceli ' de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nce yürütülen ' ' Şapkalar Kadınlarımızın Umut Dünyası ' ' adlı proje kapsamında kültür mantarı yetiştirmeyi öğrenen 20 kadın, mantar üretimine devam ederek aile bütçesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Tunceli Valiliği ' nin koordinasyonunda hayata geçirilen, Kalkınma Bakanlığı ' nca Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen proje çerçevesinde açılan kültür mantarı yetiştiriciliği kursuna 20 kadın katıldı.

Kültür mantarı yetiştiriciliği konusunda altı ay eğitim alan kadınlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' ne ait tesislerde 96 metrekarelik bir alanda ' ' şapkalı mantar ' ' olarak da bilinen agaricus bisporus türü mantar yetiştirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle kadınları üretime dahil ederek aile bütçelerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Proje kapsamında 2,5 ton mantar üretimini hedeflediklerini dile getiren Kaya, ' ' Bu projemizi sürdürmek için bir proje daha yaptık. Yeni mantar üretim odaları oluşturarak, üretimi artırmak istiyoruz ' ' dedi.

Kaya, hem Tunceli ' nin hem de çevre illerin mantar ihtiyacını karşılamak istediklerini belirterek, ' ' Kursiyerler kursu tamamladıklarında mantar üretimi konusunda yeterli eğitimi almış olacaklar. Bu eğitim sonunda kendileri de bir araya gelerek yeni bir tesis kurabilirler. Biz de bu tesise maddi ve teknik desteğimizi sunacağız. Böylelikle ilimizin mantar ihtiyacı, yine kadın üreticilerimiz tarafından karşılanabilecek. Mantar üretimini ilimizde yaygınlaştırmak istiyoruz ' ' diye konuştu.

Kursiyerler üretime devam etmeyi planlıyor
Kursa katılan 2 çocuk annesi Kadriye Kaplan ise proje kapsamında 2-3 aydır çalıştıklarını ifade ederek, ' ' Amacımız bu projeyi daha da ilerletmek. Proje bittiğinde eğer uygun olursa arkadaşlarla beraber bu işi yapmayı düşünüyoruz ' ' dedi.
Merkeze bağlı Burmageçit köyünden kursa katılan Güler Demirbilek de ' ' Arkadaşlarımızla beraber el birliği yaparak mantar üretimini öğrendik. Bu proje bittiğinde yer sorunumuzu halledebilirsek ve yardım alırsak mantar üretmeye devam etmek istiyoruz. Çok kolay bir iş ' ' diye konuştu.
48 yaşındaki Güllü Bıçak da ' ' Evde duracağımıza bir şeyler öğrenmek için bu kursa katıldık ' ' ifadesini kullandı.